Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Küçük Bir Evin Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Son Güncellenme Tarihi : 27 Ekim 20

Evim, Evim, Minik Evim

İnsanlar yaşadıkları evi her zaman çok severler. Evin kiralık veya mülkiyet sahibi olmaları çok ta önemli değildir. Önemli olan işten dönünce istedikleri gibi kullanabildikleri bir alana, bir eve sahip olmaktır. Evlerimiz bizi yansıttığı gibi, bizim ruh durumumuza da etki edebilirler. O yüzden evlerimizin bize huzur verecek biçimde düzenlenmesi önemlidir.

Eğer evimiz küçükse örneğin stüdyo daire gibi 1+1, 1+0 gibi bir eve sahipsek, özellikle daha dikkatli döşenmelidir. Böylece kendimize daha huzurla yaşayacağınız bir alan yaratmış oluruz.

Renkler

Evimiz küçükse daha açık renklerin seçimi duvarlara bir ferahlık ve genişlik hissi verecektir. Açık renkler küçük evlere çok uygundur. Mekânı büyütür ve insanın içine ferahlık ve tazelik verir. Canlı renkler insanda bir sıcaklık hissi uyandırır ama küçük ev duvarlarında çok iyi sonuç vermeyebilir. O yüzden duvarlarda kullanmak yerine bir kaç canlı renk, eğer aksesuarlarda kullanılırsa ortama bir cıvıltı ve ışıltı katabilir.

Duvarların Kullanımı

Eğer alan dar ise neden duvarların kullanımıyla alanı genişletmeyelim. Örneğin bir televizyon sehpası ile alan kaplayacağımıza televizyonu duvara asmamız daha doğru olacaktır.

Bir başka yöntem de kitaplık yerine duvar rafları kullanmak olabilir. Bu yöntem küçücük mutfağımızda da çok güzel bir çözüm olabilir. Bir erzak dolabı yerine duvar rafında sıralanmış kavanozlara dolduracağımız kuru erzaklar çok sevimli, hijyenik ve işlevsel olmasının yanında bize epey yer kazandırıp mutfağımızda bize nefes aldıracaktır.

Küçük evler çok kolay dağılırlar. Daha doğrusu alan küçük olduğu için gözümüze olan dağınıklık daha çok görünür. O yüzden raflar evin derlenmesinde bizim kurtarıcımızdır.

Küçük Ev, Küçük Eşya

Eğer olanağımız varsa küçük bir eve uygun büyüklükte eşya almak gerekir. Gençler ev açarlarken küçük evde yaşama olasılığını da göz önünde bulundurarak eşya almalıdırlar.

Eğer yaşama yeni başlıyorsak işimiz daha da kolaydır. Yeni yaşayacağımız eve uygun büyüklükte eşya alarak işi çözümleriz.

Bir başka çözüm ise gereksinimlerimizi çok iyi belirleyip, gereksinim duymadığımız eşyaları elden çıkarmaktır. İnsan eşya elden çıkarırken biraz üzülür. Ya da sahip olduğu şeyden ayrılmak istemez. Ama bir şekilde ihtiyacı olmayan eşyadan kurtulunca kendini daha rahat ve mutlu hisseder.

Şunu asla unutmayın, bir balonun yükselmesi için ağırlık atmak gerekir. Bu işleme safra atmak denir. Atın safralarınızı, rahatlayın. Bir ömür kocaman kocaman eşyalarınızı taşımak zorunda değilsiniz. Evi kendiniz yaşamak için tuttunuz. Eşyalarınızın yayılıp size yaşam alanı bırakmamalarına izin vermeyin.

Sizin elden çıkaracağımız eşyalar ile mutlu olacak başka insanlar var dünyada.

Dünya Görüşünüz Değişecek

Sırf dekorasyon değil yaşama bakış açınız, felsefeniz, hatta yaşamınız değişecek. Temizlik için ayırdığınız zamanı azaltabilirsiniz artık. Çünkü artık eviniz küçük, eşyanız az. Ne mutlu size. Unutmayın, minimalizm atılan ilk adımla başlar. Belki de bu küçük eve taşınarak minimalizm yolundaki ilk adımınızı attınız. Mutlaka yaptığınızı taktir eden dostlarınız da sizin arkanızdan ilk adımlarını atacaklar.

Yaşamın hızlanması, şehirlerin kalabalıklaşması dünyada pek çok kişinin de yaşam tercihlerini etkiledi. Artık yüz metrekarenin üstünde evlerde yaşamaktansa daha küçük evlerde bir yaşam kurmak önemli sayıda insanın tercihi olmaya başladı. Bu şekilde insanlar vakitlerini geniş bir evi toplamak veya düzenlemek yerine kendilerine ve ailelerine ayırabiliyorlar. Ve çekirdek aileler, bekarlar ve yalnız yaşayan kişiler, küçükler daha ekonomik evler olduğu için geniş bir eve yatırım yapmak yerine daha küçük evler satın almaya yönelebiliyorlar.

Sizde tercihinizi 1+0, 1+1, stüdyo tipi daireler gibi daha küçük evlerden yana kullanmak istiyorsanız, yaşam felsefenize ve bütçenize uyan en doğru evi onbinlerce emlak ilanı içinde EmlakSitem.Com’da bulabilirsiniz.Diğer Haberler