Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Ev Almadan Önce Ne Tür Sorular Sormalıyım?

Son Güncellenme Tarihi : 03 Temmuz 20

Ev almadan önce ele alınması gereken üç ana sorun vardır. Fiyat, Evin Durumu ve Konum.

Fiyat Teklifi

Araştırma yapmak önemlidir. Yalnızca gezdiğiniz evlere göre bir bütçe belirlerseniz doğru fiyatlı evi bulmanız zordur.

Ev Durumu

Onarım maliyetlerini net belirleyin. Potansiyel maliyetler hakkında varsayımda bulunmayın. Ayrıca, evi satan kişinin onarım maliyetini satış fiyatından düşürebileceği varsaymamalısınız.

Fiyat

Ev alıcıları genellikle bir fiyat belirlemeden önce mahalledeki benzer evlerin fiyatlarını karşılaştırır. Ancak fiyatın, evin gerçek değeri veya bir alıcının sunması gereken fiyatla çok az ilgisi olabilir. Önemli olan satıcı evi satın aldığından beri değerinin yükselip yükselmediğini bilmektir. Bu sebeple evin önceki satışlarına odaklanmayın

Durum

Evin yapısal sorunları veya ertelenmiş bakımı olduğunu önceden biliyorsanız, bir teklif fiyatı seçmeden önce bu sorunları dikkate almak isteyebilirsiniz.

Yapının temeli

Binanın bulunuduğu arazi deprem, heyelan veya bir sel baskını durumlarından dolayı merak etmeniz ilk konulardandır. Ayrıca binanın sulak bir alanda yapılmış ise müteahhitin drenaj veya nem ile ilgili sorunlar için yeterli uğraşı verip vermediğini anlamak için sorular sormalısınız.

Duvarlarda ve Tavanda Yalıtım

Daha soğuk iklimlerde yalıtım daha önemlidir ve R faktörü için standartları belirler. Bir evi satın aldıktan sonra yalıtmak, faturalarınızı azaltacaktır, ancak evin piyasa değerini fazla artırmaz.

Cihazlar ve Sistemler

Herhangi bir cihazın veya sistemin değiştirilip değiştirilmediğini ve öyleyse nedenini sormalısınız. Eski tesisat ve elektrik güncellenmişse artı bir faktördür, ancak bazı eski cihazlar tamir edilemez.Diğer Haberler