Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır?

Son Güncellenme Tarihi : 06 Kasım 19

Geçmişten günümüze en kazançlı ve garantili bir yatırım şekli olan gayrimenkul yatırımının hala günümüzde de hayati bir kazanç kapısı olduğu ve önümüzdeki seneler boyunca böyle olmaya devam edeceği düşünülmektedir. Bunun yegane sebebi; döviz kurunun sürekli hareketli olması, ulusal ve uluslararası yaşanan krizler ve birtakım belirsizliklerin olmasıdır.

Nerede Ve Nasıl Bir Emlak Yatırımı Yapılmalı?

Eğer gayrimenkul yatırımı yapmaya karar verdiniz ve sermayeniz de hazır ise ilk iş olarak ne tür bir gayrimenkul satın alacağınızda karar kılmalısınız. Alacağınız şey arsa, konut veya bir iş yeri dükkanı olabilir. Dükkan alacak olursanız, yatırım yaptığınız bu dükkanın iş yapması ve müşterisinin çok olması bakımından araç trafiğinin olduğu ve yayaların sürekli kullandığı bir yerde olması size avantaj sağlayacaktır. Çünkü siz de kiracınızdan kira bedelini yüksek almak durumunda kalacaksınız.

Arsa Alırken Neye Bakmalıyız?

Yatırım yapmadan önce düşünmenizde yararı olan bölge seçimi, iyi yapılırsa gelecek yıllarda oldukça fayda sağlar. Aldığınız gayrimenkul gelişim gösteren ve hızla kalkınan bir bölgede ise yatırımcı yani siz kazanırsınız. Gelişim gösteren bölgeleri tespit etmek makro çaptaki inşaat firmalarının nereye yatırım yaptığını takip edebilirsiniz.

Konuta Yapılan Yatırımda Ne Önemli?

Bir kişi konut bakarken dikkat ettiği belli başlı hususlar vardır. Mesela toplu taşımaya yakın olması, merkezi bir konumda bulunması. Birkaç istisna dışında herkes bunları önemli bulur. Siz de yatırımınızı bu özellikleri taşıyan bir konuta yapmalısınız. Aldığınız gayrimenkulün fiyatı da yaptığınız yatırım için önemlidir. Buna bir misal getirmek gerekirse bitmiş bir konut yerine temel halinde alınmış konut, ekonomi sağlayarak daha az para harcamanıza vesile olur. Eğer konutu bitmiş halde satın alacaksanız belirleyeceğiniz kira ücreti ile satın aldığınız fiyat arasındaki oran önemlidir. Uzmanlara göre bu kiralarla en çok 13 senede konutun kendini amorti etmesi gerekiyor.

Gayrimenkul Yatırımı Ne Zaman Yapılır?

Birçok sektörün aksine gayrimenkul sektöründe, kriz dönemleri yatırım yapmanın en müsait olduğu dönemler olarak görünüyor. Bu dönemler gayrimenkul fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Yatırım yaparken zamanlamayı iyi ayarlamanız da sizin lehinizedir. Düşük fiyata aldığınız gayrimenkulü fiyatlar yükselince satıp kar elde edebilirsiniz.Diğer Haberler