Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Taştan İnşa Edilmiş Muhteşem Yapılar

Son Güncellenme Tarihi : 18 Temmuz 20

Taş, gücü ve dayanıklılığı ile takdir edilen dünyanın en eski yapı malzemelerinden biridir. Eski zamanlarda bolluğu için seçilirdi. Doğal bir malzeme olarak kolayca ulaşılabilir ve güvenilirdi. İşte bu taş yapıların dünya genelindeki en iyi örnekleri.

Pont du Gard, Nîmes (Fransa): Dünyanın en uzun Roma su kemeri olan Pont du Gard, bölgeye taze kaynak suyu getirmek için kullanıldı.

Kral Abdullah Finans Bölgesi, Ulu Camii Riyad ( Suudi Arabistan): Riyad'daki çok sayıda yüksek katlı bina nedeniyle, Kral Abdullah Finans Bölgesi Ulu Camii'nin çatısı önemli bir husustu. Taş bu sebeple öne çıkan bir yapı malzemesi oldu.

Muzeum Susch Susch İsviçre: 12. yüzyıldan kalma bir manastır ve bira fabrikasından geriye kalanlar, İsviçre'de Susch müzesini oluşturmak için birleştirildi.

Nevşehir Otogarı Nevşehir (Türkiye): Çelik ve cam yapıyı çevreleyen taş duvar, otobüs durağının içinde gölge ve barınak sağlar.

Norveç Ulusal Opera ve Balesi (Oslo) Norveç: Snøhetta'ya göre, binanın alçakta yatan formu, mimari olduğu kadar peyzaj amaçlıdır.

Galiçya Kültür Şehri (Santiago de Compostela) İspanya: Binanın tasarımı, İspanya'nın Santiago kentindeki ortaçağ sokak planından esinlenmişti.

Aziz George Kilisesi (Lalibela) Etiyopya: On üçüncü yüzyılda dünyadaki volkanik tüflerden kesilen bu, Kral Lalibela'nın kayalık kiliselerinin sonuncusudur.

Büyük Şeyh Zayed Camii: Mağribi, Arap ve Babür mimarisini birleştiren Şeyh Zayed, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki en büyük camidir. Saf parlak beyaz mermer dış yüzeyi, dünyanın en büyük halısını tutan daha sıcak bir beyaz mermer iç mekanla eşleştirilmiştir.

Casa do Penedo (Fafe) Portekiz: Uygun bir şekilde 'Kaya Evi' olarak adlandırılan Portekiz'deki bu yapı, bölgeyi kirleten dev buzul kayalarını kullanıyor.Diğer Haberler