Bilinmesi Gereken 20 Ev Dekorasyon Tarzı

Son Güncellenme Tarihi : 19 Aralık 20

Ev dekorasyon tarzı veya iç tasarım fikirleri gibi tasarım hareketleri konusunda her bir tarzın iç tasarımda kullandığınız karışık geçişli bir dekordan farklı kılan şeyin ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktır. EmlakSitem olarak en çok kullanılan ev dekorasyon tarzlarını ve iç dekorasyon fikirlerini yeni ev satın almış ve iç dekorasyon konusunda temel noktalarda bilgilenmek isteyen kullanıcılarımız için son yıllarda popülerlik durumuna göre bir araya getirmek istedik. 

Hollywood Regency ihtişamlı ev dekorasyon tarzından Sahil tarzının etkileyici rahatlığına kadar, eviniz veya bir sonraki mimari projeniz için dekor ilhamı ararken referans olarak bu iç tasarım kılavuzunu tarayıcınızın yer imlerine eklemenizi öneririz.

En Çok Bilinen 20 Ev Dekorasyon Tarzı

• Minimalist Ev Dekorasyon Tarzı
• Çağdaş Ev Dekorasyon Tarzı
• Geleneksel Ev Dekorasyon Tarzı
• Geçişli İç Tasarım Tarzı
• Kırsal (Rustic)
• Fransız Country Tarzı
• Shabby Chic
• Sahil Evi Tarzı
• Hollywood Regency Dekorasyon Tarzı
• İskandinav Tarzı
• Kentsel Modern
• Bohem
• Yüzyıl Ortası Modern
• Endüstriyel (Sanayi) Dekorasyon
• Eklektik
• Modern Çiftlik Evi
• Modern Country
• Art Deco
• Asya Zen
• Feng Shui

1)  Minimalist Ev Dekorasyon Tarzı

Göz önünde bulundurulması gereken en kapsamlı modern iç tasarım tarzlarından biridir. İnsanlar genellikle minimalizmi keskin bir soğukluk ve rahatsız edici bir ciddiyetle karıştırmaya meyillidir ki yanılgıya düşmek hiç de zor değildir. Aslında, minimalizm tarzının içinde zahmetsiz, temiz zarafetle dolu minimal iç tasarıma (sıcak minimalizm iç mimari tarzı) daha sıcak bir yaklaşım stili dahi vardır.

Görkemli rahatlık ve işlevsellikte basitliği, zarafeti bir araya getiren usta bir el ile beraber düşünün. Buradaki anahtar, genellikle odalarda çift amaca hizmet etmesi gereken baskısız, imal edilmiş mobilyalar ve dekor aksesuarları beraber iyi düzenlenmiş olarak yerleştirmektir.
Minimal iç tasarım stil trendlerini düşünürken, modern bir sanat galerisini veya müzeyi düşünebilirsiniz. Burada birleştirici nokta, alanı organik tasarım veya soyut canlı gibi bir drama duygusu barındıran en yalın temel unsurlarla doldurmak için bir araya getirilmiş yaklaşımları bir referans olarak kullanmaktır.

2) Çağdaş Ev Dekorasyon Tarzı

İnsanlar genellikle modern iç tasarım stillerini çağdaş iç tasarımla karıştırma eğiliminde olsalar da, ikisi arasında onları benzersiz kılan bir fark vardır.
Modern iç tasarım stilleri, 1950'lerden daha yakın zamanlı erken fikirlere kadar neredeyse her şeyi ileri görüşlü ifade edebilirken, çağdaş tarz tamamen şimdidir. Çağdaş iç tasarım stilleri de daha fazla özgürlüğe sahiptir. Çünkü modern olarak adlandırılan tarz genellikle kare, grafik çizgiler ve moderniteye özel bir bakış açısı ile sabitlenmiştir.

3) Geleneksel Ev Dekorasyon Tarzı

İç tasarım stilleri söz konusu olduğunda, hemen hemen her şey geleneksel iç tasarım fikirlerine dayanır. Ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bununla birlikte, evinize bir ruh verirken kişiliğinize ve yaşam tarzınıza hitap eden parçaları birleştirerek geleneksel tarz iç tasarımını tamamen kendinize özgü yapabilirsiniz.

Bir odayı bir sonraki seviyeye yükseltmek istediğiniz de, geleneksellik adına bir derinlik ve katman kazandırmak için, geleneksel bej renkli bir kanepe, bir İran halısı ve mutlak gerekli XVI. Louis sandalyesi içerdiğinden emin olmanız yeterlidir. Ancak odayı diğer herhangi bir geleneksel odadan ayıran şey, sizin oraya katacağınız güncellenmiş çağdaş aydınlatma armatürüdür. Kesinlikle misafirleriniz için bir sohbet başlangıcı olacaktır. Odanın adına tam bir sanat eseri diyebilirsiniz.

4) Geçişli İç Tasarım Tarzı

Elbette, geleneksel iç tasarım stillerinin ne anlama geldiğini keşfettikten ve ardından yukarıdaki örneği uyguladıktan sonra, muhtemelen kendinize geleneksel ve geçişli iç tasarım arasındaki farkın ne olduğunu soracaksınız.

Geçişli iç tasarım fikirlerini kendi başına ayakta tutan şey, bir odanın belirli bir stile çok benzemesini engelleyen, modern unsurlarla karıştırılmış geleneksel mobilyaların kullanıldığı denenmiş ve gerçek dekor stillerinin kombinasyonlarıdır. Bu, özellikle evlendikten sonra iç tasarım tarzlarını karıştırmaya çalışıyorsanız veya daha büyük bir eve taşınıyorsanız yararlıdır.
Geçiş tarzı iç tasarımın en iyisi, bir ev sıcaklığı ve rahat bir his verirken beklenmedik karışımdaki özel bir noktaya vuruculuk veren bir dengeye sahiptir.

5) Kırsal (Rustik) Tarz

Dış mekanlardan ilham alan ve çiftlik evi ile endüstriyel iç tasarım stillerinin bir kombinasyonunu alan kırsal (rüstik) dekor, beklenmedik dokunuşlar ve genel olarak sofistike bir kıvrım ile doğal ve yıpranmış yüzeylere, ham ahşap, taş ve deriye vurgu yapar. Bir oda da , özel peluş sherpa kanepeler, endüstriyel esintili tel dolaplar ve benzersiz deri sandalyeler gibi çeşitli anlamlar katan mobilyaların karışımını nasıl birleştirdiğini gördüğümüzde bu karışımı seviyoruz. Bununla birlikte, insanların geneli olarak güzel bir şekilde tasarlanmış, benzersiz bir oda yaratmak için çeşitli unsurları bir araya getiren modern iç tasarım tarzlarından da bu stile katmaktan da yanayız.

6) Fransız Country Tarzı

Geçiş modern iç tasarım stillerine benzer şekilde, Fransız Country, antika Fransız, eski püskü şıklık ve havalı, yetişkin cazibesiyle dolu çiftlik evi iç tasarım öğelerinin melez bir karışımıdır.
Eviniz için, çağa bağlı olmayan kanepesi, yüzyıl ortası modern geometrik baskı, eklektik sanat eserleri karışımı ve minimal sehpayla yeniden yapılan Louis XVI sandalyeleriyle beraber bir oda bu tanıma uygun bir iç dekorasyon tarzı olacaktır.

7) Shabby Chic

80'lerin ortalarında ve 90'ların ortalarında, Kaliforniya havasını uyandırmaya çalışırken en çok tercih edilen iç tasarım stillerinden biri olarak büyük popülerlik kazandıktan sonra, perişan şıklık, nihayetinde büyükanne dekoru olarak yanlış etiketlenmiş olarak oldukça fazla tepki aldı - ki bu tamamen yanlış.
Yeni başlayanlar için, eski püskü şıklığın kökleri antika ve eski Fransız tasarımına ve kesin bir rahatlığa sahip mobilyalara sahiptir. Ve en önemlisi, zamansız bir yaşanmış vintage esintili çekiciliğe sahiptir. Yumuşak ve hafif femme, salaş şıklık, geleneksel tarz iç tasarım unsurlarını belirsiz çiftlik evi dokunuşlarıyla birleştir.
Yastıklar ve örtüler ile aşırı doldurulmuş beyaz bir kanepe, boyalı ahşap ve süslü altın yaldızlı bir Fransız aynası gibi dokunuşlar ile bu sahneyi tamamladığınızı düşünün.

8) Sahil Evi Tarzı

Herhangi bir temalı iç tasarım stiline sahip olmasak da, bir odayı bir araya getiren kıyı ve sahil evi öğelerinin düzenlenmiş bir karışımı hakkında yeni ve güven verici bir şey var.
Sahil iç tasarım dokunuşları, güneş ışınlarını emmek için genellikle canlı nötr renklerden hayal edilen hafif, parlak ve havadar ortamlara sahiptir. Yaygın kıyı renk paletleri, rahat ama zarif bir görünüm için bir dizi krem ve nötr ile birlikte okyanustan ilham alan açık mavi ve yeşil tonları içerir.

9) Hollywood Regency Tarzı

1940'lardan 60'lara ve 90'ların ortalarından bu yana popüler olan Hollywood Regency, Art-Deco'dan ilham alan dokunuşları ve silüetleri yetişkin bir yüksek duygusuyla nefis bir şekilde harmanladığı için göz önünde bulundurulması gereken en zamansız ama eğlenceli iç tasarım stillerinden biridir. Cilalı bir ihtişamlık içerir. Bu tarzı uygularken kristalleri, aynaları ve parlak yüzeyleri ve kaplamaların kullanıldığı dönem Fransız mobilyalarını, temiz çizgilerin, canlı renk tonlarının ve ultra çekici öğelerin bir karışımı olarak düşünün.
Geleneksel tarzda iç tasarım için bir tercih olarak kabul edilebilecek olsa da, Hollywood Regency iç tasarım tarzı hakkında eski dünya ruhu içinde hiçbir şey yoktur. Her zaman modern, iyimser bir enerjiye sahiptir.

10) İskandinav Tarzı

Giderek daha popüler hale gelen İskandinav iç tasarım stilleri, çekiciliğini evrensel olan temiz ve dingin bir sadeliği vurgulamasından alır. Tamamen işlevsel ve bir dereceye kadar minimal olan İskandinav dekoru, organik şekilleri ince bir ilgi, tonal dokusal oyunlar ve gri alt tonlu tamamen beyaz alanlarda rahat bir çekicilikle vurgular. Renk ipuçları sanatsal ve küçük bir örtü veya kilim gibi tek bir tekstil yoluyla elde edilir.

Çağdaş iç tasarım stillerinde ustalaşmanın en kolay yollarından biri olan İskandinav iç tasarımı, dengeli ve özenle düzenlenmiş bir unsur karışımıdır. İskandinav iç tasarım tarzlarından ipuçları alan çok sayıda iç tasarım stili trendi olsa da, hepimiz tam gaz gitmeye çalışıyoruz çünkü bu, dikkate alınmaya değer bir tasarım hareketi.

11) Kentsel (Urban) Modern

Kozmopolit yaşamda son nokta için Kentsel (Urban) Modern tasarım, dekora ilham veren ve zamansız bir yaklaşım için lüks çağdaş, modern ve endüstriyel etkilerin en iyilerini bir araya getirdiği için yüksek şehir yaşamı için mükemmeldir. İfade veren cazibeli bir evi hayata geçirmek için farklı dönemlerden şık vurguların büyüleyici bir karışımını bir araya getiren öğeleri düşünmeniz gerekir.

12) Bohem Dekorasyon

Piyasadaki en zamansız ve sonsuz derecede popüler iç tasarım stillerinden biri olan bohem dekor, tartışmasız baş döndürücü ve sarhoş edici, özenli ve zahmetsiz bir özgürlüğü temsil eder. Egzotik buluntuların, tutkulu bit pazarı gezilerinden ve seyahatlerden elde edilen klasik ve antika mobilyalardan oluşan küresel esintili rahat bir karışımıyla övünen eklektik tarz, kristal ekstralar, boncuklu kumaşlar, mücevher tonları ve genel olarak rahat bir ruh hali ile gündelik ihtişamın ipuçlarına da dokunur.

Çok çeşitli farklı mobilyaları işlenmiş aksesuarlar ile yan yana yerleştirme fikrine hayran kaldıysanız, bu tarzı, oturma odanız için göz önünde bulundurulması gereken mükemmel iç tasarım stilidir.

13) Yüzyıl Ortası Modern Tasarım Tarzı

Muhtemelen tüm zamanların en üretken iç tasarım stillerinden biri olan yüzyıl ortası modern, temiz bir retro Danimarka esintisi hissi için 1950'lerin ve 1960'ların en iyi fikirlerinden ödünç şeyler alır. Basit yalın silüetler, organik şekiller, sessiz fabrikasyon bileşenlere ve işlevselliğe vurgu, 20. yüzyılın ortasındaki modern stilin ayırt edici özellikleridir. Bununla birlikte, minimal bükülme hareketleri, geleneksel tarz iç tasarımını bu stile kolaylıkla güncelleyebileceğiniz için onu harika bir seçenek haline getirir.

Ayrıca, orta yüzyıl modern mobilyalar hemen hemen her odada harika görünür ve zengin, çeşitli, iç tasarım stilleri oturma odası yaratmaya çalışırken harika unsurlar oluşturur. 

14) Endüstriyel (Sanayi) Dekorasyon

Adı, karışıma eklenen depo ve fabrika öğeleriyle kentsel bir havayı çağrıştırdığından, endüstriyel iç tasarım uygulamalarının her odaya temiz, biraz erkeksi ve minimal bir ruh katar. Nötr bir renk şeması, geri kazanılmış makineleri, karamsar tonları, işlenmemiş ahşapları ve bitmemiş metalleri ve nihayetinde hafif steampunk bir hisle açıklama yapan gerilimli bir tarzı düşünün.
Bununla birlikte, küçük bir ev için en iyi iç tasarım stillerini düşünürken endüstriyel tarzı kullanmaktan kaçınmak daha iyi olacaktır. Endüstriyel tarzın kökeni geniş fabrika ve depolardır. Bu tarz genellikle büyük boyutlu makinelerden ilham alan unsurları kullandığından bol miktarda nefes alan bir odanızın olmasını gerektirir.

Bununla birlikte, genel olarak oturma odanızda kullandığınız iç dekorasyon tarzına, endüstriyel iç tasarım stillerine bakarak, odanızdaki bir kitap rafında veya küçük bir köşesinde ham metal dekoratif ekstralar ekleyerek endüstriyel tasarım hareketinin küçük dozlarını enjekte edebilirsiniz.

15) Eklektik

Bohem dekora benzer, ancak kesinlikle yetişkin bir cazibeye sahip olan eklektik iç tasarım, yüksek enerjili, büyüleyici buluntular ve mobilyalarla ilgilidir. Kullanışlılık ve odak noktaları göz önünde bulundurularak zengin bir karışım oluşturmak için bir araya getirilmiş cesur renk paletleri, dokuları ve desenleri bir arada düşünmeyi gerektirir.
Eklektik tasarım tamamen tutarlılık, renklerde geçiş ve hepsinden önemlisi, incelenen nüanslarla yaratıcı yönleri keşfetme özgürlüğüyle ilgilidir.

16) Modern Çiftlik Evi

Gündeminizde sıcaklık, pratiklik, rahatlık ve tasarımı bir araya getirmeye yönelik rahat bir yaklaşım varsa, modern çiftlik evi dekoru dikkate alınması gereken harika bir seçenektir. Sıcak ve davetkar modern çiftlik evi, özellikle büyüyen bir aile için güzel bir şekilde işleyen, yüksek ve düşük kontrastların nihai karışımı için taşradan ipuçları alır.
Kusurlu olsun ya da olmasın, her mimari özellikten tam olarak yararlanır. Benzersiz alanlar için zengin bir endüstriyel, minimal ve İskandinav dokunuşlarıyla güncellenen rustik taşra unsurlarını beraber kullanmayı içerir.

17) Modern Country

Modern country tarzı, iç tasarım klasiklerine sıcak ve rahatlatıcı bir yaklaşım için dayanıklı ve organik dinamik katmanlara sahiptir. Açıkta kalan kirişlerden değerli endüstriyel buluntulara kadar, görünüm yükseltilmiş ancak doğaldır.

18) Art Deco

Zevkiniz süslü ve mücevheri andırıyorsa, bu 1920'lerin tasarım stili sizin en iyi seçeneğiniz olabilir. Art deco iç tasarım anında zenginlik uyandırır; zarif, göz alıcı ve şık olan bu tarz, 1920'lerde şıklığın özü olarak popüler hale gelmiştir.

19) Asya Zen

Evinizde ayrıştırılmış iç tasarıma zengin bir bakış açısı kazandırmak istiyorsanız, Asya Zen tasarım stilinden ilham almak sizin için doğru yön olabilir. Çünkü bir Asya zen iç mekanı minimal ancak benzersiz bir şekilde katmanlıdır.

20) Feng Shui
Feng shui, sadece mobilyalarınızı düzenleme şeklinizle sınırlı değildir. Evinizde uyum için denge yaratmak daha büyük bir felsefedir. Ve günlük yaşamınıza bir huzur duygusu katacağı da kesindir.Diğer Haberler