Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Gayrimenkul İşinde İlişki Kurmanın Sırrı

Son Güncellenme Tarihi : 17 Mart 20

Emlakçılar için insanlarla ilişki işin temelini oluşturur. İlişkiler, işleri sürdürülebilir kılan referans ve yönlendirmelere yol açar. Aksi takdirde, gayrimenkul bir kariyer değil, sadece bir iştir ve her anlaşmadan sonra (etkin bir şekilde) potansiyel işsizlik başlar.

İlişki kurma sanatı, ustalaşması en zor uygulamalardan biridir. Çok ağır bir çaba gerektirir, ancak bu çabaya değer. Anahtar, anlamlı ilişkiler kurmanın sırrını anlamaktır (ve aslında, bu bir sır değildir): İnsanlar ile yakınlaşmak.

Bu konu biraz belirsiz terim olarak anlaşılabilir.  Ama daha ayrıntılı olarak açıklamadan önce, biraz geri dönelim ve önce bir ilişkiyi gerçekten anlamlı kılan noktaları açıklayalım.

Anlamlı İlişkiler Oluşturmanın 4 Aşaması

Zamanla anlamlı ilişkiler kurulur ve dört temel aşama vardır:
Başlangıçta, birisi sizi duyar. O kişi ilk başta bir konuşmada adınızı duydu, reklamınızı gördü veya belki de sunumunuza katıldı.
Sonra, kişi sizi tanır. Öğle yemeğinde aynı masada oturdunuz, iş hakkında konuştunuz, notları karşılaştırdınız ve bazı kişisel bilgileri paylaştınız.
İlişkinin üçüncü aşamasında, kişi sizi sever. Kim olduğunuzu gösterdiniz ve sizin için neyin önemli olduğunu açıkladınız ve bazı özelliklerinizi ve ilgi alanlarını paylaştınız.
Son olarak, kişi tavsiyenize güvenir ve arar. Kişiyle düzenli olarak ilişki kurar, uzmanlığı ve deneyimi paylaşırsınız ve güvenilir olduğunuzu da göstermiş olursunuz.
Çoğu emlakçı sadece birinci aşama, farkındalık, reklam, pazarlama, telefon veya mail çağrıları ve açık ilanlar yoluyla iş çekmeye çalışmaktadır. Odak noktası ise “o aşmadan çıkmaktır”. Emlakçıların çoğu ikinci aşamaya ilerlemek için çok az enerji harcar (insanların sizi tanımasını sağlar), ya da yanlış girişimlerde bulunurlar. Örneğin, birçok temsilci kitlesel e-posta iletileri ve daha doğrudan iletişim arayan kişiler kullanır. Ancak, alışveriş reklamlarından biraz daha fazlasını yapar. Aslında, bu tür kötü girişimler tipik olarak, insanları iten ve ilişkilere bir aforoz etkisi üretir.
Bu toplu pazarlama taktiklerini tamamen atılması önerilmez. Yalnızca reklamlar, telefonla pazarlama ve e-posta bombardımanları üzerine kalıcı bir iş kurmayı beklemeyin. Tüm her şeyin üzerinde insanların sizi gerçekten tanımasını ve size güvenmesini sağlamalısınız.

Peki, Bir Emlakçı Olarak Bunu Nasıl Yapacaksınız?

Yaklaşarak İlişkiler Kurun

İnsanların sizi tanımasını, beğenmesini ve sonunda güvenmesini sağlamak, insanlara yaklaşmanızı gerektirir. Kelimenin tam anlamı ile. Sosyal psikolojide yakınlık  insanlar arasında güçlü ilişkilerin oluşup oluşmayacağını tahmin etmek için kullanılır. İki tür yakınlık ya da insanlara yakın olmanın yolları vardır: fiziksel yakınlık ve psikolojik yakınlık.

Fiziksel Yakınlık

Bir kişi sık sık maruz kaldığı kişilerle ilişki kurma eğilimindedir. Bir örneğe ihtiyacınız varsa, bir ofisi düşünün. İşyeri etkileşimleri sıktır; böylece iş arkadaşları arasındaki yakın ilişkiler kolayca oluşur. Potansiyel müşterilerle ilişki kurmak isteyen bir emlakçı olarak, aynı grupla sık etkileşime girebileceğiniz bir yer bulmalısınız. Bu, çevreniz, alışveriş merkezi yakını bir topluluk merkezi veya yoga stüdyosu olabilir.

Psikolojik Yakınlık

Gerçek dünyaya yakınlık, birine yakın olmanın tek yolu değildir. Psikolojik yakınlık, düşüncelerin, fikirlerin ve inançların tekrar tekrar alışverişin ilişkileri de kolaylaştırmasıdır. Bunun en iyi örneği, her yerden, fiziksel yakınlıktan uzak insanların sosyal ağlar, sohbet odaları, forumlar ve diğer çevrimiçi topluluklar aracılığıyla bağlandığı internettir.
Bir bloğunuz, Instagram hesabınız veya Facebook sayfanız yoksa hemen şimdi bir tane oluşturun. Yayınlar, başkalarını kim olduğunuza göstermenin yoludur. Bu yayınlara gelen etkileşimlere yanıt vermek ise devam eden yoludur. Çevrimiçi olmak asla kişisel varlığın yerini alamaz, ancak siber uzaya girmek, yine de gerçek dünyadaki insanları nasıl tanıdığımızı, sevdiğimizi ve güvenebileceğimizi yansıtır.

“Duymak, Tanıyan, Beğenmek, Güvenmek” Ne Kadar Önemli?

Çok önemli. Sadece sizi duyan, tanıyan biri ile gerçekte kim olduğunuzu gerçekten anlayan (düşünceleriniz, umutlarınız ve hayalleriniz) ve sizi beğenip güvenen biri arasındaki keskin fark sürdürülebilir bir işinizin olup olmayacağını belirler.

İster şahsen ister çevrimiçi olun, insanlarla ne kadar çok etkileşime girerseniz onları daha çok sevme eğiliminde de olursunuz veya bunu yapmazsanız insanalar için tersi de geçerlidir. Samimiyet, güvene yol açan şeydir, bu da tekrar ve referanslara yol açar. Sürdürülebilir bir gayrimenkul işinin temeli ve yakıtı da budur. Şaşırtıcı derecede faydalı olmak uzun bir yol kat etmek demektir.
En başarılı emlakçılar olarak bilinen insanlar "şok edici bir şekilde yardımcı" olan kişilerdir. Diğer insanları anlama ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma konusunda inanılmaz derecede iyilerdir. Başarılarının çevrelerindeki insanların başarısına dayandığını bilmektedirler.Diğer Haberler