Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Konut Kredisi Nedir Faiz Oranları Neye Göre Değişir?

Son Güncellenme Tarihi : 15 Eylül 20

Konut kredisi insanların ev satın alma işlemlerinde tercih ettiği bir kredi türüdür. Konut kredisi ile size uygun olan bir evi satın alabilirsiniz ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi işlemlerinde pek çok farklı seçenek bulunmakta ancak konut kredisi için tek geçerli şart bulunmakta ve bu kredi şartı tabiki de kredi verilen konutun yani evin teminat altına alınmasıdır. Konut kredisi uzun yıllar sürebilen ödeme seçenekleri ile karşınıza çıkabilir. Konut kredisi ödeme seçeneklerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Konut kredisinde kredi ödemelerini kendi gelirinize göre ayarlamak size ve ailenize büyük kolaylık sağlayacaktır. Kredi teminatı olan ev artık tam anlamıyla sizin eviniz olsa da ileride yaşanacak bir aksaklıkta evinizin elden alınma durumu olabilir. Konut kredisi genellikle sabit faiz üzerinden sağlanmakta. Konut kredisi faizlerini etkileyen bir durum ise kredinin ödeme süresidir. Kredi ödeme süresi uzadıkça kredinin toplam ödemesi artmaktadır. Kredi notunuz konut kredisinde önemli bir noktadadır.  Konut kredisi genellikle insanlar için daha caiz gelmektedir. Kira ile yaşamak istemeyen insanlar bankalara konut kredisi için başvuruda bulunarak bir ev sahibi olmayı tercih ediyorlar. Konut kredisi ile pek çok insan istediği bir evde yaşamakta.

Ödemeleri de gelirlerine göre belirleyen insanlar ödemelerinde hiç bir sıkıntı yaşamamaya çalışmaktalar. Konut kredisi genellikle var olan evler için geçerlidir. Yani bir ev yapmak için konut kredisi çekemeyebilirsiniz. Var olan bir daireyi satın almak için konut kredisini kullanabilirsiniz. Konut kredisi sabit faiz ile en az beş en fazla otuz yıl seçenekleri ile verilmektedir. Bu tamamen sizin tercihlerinize kalmış bir durumdur. Sizin tercihleriniz sonucunda ev ödemenizi isterseniz beş yıl içinde ödeyip konut yani ev kredinizi bitire bilir veya bunu otuz yıl gibi bir zamana yayıp az ödeme ile daha uzun sürede kredinizi ödeyebilirsiniz. Konut kredisi seçenekleri ve faizleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Birçok emlak firması bankalar ile anlaşma yaparak kendi binalarında ev sahibi olanlara daha uygun fiyatlardan kredi teminatı sağlayabilmekteler. Konut kredisi içinde diğer krediler gibi sabit gelir seçeneği ön plandadır. Sabit ve belgenebilir bir gelir sahibi değilseniz konut kredisi sahibi olamayabilirsiniz. Kredi notunuzda konut kredisinde etkin bir göstergedir. Her ne kadar ev teminatı bulunsa da bankalar düşük nota sahip birine kredi vermeyi tercih edebilirler.

Konut kredisi faiz oranları neye göre değişir?

Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Konut kredisinde pek çok farklı etken kredi faizini tetikleyebilir. Konut kredisi diğer krediler gibi bankacılık denetleme ve düzenleme kurumu tarafından kontrol edilir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun belirlediği standartlar dışında bir konut kredisi faizi göremezsiniz. Konut kredisi faizini etkileyen bir diğer durum ise bulunduğumuz zamanın ekonomik durumudur. Ülkenin ekonomik durumu ve Türk lirasının diğer dünya paralarına karşı değeri konut kredisi faizini etkileyebilir. Yükselen faizler konut kredisi faizlerini artırabileceği gibi düşen faiz oranları da konut kredisi faizini düşürebilir. Bütün bu faiz oranı değişikliklerine rağmen birçok vatandaş kira ödemek yerine konut kredisini tercih etmekte. Konut kredisi ödeme seçenekleri ile pek çok insan için değerli bir kredi olsa da pek çok insan için bu faiz oranları uygun gelmemekte. Konut kredisi ile kendi evinizde oturabilirsiniz ve yeni bir hayata başlayabilirsiniz.Diğer Haberler