Kış Aylarında Ev Satmak: İpuçları, Artıları ve Eksileri

Son Güncellenme Tarihi : 18 Aralık 20

Kış ayında satılık daireniz, satılık eviniz nasıl satılır? Emlak sektöründe bilinir ki kış mevsimi en yoğun emlak sezonu değildir. Ancak tüm mevsimlerde ev satışları arttıkça kış mevsiminde de ev satışları daha yaygın hale gelmiştir. EmlakSitem ilan ekleme oranlarına göre kışın ilkbaharda olduğundan yüzde 23 daha az ev satılıyor. Yine sitemiz üzerinden kışın satışa sunulan evler, ilan kapanışa kadar, piyasadaki yıllık ortalama süreye kıyasla yaklaşık beş gün daha uzun süre listelemelerde kalıyor.

Kışın ev satışı hakkında hele ki tatil sezonunda satış yapmak zor olsa da bazı yararlı stratejiler, uzman ipuçları ve yaratıcı pazarlama taktikleri ile kışın bile yılın herhangi bir zamanından fazla eviniz için harika bir alıcı bulabilirsiniz.

Kış Tatillerinde Ev Satmakla İlgili Gerçek

Kış hakkında konuştuğumuzda, tüm büyük kış tatilleri okulların pandemi nedeniyle uzaktan eğitim yaptığı değil gerçek anlamda kapandığı andan neredeyse Şubat ortasına kadar süre kış tatili süresi olarak görülür. Bu süre, pek iyi olmayan hava (ülkenin çoğunda) koşulları, tatil seyahatleri ve aileyle geçirilen süre ile işaretlenir.

Kışın Ev Satmak Nasıl Mümkün Olur?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, kışlık ev satışları arttı. Temmuz ayında ise ev satışları kredi imkanları ile tavan yaptı. Bu durumda kışın ev satışı hakkında konut stoğunda azalma olduğunu da görmek gerekiyor. Fakat farklı başka nedenlerden dolayı kışın daha fazla insan ev satın alıyor. Daha makul açıklaması, konut piyasasının genel olarak artması, dolayısıyla yılın her sezonu için daha fazla alıcı olması.

Ve bir bütün olarak yılla karşılaştırıldığında, kış aylarında satılan evler piyasada biraz daha uzun kalıyor.

Kış satış trendlerine bakmanın bir başka yolu da mevsime göre toplam ev satışlarının sayısını izlemektir. Kış mevsiminde ev satışlarında en küçük paya sahip olduğunu unutmayın. Ancak bunun nedeni piyasada daha az ev olması ve bunun da satıcılar için daha az rekabet anlamına gelmesidir.

Kışın Kim Ev Satın Alıyor?

Basitçe söylemek gerekirse: Her türden alıcı her mevsimde alışveriş yapar. Çoğu ev alıcısının okul çağında çocukları olduğu ve sadece yaz tatilinde ev için alışveriş yaptıkları yaygın bir yanılgıdır. Aslında, EmlakSitem anket araştırmasına göre, alıcıların yarısından fazlasının evinde 18 yaşından küçük çocukları yok. Bu yüzden okul programlarıyla sınırlı değiller.

Kışın Ev Satmanın Faydaları

Kışın ev satmak nicelik olarak daha az olmasına karşın diğer mevsimlere göre bariz başka avantajları olduğunu bilmeniz gerekir. Bunlardan ilk daha nitelikli motive olmuş alıcı bulma ihtimalinizin yükselmesidir. İlkbahar ve yaz aylarında daha fazla alıcı ev ararken kışın aktif olarak yeni bir ev satın almak isteyen ve alan alıcılar büyük olasılıkla daha çok motive olarak evinizi görmeye geliyorlardır. Kışın ev almak isteyen kişiler genellikle mücbir sebepler ile örneğin iş yerinin değiştirilmesi, mali durumdaki değişiklik veya aile ihtiyaçlarındaki değişiklik nedeniyle hareket ederler.

Kışın ev satmanın bir diğer avantajı ise daha az satıcı rekabetinin olmasıdır. Kışın pazarda daha az sayıda ev olması nedeniyle, diğer satıcılarla daha az rekabet ve alıcılar için sınırlı bir konut envanteri olur.

Bunun yanında ortalamaya göre daha fazla ev alıcısı ile karşılaşacaksınız. Neden ise insanların bu tip ev bakmaları için kışın İşten daha fazla izin alma istekleridir. İnsanlar kışın işten izin alma eğilimindedir ve tatil günleri, hafta sonu ile birleşecek mesai günleri ise özellikle popüler ev alışveriş günleri olur. Bir satıcı olarak, satılık ev aramaları için bu gibi günler alıcılar için daha fazla seçenek anlamına da geliyor!

Kışın emlak ofisleri ve emlak temsilcilerin ilgisi de daha fazladır. Emlak temsilcilerin ellerinde daha az ev listelemesi olduğundan, satıcılar emlak temsilcilerinin bölünmemiş ilgilerinin daha fazlasını alır. Aynı şey alıcıların temsilcileri için de geçerlidir. Ev gösterimlerini ayarlamak ve anlaşmalar için pazarlık yapmak için daha fazla zamanları vardır.

Vergi avantajlarını kaçırmak istemezler.  Vergi amacıyla yıl sonundan önce ev satın almak isteyen alıcılar, Aralık ayı ev listelemelerini ideal bulur.

Kışın Ev Satmanın Zorlukları

Kışın ev satmanın avantajları yanında alıcılar, kışın ev satanların evleri boşaltmak için çaresiz bir durumda olduklarını düşünmeye diğer mevsimlere göre daha meyilli olabilirler. Bu nedenle yılın diğer zamanlarında duyacağınız daha düşük teklifler duymaya hazır olun.

Yine kış aylarının ambiyansı satış için bir çekicilik sunmaz. Karanlık ve kasvetli kış aylarında, bir evin dış cephesini, özellikle de çevre düzenlemesini göstermek zorlu bir iştir.

Kış aylarında alıcılar açısından finansman sağlamak için de çok iyi aylar değildir. Yeni yıla girerken bankalar kredi vermeye çok istekli olmayabilir. Bunun yanında tatil programları ve resmi tatiller nedeniyle, alıcıların bu sezonda bulabilecekleri kredilerin kesinleşmesi daha uzun sürebilir.

Kış aylarında daha nitelikli alıcıların gelmesine karşın yoğun ilkbahar ve yaz sezonuna göre daha az sayıda alıcı satılık evinizi görmeye gelecektir. İlkbahar ve yaz aylarında ev satıcıları kendilerini genellikle nihai satış fiyatını artırmak için birden çok alıcıyı birbirleriyle karşılaştırabilecekleri çoklu teklif durumlarında bulurlar. Daha yavaş bir satış sezonu olan Kış sezonunda bu daha az olasıdır.

Yine kış ayında bazı ev kusurları daha göze çarpar. Bir ev cereyanlı, karanlık veya nemli ise bu kusurlar soğuk kış aylarında kendilerini daha çarpıcı gösterme eğilimindedir.

Kış Aylarında Ev Satışı İçin İpuçları

Internet üzerindeki ilanlarınızı canlandırın

Hava kötü olduğunda internetten daha fazla ev aranır. EmlakSitem ilanlarınızı gözden geçirmek ile başlayabilirsiniz. Emlak ilanınızın giriş açıklamasının ilgi çekici ve eksiksiz olduğundan ve evin en iyi şekilde gösterildiğinden emin olun.

Profesyonel Fotoğrafçılığa Yatırım Yapın

Kaliteli emlak fotoğrafları her şeydir. Ve bir evin iç mekanının kışın aydınlık ve parlak görünmesi bir profesyonel gerektirir. Ve bir evin dış cephesinin fotoğrafını seçerken, bir evi satmak için denenmiş ve onaylanmış püf noktalarından birini düşünün: Önceki ilkbahar veya yazdan bir resim kullanın.

Doğru Emlak Temsilcisini İşe Alın

Emlak temsilcinizi seçerken kış veya yavaş pazarlarda satışla ilgili deneyimlerini sorduğunuzdan emin olun. Sınırlı bir alıcı havuzu olduğunda evi nasıl pazarlamayı planladıklarını öğrenin.

Satılacak Fiyatı Doğru Belirleyin

Uygun fiyatlı bir ev, mevsim ne olursa olsun hızlı bir şekilde satış yapacaktır. Mahalleden yakın zamanda satılan benzer evleri göz önüne alın. Ve daha büyük potansiyel alıcı havuzunu çekmek için evi fiyatlandırmanıza emlak temsilcinizin de yardımcı olmasını sağlayın.

EmlakSitem Satılık Ev İlanlarını İnceleyin

EmlakSitem ile bir ev satarken, satılık ev projelerine, satılık evlerin nasıl bir şekilde satışa sunulduğuna bakarak, emlak listelemelerinde yapılan hatalardan kaçınabilirsiniz.

Dekorasyonları Basit Tutun

Bir evi eşyalı satıyorsanız, satış yaparken, daha azı daha fazladır. Bu yüzden aşırı süslemelerden kaçının. Ön kapıda güzel bir dekor veya sade bir çam kozalağı gibi herkese hitap eden dekorasyonları hedefleyin.

Işıkları Açın

Kış aylarında gün ışığı saatleri sınırlıdır. Bu nedenle mümkün olduğunca ışığı en üst düzeye çıkarın. Hem bir evin iç mekanının en iyi şekilde görünmesini sağlamak hem de sokaktan sıcak bir parlaklık yaratmak için daha yüksek voltajlı ampuller takın ve evi fotoğraflarken ek ışıklardan yararlanın.

Ev Gösterimlerinde Evi Sıcak Tutun

Satılık evinizi gezmek için gelen potansiyel alıcıların içeride ılık bir sıcaklıkla karşılandığından emin olun. Evin yalıtım konudaki eksiklikleri varsa bunları giderin. Yalıtım eklemek, hava şartlarına göre pencereleri değiştirmek, genel bakım yapmak gibi uygun maliyetli düzeltmeler ile evin satışını daha da kolaylaştırabileceğinizi unutmayın.

Evin Temizliğine Ekstra Dikkat Edin

Taşan veya kırılan oluklar, yağmur sonrası su birikintileri, sonbahar sonrası yığılan yapraklar alıcıların fark ettiği ilk olumsuz şeylerdir. Alıcıları evden soğutacak bu tip temizlik ve bakım çalışmalarını ilkbahar ve yaz aylarına göre daha fazla yapmanız gerekebilir.Diğer Haberler