Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

İSKANSIZ EV ALINIR MI ?

İskan belgesi, bir binanın oturum izni niteliğindedir. Ruhsatlı yapılarda, inşaatın tamamlanması ile alınan iskan belgeleri, resmi olarak bina kullanımına izin verilmesidir. 

Yapı kullanım izin belgeleri, binaların bağlı bulunduğu belediyeler tarafından verilir. İnşaat firması veya yetkilisi tarafından, belediyeye dilekçe form ile müracaat edilerek alınabilir. Başvuru sonrasında, inşaatın tamamlanması, tüm prosedürlerin ruhsat ve eklerine göre tamamlanmış olması gereklidir.

Belediye görevlisi tarafından, tasdikli projeye uygunluk sağlanarak denetleme sağlanır. İskan izni yani Yapı Kullanım Belgesi, tasdikli projeye uygunluk dahilinde verilir.

Yapı kullanım izni olmayan yapılar, resmi olarak inşaat halinde nitelendirilir. Dolayısıyla, iskansız yapılarda yapılan satışlar daire olarak değil arsa hissesi satışı olarak yapılır. İskansız evler satın alınırken, daire tapusu yerine arsa tapusu verilir.

İskan belgesi olmayan evler için banka kredileri kullanılamaz. Konut kredisi kullanarak, iskansız ev almayı düşünen kişiler nakit veya birikimleriyle satın alma işlemi yapabilirler. Ayrıca iskan belgesi olmayan binalara abonelikler verilmez. Elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin alınabilmesi için iskan belgesinin olması şarttır. 

 

Kaynak (projepedia)Diğer Haberler