Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Evinizi Hızlı Satmanın Püf Noktaları

Son Güncellenme Tarihi : 04 Eylül 20

Evinizi satmak isteyenler için sonbahar harika aylardır. Sonbahar ayları ticaret ile uğraşanların satılık bir ev almak için en ideal zamanlarıdır. Yatırım yapmak için birikimi olanlarda bilirler ki sonbahar yatırım aylarıdır. Yani sonbahara girerken pandemi günlerinin başlayacağının korkusu birçok kimseye ev bakma isteği uyandırmadığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun temel sebebi genel alışkanlıklardır. Yazın yazlıklarında olanlar tatillerini bitirip gelmiştir. Artık o yazlık boştur. Yazlık satışları bu sebeple sonbaharda genel olarak hareketlenir. Elbette bu gelen nakit ile başka bir yazlık veya ev almak yatırımcıların genel tutumudur. Bu da satılık ev piyasasını hareketlendirir. Zaten sonbahar ayları başlı başına ticaret aylarıdır. Yaz tatilinin bitişi, sıcakların düşüşü, okulların açılışı ticareti de hareketlendirir. 

Ev satmak isteyenlerin de en ideal satış dönemi bu sebeple sonbahar aylarıdır. Bu durumda bağlayıcı nokta doğru ev alıcısını doğru satılık ev ve satıcısı ile buluşturmaktır. Uzun zamandır satılık bir eviniz var ve satamamış üzerinde de koronavirüs pandemisi ile tamamen bir yılgınlığınız olmuşsa bu ölü toprağını üzerinizden atma zamanıdır. Tüm piyasalar pandemi sebebi ile durgunlaşsa da tamamen durmayacak. Bu sebeple zaten bu dönemde ev satılmaz önyargınızı da kırın ve silkinin. Emin olun ki her ev doğru şartlarda doğru alıcı ile buluşursa satılır. 
Biraz strateji biraz pazarlama püf noktaları evinizi harika fiyata satış yapmanızı sağlayacaktır.

Satılık Bir Evinizin Olduğunu Bilsinler

Sosyal ilişkilerde çok iyi değilim diyen biri olsanız dahi bir ev satışı söz konusu iken bazı kişisel seviye aşamalarını değiştirmeniz gerekecek. Önce mahallenizden başlayarak tanıdığınız komşu ve esnafa evin satılık olduğunu iki günaydın arasında söyleyin. Esnaftan alışveriş yaparken evi soran oldu mu diye de hatırlatmalar ile bir satılık evinizin olduğunu unutmamalarını sağlayın. Sonrasında ise yakın arkadaş çevrenize satılık bir evinizin olduğunu sıklıkla hatırlatın. WhatsApp gibi uygulamalarda satılık evinizin fotoğraflarını bulundurun. Yakın arkadaşlarınıza bu fotoğrafları da iletin. Onlarda bir satılık ev konusu açıldığında evinizi diğer kişilere böylece rahatlıkla gösterebilsinler. Bireysel yapabileceğiniz bu çalışmalardan sonra işi organizasyon seviyesine taşıyacak diğer adımları atmaya hazırsınız. 
Bu adımlar basitçe iyi bir emlak ofisi ile anlaşmak, EmlakSitem.Com ilan sitesi gibi yüksek yoğunluklu kullanılan emlak ilan sitelerine ilan vermek ve fiyatı doğru belirlemek için emlak piyasasını sürekli takip etmektir.

İyi Bir Emlak Ofisi ve Gayrimenkul Uzmanı Bulmak

1 Eylül 2020 tarihinden itibaren emlak danışmanları mesleki yeterlilik belgesi olmadan satılık ilan verip yayınlayamayacaklarını unutmayın. Bu sebeple ilk şart olarak anlaşacağınız emlak danışmanının mutlaka mesleki yeterlilik belgesi olup olmadığını sorun, araştırın. Bu belge bir nebze masa sandalye çalışan kendine emlakçı sıfatı kullanan yarı hizmet alabileceğiniz kişiler ile gerçek emlak danışmanı ayrımını yapmanıza da yardımcı olacaktır. 
Ardından anlaşmak üzere olduğunuz emlak danışmanının niş bir uzmanlığı olup olmadığını sorun. İyi emlak ofislerinin genel satılık ve kiralık gayrimenkuller içinde niş bir dal dediğimiz uzmanlık alanları da olur. Kimi emlak ofisi satılık daire de kimi satılık yazlıkta kimi de bir arsayı satmada uzman olabilir. Bu sebeple emlak danışmanına sorular sormaktan çekinmeyin. O yöre de daha önce kaç daire ve ev sattıklarını, ne kadar fiyat aralıklarında evlerin satıldığını, ev de ne gibi değişiklikler yapılırsa daha hızlı satılabileceğini sorun. Tutarlı ve iyi cevaplar alıp almadığınızı tartın. Bir emlak danışmanı satılık evinizin bulunduğu yeri tanıyorsa veya tanımak için çabalıyorsa emlak danışmanı için iyi bir seçim olacaktır.

Evde Geliştirmeler Yapmak Evinizi Satmayı Kolaylaştırır

Emlak danışmanınız evinizi görmeye geldiğinde tavsiyelerini sorun. Kendi deneyimlerinizi de birleştirin. Eğer ev bazı tadilatlar ile satış için daha iyi hale gelecek ise bu tadilatları yapmak için vakit ve para ayırmaya çalışın. Bu tadilatlar bazı kozmetik işlerden temel noktalara kadar değişiklik gösterebilir. Burada harcayacağınız parayı evinizin para harcamadan satabileceğiniz fiyatı ile ev için geliştirmeleri yaptıktan sonraki satabileceğiniz fiyatı belirleyecektir. Mantıklı olan aradaki farktan daha fazla para harcamamaktır. Bu konuda emlak danışmanınızdan sürekli destek alabildiğinizden emin olun. 

En İyi Açılardan Satılık Evinizi Fotoğraflayın

Bir evin satışını emlak danışmanları yapacağı kadar emlak ilan siteleri de yapacaktır. Bu sitelere ilan fotoğrafı koyabilmek için iyi çekilmiş fotoğrafları tercih etmelisiniz. Doğal ışıkla gündüz çekilmiş az flaş kullanılmış fotoğrafları tercih edin. Cep telefonu ile çekim yapacaksanız telefonu dik tutarak çekim yapmayın. Fotoğraflarda aşırı photoshop yapmayın. Alıcıya yanlış algı yaratacak ve gerçeği gördüklerinde evden soğutacak fotoğraf oynamalarından kaçının. Temiz, bakımlı bir evin fotoğraflarını çekin.

Emlak İlanlarınızı Güncel Tutun, Geliştirin

Emlaksitem gibi sitelere evinizi satmak için koyacağınız ilanları profesyonel bir şekilde ele alın. Emlak danışmanınız bu işi üstlenmiş ise onu beğenmediğiniz veya eksik bulduğunuz noktalar için uyarın. İyi bir emlak ilanı nasıl hazırlanır hakkındaki makalemizi okumayı da unutmayın. Bu linkten makalemize ulaşabilirsiniz. Ve sıklıkla emlak ilanınızı güncelleyin ve geliştirin. Şu an için emlak ilanınız sizin için evi satmaya çalışan bir ticari dükandır. Bu sebeple sık bir ilgiyi de hak ediyor. Güncel bilgiler ile bunu sağlayabilirsiniz. Bir emlak ilanı yazarken anında harika bir ilan hazırlayamayabilirsiniz. Bu sebeple zaman içinde geliştirmeler yapmak ideal bir çözümdür. Emlak ilanlarınızı dikkat çekici hale getirmek için çabalayın. Burada yanlış anlaşılma olmasın. Emlak ilanını dikkat çekici hale getirmek ilandaki her detayı büyük harfler ile yazmak boyamak demek değildir. Satılık evinizin özellikle iyi yerlerini vurgulamaktır. Fotoğraflarınızı, yazılarınızı insanların algısına göre yeniden düzenlemektir.   

Eviniz için Doğru Fiyatı Belirleyin

Eğer çok acil nakite ihtiyacınız yoksa yapmamanız gereken bir hızlı satma tekniği satılık evinizin bulunduğu semtteki benzer evlerden daha ucuz bir fiyat koymaktır. Amacınız en iyi fiyata en hızlı şekilde evinizi olmalıdır. Doğru fiyattan kastımız budur. Bunun içinde araştırma iyi bir başlangıçtır. Semtinizi araştırın. Emlak danışmanınızın önerilerine kulak verin. Eğer ki evin geliştirmeleri ile daha iyi bir fiyat oluşacaksa biraz  zaman ve para harcayarak evinizi geliştirin. Fiyatı belirlerken gerçekçi olun. Ev satmanın hızlı yollarından birkaçını paylaşmak istedik. Diğer makalelerimizde de ev satmak ile ilgili birçok önemli noktayı bulabilirsiniz.Diğer Haberler