Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Uluslararası Gayrimenkul Nedir?

Son Güncellenme Tarihi : 13 Mart 20

Uluslararası gayrimenkul terimi, 1980'lerden başlayarak ve küreselleşmeye ayak uyduran nispeten yeni bir fenomeni tanımlamaktadır. Bu terim, ulusal sınırlar boyunca gayrimenkul geliştirme, satış ve kiralama işlemlerini kapsar. Uluslararası gayrimenkul, tanımı gereği, 2008 küresel kredi krizinin de gösterdiği gibi, ülkeler arasındaki çeşitli sektörlerde dalgalı piyasa değerinden etkilenmesine rağmen, gayrimenkulün en dinamik dallarından biri olarak görülmektedir.

Uluslararası Gayrimenkul Türleri Nedir?

Uluslararası gayrimenkul en iyi şekilde iki kategoriye ayrılır: Uluslararası ticari gayrimenkul ve uluslararası konut gayrimenkulleri. Uluslararası gayrimenkul işlemlerine bazı örnekler şunlardır:
Bir ülkenin vatandaşı başka bir ülkede ev satın alır.
Merkezi bir ülkede bulunan bir şirket başka bir ülkede ofis binası satın alır veya kiralar.
Bir ülkedeki bir şirket veya yatırım grubu başka bir ülkede otel inşa eder.

Uluslararası Ticari Emlak

Uluslararası ticari gayrimenkul işlemlerinin çoğu şirketler arasında gerçekleşir. Hukuki konuları, tasarım, kentsel planlama, mühendislik, finansman ve inşaat işlerini içerebilir, buna yol açabilir veya bunun bir sonucu olabilir. Ulusal hükümetler perspektifinden bakıldığında uluslararası ticari gayrimenkul işlemlerini arttırmak, yabancı yatırımları gayrimenkul geliştirme projelerine çekmek, ülke gelirlerini artırmak için önemli bir öncelik ve ulusal altyapı ve olanakların kullanılabilirliğini artırmak için anahtar bir strateji olabilir.
Uluslararası ticari gayrimenkul sektöründe büyümeye yol açan faktörlerden bazıları şunlardır:
Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde kentsel kalkınma ve altyapıdaki gelişme sonrası büyüme;
İş dünyasının çok uluslu iş operasyonlarına doğru gelişimi;
Uluslararası yatırım uygulamalarındaki büyüme, yatırımcıların ortalamanın üzerinde performans gösteren yatırımlar için kendi ülkelerinin dışına bakmalarını sağlar.

Küreselleşme Kurumları

Uluslararası sermaye piyasası entegrasyonu, hem uluslararası yatırımcılara hitap eden yatırım ürünlerinin ortaya çıkmasını hem de piyasaları daha şeffaf hale getiren güvenilir bilgi kaynakları aracılığıyla kurumsal yardım gerektirir. Kamu özsermayesi ve borç emlak piyasasının geliştirilmesi yatırımcıların kendi iç pazarlarının dışında önemli miktarda para tahsis etmelerini kolaylaştırmaktadır. Küresel mülk payı pazarının genel büyümesine, tüm dünyada vergi geçiş yapılarının çoğalması yardımcı olmaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinin gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) pazarının başarısı, birçok ülkedeki yönetici ve kanun düzenleyicileri benzer ancak farklı adlandırılmış yapıları oluşturmaya itmiştir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları emlak piyasalarının uluslararası olmasında önemli bir gelişme kabul edilmektedir.Diğer Haberler