Gayrimenkulün Geleceğe Etkileri

Son Güncellenme Tarihi : 03 Haziran 22

Sürdürülebilir konut, tamamen enerji verimli alanlar, çevre dostu evler yaratmak ve karbon ayak izimizi azaltmakla ilgilidir. 'Yeşil Olmak - Mülk Yenilemelerinde ve Ev Bakımında Sürdürülebilirliği Birleştirmek' konusunda yenilenebilir enerji, su tasarrufu ve uygun yalıtım yoluyla enerji tasarrufu gibi birkaç çevre dostu eğilim önerdik. Şimdi, ister tadilat ister yeni bir ev inşa etmeyi düşünüyorsanız, size biraz ilham vermek için dünyanın dört bir yanından dört trende daha göz atmak istiyoruz.

Dünya’daki sürdürülebilir konut trendleri Türkiye’den de yakından takip ediliyor. Her ne kadar ekonomik bir krizin tam ortasından geçiyorsak da bu durum inşaat sektörünü daha çekici ve sürdürülebilir binalar tasarlamaya doğru ilerletecek itici bir güç olabilir. Sonuçta binaları ve içindeki yaşam alanlarını satın alacak kişilerin verdikleri yüksek bedellere karşı daha özellikli binalar talep edeceğini beklemek çok da mantıksız olmaz. Gelin dünya çapında gelişmekte olan 4 sürdürülebilir konut trendini inceleyelim;

1)    Isıtma ve Güç
Dünya lüks apartman sektöründe ısıtmanın geleceği jeotermal, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerjilere bakıyor. Tüm büyükşehirlerde geliştirilmekte olan pek çok proje var. Ve bu tip yenilenebilir enerjiler kullanan binalar sürdürülebilir yaşamın zirvesi olacak. Mimar ve mühendisler yeni tip binalarda binanın konutlara sıcak su sağlamak için esas olarak balkonlara entegre güneş panelleri ve rüzgar türbinleri aracılığıyla kendi elektriğini üreteceğini söylüyorlar.

Bu, birçok ev sahibinin artık evlerini ısıtmak için sürdürülebilir seçenekleri benimsediği bir eğilimi takip etmek demek olacak. Merkezli ısıtma ve sıhhi tesisat sağlayıcıları kazanlarını yeni enerji tasarruflu kazanlara yükseltmeyi seçen ev sahiplerinin ayrıntılarını veriyor. Konutlardaki karbon ayak izini azaltmak için tüm yeni kazanların yüksek verimli yoğuşmalı kazanlar olması pek çok ülkede zaten uzun zamandır yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

2)    Net Sıfır Evler; Karbon Nötr Evler
Amerika Birleşik Devletleri'nde, özellikle de Kaliforniya'da yükselen bir trend, lüks net sıfır evdir. Aslında, Kaliforniya eyaleti kısa süre önce tüm yeni konut binalarının 2020 yılına kadar net sıfır olmasını zorunlu kılındı. Bu evlerin arkasındaki fikir, tükettikleri kadar yenilenebilir enerji üreterek etkin bir şekilde karbon nötr hale gelmeleridir. Net sıfır evler, tipik binalardan çok daha verimli ve çevre dostu olarak inşa edilir. Dışarıdan bakıldığında, önemli ölçüde hava geçirmez yapı, ısıyı yansıtan çatı kiremitleri ve duvarlar ve temeller için verimli eko-malzemeler ile enerji verimliliğini optimize etmek için inşa edilmişlerdir.
İçeride, lüks evlerdeki tüm lüksleri ve kolaylıkları sağlarlar, ancak bunu daha verimli ve sağlıklı bir şekilde yaparlar. ABD Enerji Bakanlığı, net sıfır evlere entegre edilen teknolojilerin sıcaklık düzenlemesine, düşük neme, daha az gürültüye izin verdiğini ve tehlikeli kirleticilere maruz kalmayı en aza indirdiğini belirtiyor.

3)    Soğutmada Enerji Verimliliği
Sakinleri için paranın sorun olmadığı zenginliğiyle tanınan Dubai, şu anda sürdürülebilir yaşama odaklanıyor. Güneş enerjisi çözümlerinin yanı sıra Dubai, lüks binaları ve evleri için enerji tasarrufunu başka şekillerde de karşılıyor. Burj Al Arab gibi simgesel yapılar, enerji kaybını %30 ila %50'ye kadar azaltan düşük emisyonlu bir kaplamaya sahip tamamen yalıtımlı camdan yapılmış dış cephelere sahiptir.

Ayrıca, The Sustainable City Dubai projesinde 500'den fazla villa birbirini gölgede bırakacak şekilde birbirine yakın ve kuzeye bakacak şekilde inşa edildi. Bu düzenleme daha fazla enerji tasarrufu sağlamak amaçlanıyor. Güneş sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonra geç saatlerde cephelerine düşerken, yönlendirme ve tasarım seçimi, klima ünitelerinin %40 daha küçük olmasını sağlıyor. Yansıtıcı boya ve gelişmiş inşaat malzemeleri ile birleştiğinde, 3.000 ila 4.000 metrekarelik bir villanın enerji tüketimi, Dubai'deki diğer standart villalara kıyasla yarı yarıya azalır.

4)    Biyofilik Tasarım
Biyofili, bir insanın doğayla ve biyofilik tasarımla bağlantı kurmak için doğuştan gelen yakınlığını ifade eder, bu nedenle insanları doğa ile birleştirmeyi amaçlar. Avustralya'da, bina sakinlerinin sağlığına öncelik veren sürdürülebilir gayrimenkulde yeni trendler ortaya çıkıyor. Daily Telegraph, biyofilik tasarımların nasıl sadece sürdürülebilir olmadığını, tüm duyularımızı dikkate aldıklarını açıklıyor. Bu, ahşap, taş, su ve en önemlisi bitkiler gibi doğal malzemeler kullanılarak doğayla görsel, işitsel ve maddi bir bağ kurularak sağlanır.
Bitkiler, lüks bir alana hayat vermenin yanı sıra fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirir, havadaki zehirli kirleticileri giderir ve hava kalitesini %25'ten fazla artırır. Biyofilik evler, ev sahiplerinin bahçeleri, şelaleler veya önemli işitsel uyaranlar sağlayan çeşmeler gibi şeylere bakmalarına olanak tanıyan geniş açıklıklarla tasarlanmıştır. Sidney'de kumtaşı ve Melbourne'de Bluestone'un örnek kullanımlardan sadece birkaçı olarak kullanılmasıyla, evin konumuyla bağlantısı olan malzemelerin kullanılması da çok popüler hale geldi.Diğer Haberler