Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Eve Yeni Taşındık, İşe Nereden Başlayacağız?

Son Güncellenme Tarihi : 21 Eylül 20

Ev taşınmaları hayat düzeninizin tekrar kurulduğu başlangıçlardır. İster isteyerek ister zorunlu olsun her insan mutlaka hayatında bir veya birden fazla ev değiştirir. Öğrenci iken ayrı şehirde ev tutmuş iseniz yeni evin yerleşme telaşını az çok bilirsiniz. Genellikle de evlilikler yeni bir eve taşınma nedenleri başında ilk sırada gelir. Yeni bir aile kurmak için ebeveynlerinizin yanından ayrılıyorsanız eşiniz ile beraber yeni bir evi yerleştirmek evlilikteki ilk ciddi stresli işinizdir. Ev yerleştirmek özellikle yeni evliler arasında ilk sürtüşmelerin nedeni de olabilir. O zaman nereden başlamak gerekir? Bir plan yapmak her zaman sizi rahatlatır.

  1. Evin duvarları boyanacaksa kendiniz yapın ya da internetten usta bakın. Dost tavsiyesi ile usta beklemek biraz can sıkıcı olabilir. Çünkü bu iş acil. Dost tavsiyesi ile bulunan ustaya, dostunuza mahcup olmamak için ustanın boş gününü beklemek zorunda kalabilirsiniz. Eve taşınma telaşından bir an önce kurtulmak için kazanacağınız birkaç gün bile sizi daha rahatlatacak, en azından daha az strese gireceksiniz. Ayrıca dost tavsiyesi olduğu için verdiği fiyatta pazarlık yapma şansınız düşük olur.
  2. Su olmadan temizlik olmayacağı için temizlik ve boya işini ayarladığınız gün evin elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini üzerinize almak için adım atın.
  3. Evin temizliği için de ayarlamalar yapın. Ev yeni bir ev ise inşaat döküntüleri gibi ağır kirlere sahip olabilir. O zaman profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Eğer yeni bitmiş bir eve taşınmıyorsanız temizliğin bir tam gün içinde bitmesini sağlayacak arkadaş ve aile yardımı da fena olmaz.
  4. Internet için çevredeki imkanları araştırın. Muhitinizde kablonet altyapısı varsa önceliği bu aboneliğe verin. TV altyapısı da daha ucuz olarak gelecektir.
  5. Eşyalarınızı yeni satın alacaksanız duvarları ölçün, kağıda eşya düzenini belirleyin. Olan eşyalar yerleşecekse de yine kağıt kalem ile çalışın.
  6. Perdeler için camları ve evin yüksekliğini ölçün. Yeni perde diktiriyorsanız bu ölçüler gerekecek.
  7. Alışverişi önce mobilyalar için yapın. Mobilyalar her zaman daha geç gelir. Beyaz eşya içinde servis gerekir. Servise de elektrik bağlandıktan sonra gün verdirin.
  8. Diğer eşyaları satın alacak veya yerleştirecekseniz salon ve yatak odası mobilyalarınız geldikten sonra yapın. Ev için daha uyumlu eşyalar satın almış olursunuz.
  9. Her aldığınız eşyanın faturasını alın, kaybetmeyin. Bu faturalar ile evi eşyalarınız için mutlaka sigortalatın. Maalesef yeni eve taşındıysanız, özellikle yeni evliyseniz korkutmak gibi olmasın ama hırsızların ilk hedefisinizdir. Olmaz olmaz deyin kıymetli eşyalarınızı da dahil ederek kapsamlı bir sigorta yaptırın. Göreceksiniz ki yıllık büyük bir ücret ödemeden kendinizi garantiye almış olacaksınız.


Diğer Haberler