Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Ev Taşırken Nasıl Bir Planlama Yapmalıyız?

Son Güncellenme Tarihi : 06 Kasım 19


Taşınmak yıllarca kaldığımız bir mekândan başka bir mekâna geçmek pek çok açıdan kolay olmamaktadır. Evden Eve Taşınma olayın bir psikolojik boyutu, birde fiziki boyutu vardır. Eşyalarımızı nakledeceğimiz zaman yapacağımız birçok iş vardır. Bunları aşağıda özetlemeye çalışacağız.

Taşınmadan Önce

Yeni bir iş, yeni bir okul, aileye katılacak yeni bir kişi gibi sebeplerden veya alınan yeni bir ev nedeni ile taşınma kararı alabiliriz. Taşınmak alıştığımız ortamdan, komşulardan uzaklaşmak gözümüzü korkutabilir. Hatıralar gözümüzde canlanır hiç fark etmediğimiz oda duvarları bile farklı bir şekilde algılanır olur. Evin penceresinden dışarı bir başka göz ile bakarız, balkonda çayımızı yudumlarken dışarıyı artık farklı seyrederiz.

Ev Taşıma kararı alınca öncelikle yeni evimizi bulmalıyız. Bu ev kiralanan bir ev ise doğru bir şekilde kira kontratını hazırlatmalı, tüm aboneliklerin açık olmasını sağlamalıyız. Daha önceden kalan faturalar ev sahibine hatırlatılmalı, sorumluluğumuzun kira başlangıç günü olduğu belirtilmelidir. Evdeki hasarlı yerler ve sabit demirbaş eşyalar belgelenmedir. Taşınılacak ev komple temizlenmeli, yapılacak tadilat işleri veya boya varsa eşyalar taşınmadan yapılmalıdır.
Yeni bir ev aldıysak ufak tefek de olsa muhakkak eksiklikleri olacaktır. Bazen bir korniş, bazen de kombi eksik olabilir. Dairemize taşınmadan tüm eksiklikleri gidermeli, istediğimiz dekorasyonlar varsa onları yaptırmalıyız. Tüm abonelikleri tamamlayıp su, elektrik, doğalgazı kullanır hale getirmeliyiz. Evin her tarafına çok ince bir şekilde taşınmadan son bir defa temizlemeliyiz. Yeni eve taşınmadan binadaki birkaç komşu ile tanışmak her zaman iyi olacaktır.

Ev Taşıma öncesi çok iyi bir programlama yapmalıyız, taşınılacak gün seçiminde iş yerinden alınacak izin, çocukların okul durumu, hava durumu dikkate alınmalıdır. 
Evimizde bulunan kullanmadığımız eşya ve kıyafetler taşınmadan önce ayıklanmalıdır. Bunlar yardım kumbaralarında veya ikinci el eşya alan dükkânlarında değerlendirilmelidir. Evimizde yapacağımız sadeleştirme bizlere iyi gelecektir. Kullanmadığımız kıyafetleri temiz bir şekilde paketledikten sonra yardım kuruluşlarına teslim edebiliriz, bu esnada yanımızda küçük çocuğumuzun olması ve yardımlaşmayı öğrenmesi taşınmamızın sebep olduğu güzel olaylardan biri olacaktır. Evden Eve Taşınma esnasında odaların sadeleşmesi taşınmayı birçok yönden rahatlatacaktır. Fazla eşyaların atılması yeni evimizde bize daha fazla yer açacaktır. Ayrıca taşınma firmaları eşya miktarına göre teklif verdiğinden küçükte olsa bir indirim yapacaktır. İkinci el dükkânlarında satılan eşyalardan elimize biraz para bile geçebilir.

Taşınma esnasında evde küçük bir çocuk veya bakıma ihtiyacı olan bir büyüğümüz var ise onu taşınma günü, emanet edeceğimiz bir yakınımız ile irtibata geçmeliyiz. Evde beslediğimiz balık, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar özellikle kış günleri taşınmadan çok hızlı bir şekilde etkilenmektedir bunun önlemini almalıyız, mümkünse onları da bir dostumuza birkaç günlüğüne emanet edebiliriz.

Taşınma kararı alınca bilinen bir nakliye firması ile irtibata geçmeliyiz. Evden Eve Taşınma firmaları seçimi yaparken onların referanslarını ve sahip olduğu imkânları araştırmalıyız. Kurumsal firmaların web siteleri ve kendi personel ve araçları vardır. Merdiven altı firmalar ise dönem dönem bu işi yapmakta toplama eleman ve kiralık araç ile nakliye yapmaktadır. Firmanın sabit telefonu ve yeri olması önemlidir, araçların üzerinde kendi logo ve telefonları olmalı, yeterli belgeleri sağlamalıdır. Eğer yüksek kata taşınacak isek asansörlü taşıma işi yapan firmalar tercih edilmelidir. Nakliye firmaları ile yazılı olarak anlaşma yapmalıyız, bu anlaşma içerisinde hizmetin neleri kapsadığı, ne zaman yapılacağı, zararların nasıl karşılanacağı, ödeme miktarı ve şekli net olarak belirtilmelidir. Ödemeyi iş başında tamamen yapmak doğru değildir. Taşınma işini sigortalı olarak yaptırınız. Ödemelerinizi belgeli yapınız.
Taşınma başlamadan kapatılabilecek aboneliklerinizi iptal ediniz. Resmi kurumlara yeni adresinizi bırakınız. Taşındığınız binadaki eski komşulara yeni adresinizi vermeniz size gelebilecek posta ve kargolar için iyi tedbir olacaktır. 

Taşınmadan önce taşınılacak evin olduğu sokakta basitçe bir inceleme yapılmalıdır. Taşınma yapılacağı gün o cadde pazar kurulması, tamirat olması ihtimali her zaman göz ardı edilmemelidir. Ayrıca asansörlü taşıma yapılacaksa aracın trafiği etkileri ve asansör açılımına engel olabilecek ağaç veya tel gibi durumlar taşıma firması yetkilileri ile değerlendirilmelidir. Apartman yönetimine taşıma günü bildirilmelidir. Eğer asansör kullanılacaksa yönetimden izin alınmalıdır.

Eve Taşınırken

Eşyalar en ideal bir şekilde ambalajlanmalı ve paketlenmedir. Eşya toparlanmaya en büyük odadan başlanmalıdır. Tüm mobilyalar kirlenme ve çizilmeler karşı balonlu ambalaj naylonu ile sarılmalıdır. Tüm mobilyaların demontajı ustalıkla yapılmalı, hareketli kanatlar taşınma esnasında sabitlenmelidir. Beyaz eşyalar uygun bir şekilde paketlenmeli, kablo ve boruları, kapakları sabitlenmelidir.

Kurumsal bir Evden Eve Taşıma firması ile anlaşırsak onlar öncelikle eşyalarımızı uygun bir şekilde paketleyecektir. Anlaştığınız firma ile taşıma işini yapanların aynı olduğundan emin olunuz. Kapalı kasa araçlar ile taşıma yapılmalıdır, bu araçların içleri sünger kaplı korumalı olmalıdır. Araç üzerindeki tanıtım yazılarını kontrol ediniz. Firmanın tesisat ve marangozunun işin başından sonuna kadar taşınma işinin içinde olması başınızın fazla ağrımamasına sebep olacaktır.
Elektronik eşyalar, kırılgan eşyalar balonlu ambalaj naylonu ile sarıldıktan sonra köpük takviyeli kutulara konulmalıdır. Eşyalar oda oda paketlenmelidir. Paket üzerine içlerinde ne olduğu yazılmalı mümkünse basit bir eşya listesi çıkarılmalıdır. Bu yeni evimizde yerleşmemizi daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Taşındığımız evde ilk ihtiyacımız olacak eşyaları ayrı bir şekilde paketleyelim. Bu paket su ısıtıcısı, perde, elektrik süpürgesi, temizlik malzemeleri gibi olabilir. Bu listeyi en iyi siz düşünebilirsiniz.
Kesinlikle Evden Eve Taşıma işini belirlediğiniz saat ve günde taşınma işini yapınız, geç saatlere bırakılan taşınma işinde yeni komşular ile ilk diyaloglarımız pekte iyi olmayacaktır.
Binada asansör kullanılacaksa bina sakinlerinin kullanımı da dikkate alınarak hareket edilmelidir. Taşınma esnasında merdivenkovalarına zarar verilmemelidir, gürültü ve diyaloglar en alt seviyede tutulmalıdır.

Taşınma sırasında trafik kesinlikle engellenmemelidir. Acil kullanım ihtiyaçlarında bu gibi durumları adli sonuçları da olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Eşya taşıma sırasında gerekli tüm trafik ve güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Firmaların elemanları ile çok gereksiz diyaloglara girmeniz bazen sizleri üzebilir. Bu tür diyaloglar “ Abi bir sigara alsan, şuradan bize çay alsan, açıktık ” gibi sözler ile size geri dönebilir. Siz bu hizmetin tüm bedelini anlaşmışsınızdır. İş bitiminde içinizden gelerek bir ikram yapmak isterseniz o başkadır…
Ev Taşıma esnasında çok değerli eşyaları yanımızda taşımamız nakliye taşıtına vermemiz daha doğru olacaktır. Bu şekilde yanlış anlamaların veya sıkıntıların önüne baştan geçmiş oluruz. Ayrıca küçük çocuğumuz varsa ona ayrı bir valiz yapıp içine eşyalarının bir kısmını ve küçük atıştırmalıklar koymamız işimizi biraz kolaylaştıracaktır.

Eve Taşındıktan Sonra

Tüm eşyaları odalarına yerleştirdikten sonra yapacağımız birkaç iş daha kalmaktadır.
Yeni adresimizi resmi kurumlara bildirerek, güncelleme yapalım. Eski evimizde iptal ettirmediğimiz abonelikler varsa onları iptal ettirelim. Güvence bedellerini geri alalım. Taşındığımız eski evde kira kontratımızdan kaynaklanan alacak veya verecek varsa onları eski ev sahibimiz ile halledelim.
Bunların dışında artık unutulan bazı eski alışkanlıklarımızı çocuklarımıza hatırlatalım. Eski komşularımızı onlar ile uygun bir zamanda ziyaret ederek yeni evimize davet edelim. Evimizde yaptığımız kurabiye ve tatlıları yapacağımız ikram tabakları ile yeni komşularımıza göndermek sıcak yeni diyalogların başlangıcı olacaktır. Ev Taşıma  ‘ nın yeni bir çevre, yeni dostlar ve hayatımızda yeni bir sayfa açmak olduğunu unutmayalım.
 



Diğer Haberler