Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Gayrimenkul Fotoğrafçılığı Ekipmanları Nelerdir?

Son Güncellenme Tarihi : 27 Haziran 20

Gayrimenkul fotoğrafçılığı aslında çok fazla ekipman gerektirmez. Belki de zaten sahip olduğunuz araçları ve ne elde etmeniz gerektiğini görmek için yaptığımız listeyi inceleyelim.

Kamera

Gayrimenkul fotoğrafçılığı için manuel çekim yapabilen bir kameranız olması iyi olacaktır. Tam AF sensörlü DSLR veya aynasız bir dijital fotoğraf makinesi iş için mükemmel olacaktır.

Lens

Geniş açılı bir lens dar alanları yakalamanıza yardımcı olur. Eşsiz optikleri ayrıca odaların daha geniş görünmesini sağlar. Sahip olduğunuz en iyi seçenekler Nikon için NIKKOR 16-35mm ve Canon için EF 17-40mm f / 4L'dir.

Bütçeniz varsa, fotoğrafçılığınızı geliştirmek için eğimli bir lens almayı düşünün. Bu seçenek, gayrimenkul fotoğrafçılığı için mükemmeldir. Çünkü geniş açılı bir lensin neden olduğu fotoğraf karesinin kenarlara doğru bozulmasını ortadan kaldırır. Fakat sınıfının diğer lenslerinden daha pahalı olma eğilimindedir. Ama her zaman kullanılmış bir tane daha ucuzdur. Bu lensleri satan birinden satın alabilirsiniz. Piyasadaki en iyi olanlar arasında Rokinon TSL24M-N 24mm, Canon TS-E 17mm f / 4L ve Nikon PC-E FX Nikkor 24mm f / 3.5 ED bulunmaktadır.

Tripod

Uzun pozlamalar çekmeniz gerektiğinde bir tripod kullanışlıdır. Kameranızı dengeler ve hareket bulanıklığı ile karşılaşmamanızı sağlar. Ayrıca çekimlerinizdeki perspektifi korumanıza yardımcı olur. Yaklaşık 1.5 metre yüksekliğe ayarlarsanız, tüm görüntüleriniz aynı yükseklikte olacaktır. Özellikle gayrimenkul fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda tutarlılığın bir öncelik olduğunu unutmayın.

Uzaktan Tetikleyici

Düşük deklanşör hızlarıyla çekim yapıyorsanız, fotoğraf makinesine hiç dokunmamanız en iyisidir. Fotoğraf çekmek için deklanşöre basmak bile gereksiz kamera sarsıntısına neden olabilir. Bu yüzden, dokunmadan çalışma için bir uzaktan tetikleyici kullanmanızı öneririz.

Flaşlar

Strobe veya flaşlar, gayrimenkul fotoğrafçılığında en önemli ancak genellikle gözden kaçan araçlar arasındadır. Özellikle düşük aydınlatmalı yerlerde fotoğraf çekerken paha biçilmezdirler. İki ana flaş türü vardır: Monolightlar ve flaş tabancaları. Flaş tabancalarla başlayabilirsiniz çünkü ucuzlardır. Ancak daha geniş özelliklerin fotoğrafını çekerken, daha parlak bir ışık çıkışına sahip oldukları için monolightlar en iyi seçenek olacaktır. Godox TT600 bütçesinden Broncolor Siros 800 S çizgisinin en üstüne kadar tonlarca seçenek vardır.

Flaş Tetikleyiciler

Fotoğrafçılığınız için kamera dışı flaş kullanırken bir flaş tetikleyicisine ihtiyacınız olacaktır. Vericiyi kameranızın flaş pabucuna, alıcıları ise flaş ünitelerine bağlarsınız. Bazı ekipmanların zaten yerleşik alıcıları olduğunu belirtmek gerekir. Hepsini bağlamayı bitirdiğinizde, deklanşöre basmanız yeterlidir; flaşlar aynı anda patlayacaktır.

Işık Değiştiricileri

Çıplak flaş, gayrimenkul fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda genellikle hoş olmayan sonuçlar yaratır. Çoğu durumda, tek yapmanız gereken ürettikleri ışığı yumuşatmak için tavana doğru yönlendirmektir. Peki, çatı çok yüksekse veya yeterli sıçrama ışığı almıyorsanız ne olur? Ardından ışık değiştiricileri kullanmayı düşünün. Çoğu durumda, işi yapmak için şemsiye kullanmak yeterlidir. Küçük, hafif ve taşınabilir ekipmanlardır.

SoftBoxlar ve Işık Standları

Elbette, flaş ünitelerinizi desteklemek için ışık standlarına veya softboxlara ihtiyacınız olacak. Normal bir ışık standı genellikle hafif flaş kafaları için işe yarar. Ancak daha büyük mono ışıklar için daha sert C-Standlar gerekebilir. Çekim yaptığınız yere bağlı olarak, bir alanı aydınlatmak için bunlardan bir ila dört tanesine ihtiyacınız olabilir.

Temel olarak ise gayrimenkul fotoğrafçılığına başlamak için ise ihtiyacınız olan üç şey bir kamera, bir lens ve bir tripodtur. Bahsettiğimiz diğer tüm ekipmanlar daha iyi sonuçlar almanıza ve daha hızlı bir çekimi bitirmenize yardımcı olacaktır. Ve üstelik tüm bu fotoğraf ekipmanlarını bir kerede satın almak ve elde etmek zorunda da değilsiniz.Diğer Haberler