Sanal Gayrimenkul Satın Almaya Değer Mi?

Son Güncellenme Tarihi : 28 Nisan 22

Sanal gayrimenkul son zamanlarda çok fazla popülerlik kazandı ama birçok insanın hala ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok! Adil olmak gerekirse, sanal gayrimenkulün yaratıcılarının çoğu, sanal gayrimenkulün henüz tam olarak ne yapabileceğini bilmiyor olabilir. Sanal gayrimenkulün bir sürü fırsatı olduğunu ve eğlenceli olabileceğini düşünüyoruz. Ancak gelecekte ne olacağını bilmek gerçekten de zor. Sanal dünyanın geliştiğini görebilir ve geleceğin nasıl olabileceği hakkında bir fikir edinebiliriz. Bazı platformlarda fiyatları fırlayan sanal gayrimenkul satın almaya değer mi?

Sanal Gayrimenkul Nedir?

“Sanal” birçok farklı insan için birçok farklı anlama gelebilir. Sanal gayrimenkul hakkında konuştuğumuzda, meta evreni kastediyoruz. Bu meta evren İnsanların kendi sanal gayrimenkullerini satın alıp güvence altına alabilecekleri kripto para blokajlarıyla desteklenen çevrimiçi bir evrendir.

Alternatif olarak, emlak dahil tüm sektörlerdeki insanlara yardım etmek için uzaktan çalışan sanal görüntüleme araçlarını ve asistanlarını tanımlamak için kullanılan sanal kelimesini duyabilirsiniz. Bahsettiğimiz şey bu değil. Satıcı başka bir şehirdeyken bir başka şehirdeki gayrimenkul satışını tanımlamak için kullanılan sanal satış terimini de duyabilirsiniz. Burada bundan da bahsetmiyoruz. Bu durumlarda, “sanal” kelimesi, bir alanda çalışırken diğerinde ikamet etmeyi tanımlamak için kullanılır. Ancak, hala gerçek dünyada çalışıyorsunuz.

Kullandığımız "sanal"ın anlamı bilgisayar dünyası ile ilgilidir: "Fiziksel olarak var olmayan, yazılım tarafından öyleymiş gibi görünmek için yapılmış gayrimenkuller."

Alınıp satılabilen sanal gayrimenkul bizim fiziksel dünyamızda karşılığı yok ama online dünyada var. Birçok kişi bunun kulağa son derece saçma ve yararsız geldiğini düşünebilir, ancak birçok kişi bunu bilgiyi sanallaştırmakla ilgili olan internet hakkında da söyledi.

İnsanlar Neden Sanal Gayrimenkul Satın Alıyorlar?

Sanal gayrimenkulün zor yanı, birçok farklı sanal dünyanın olmasıdır. Dünya'da, kara alanının sınırlı olduğunu biliyoruz. Okyanuslarda veya sulak alanlarda daha fazla arazi alanı yaratarak bunu artırmanın bazı yolları var, ancak çoğunlukla, belirli bir miktar gayrimenkulle sınırlıyız. Belki bir gün başka bir gezegen kolonize edilecek ama bu bizim için çok uzak bir gelecek. Olsa dahi sınırlı miktarda arazi olduğu için, özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde gayrimenkul çok değerli hale gelir.

Ama her zaman sınırsız bir arz olacaksa, sanal gayrimenkul o zaman nasıl değerli olabilir? Kolay cevap, birçok sanal dünyada sınırsız bir arz olmadığıdır. Metaverse, tüm sanal emlak galaksisini tanımlamak için kullanılan şeydir ve bu galakside bireysel dünyalar vardır. Bu dünyaların her birinin farklı kuralları, gayrimenkul türleri ve amaçları vardır. Bu dünyalardan bazıları çok sınırlı bir gayrimenkul arzı yarattı. O dünyalar için konulan kurallar, onların daha fazla toprak yapmasına izin vermiyor. Kıt ve fiyatlar bu dünyaların çoğunda hızla yükseliyor. Diğer dünyaların satacak sınırı veya çok daha fazla toprağı yoktur ve çok daha düşük fiyatlara sahiptir.

İlk bakışta sınırsız gibi görünse de sanal dünyada da kıtlık vardır.

Kripto Para Birimi Blok Zinciri Kıtlığı Nasıl Garanti Eder?

Birçoğunuz bu sanal dünyaların sadece sınırlı miktarda gayrimenkul olacağını söylemesinin harika olduğunu soruyor olabilirsiniz. Ancak kuralları değiştirmeyeceklerini veya daha fazlasını yaratmayacaklarını nereden biliyoruz? Kripto para biriminin bu dünyaların çoğunda blok zinciri ile çalışma şekli, bu dünyaları yaratmak ve onları en baştan denetlemek için kullanılan belirlenmiş kurallar vardır. Değişiklik yapamazsınız.

Hayatta hiçbir garanti yoktur ve bu dünyalardan bazıları diğerleri kadar iyi kurulmamış veya güvenli değildir. Paranın en iyi, en güvenli ve en şeffaf şekilde kurulmuş gibi görünen dünyalara gittiğini görüyoruz. Bu dünyalar ayrıca bir şeyleri değiştirirlerse veya kullanıcıların güvenini kaybederlerse her şeyi kaybettiklerini bilirler! Gerçek dünyada, bir ülkenin ne kadar güvenli ve istikrarlı olduğuna bağlı olarak değerlerin büyük ölçüde değiştiğini görüyoruz.

Sanal Arazi Ne Kadara Satılır

Sanal arazinin fiyatı, satın aldığınız dünyaya ve o dünyanın neresinden satın aldığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Tıpkı Dünya'daki gayrimenkul gibi, değerler de büyük ölçüde değişir. Sanal gayrimenkul ile büyük bir fark, fiyatların çok hızlı değişebilmesidir. Gerçek dünyadaki fiyatlar nispeten yavaş yükselme ve düşme eğilimindedir. Fiyatların düşmesi veya biraz artması aylar alabilir. Ancak sanal dünyada fiyatlar çok hızlı değişiyor ve değerini anlamak da zor olabiliyor.

Hemen hemen her dünya farklı bir para birimi kullanır ve birçoğu da farklı blok zincirleri kullanır. İşte şu anda birkaç farklı dünyada mülklerin ne için satıldığına dair bazı örnekler.

Hemen hemen her dünya farklı bir para birimi kullanır ve birçoğu da farklı blok zincirleri kullanır. İşte şu anda birkaç farklı dünyada mülklerin ne için satıldığına dair bazı örnekler.

Decentraland: Bulunan en düşük fiyat: 4,300 Mana, yani 13,588 Dolar

Sandbox: Bulunan en düşük fiyat: 11.847 dolara eşit 3.07 Etherium

Upland: Bulunan en düşük fiyat: 5$'a eşit olan 5.000 UPX

Bunlar, en popüler Metaverse dünyalarından bazılarında bulunan en düşük fiyatlardır. Decentraland'da 2 milyon dolardan fazlaya satılan bir mülk var! Bu fiyatlar da sık sık değişiyor çünkü sadece mülkün fiyatı değil, mülkü satın alan madeni paranın fiyatı da değişiyor! Ayrıca bu paraya yatırım yapabilir ve Coinbase gibi kripto cüzdanlarıyla mülk satın alamazsınız.

Decentraland ve Sandbox çok sınırlı miktarda araziye sahipken, Upland her zaman daha fazla arazi yaratıyor. Upland, topraklarını, Decentraland ve Sandbox'ın kendi dünyalarını ve kendi arazi parsellerini yarattığı Dünya'daki gerçek dünyadaki arazilere dayandırıyor. Daha fazla dünya var ama bunlar şu anda en popülerleri ve hepsinin fiyatları artıyor. Decentraland tüm arazilerini sattı ve bu sadece ikincil piyasada mevcut, Sandbox hala araziyi yavaş yavaş serbest bırakıyor ve ikincil piyasada mevcut ve Upland hala belirli kasabalarda araziye sahip, ancak çoğu yalnızca ikincil piyasada mevcut Market. Ancak, Upland kısa süre önce Bronx'u yeni bir kasaba olarak piyasaya sürdü ve tüm şehir bir saatten kısa sürede tükendi!

Upland'de fazladan UPX satın almaya karar verirseniz, kaydolmak için bir tavsiye bağlantısı kullandığınızdan emin olun, çünkü bu ilk satın alımınızı ikiye katlayacaktır ve yönlendiren ortak da bundan faydalanacaktır.

Sanal Parselleri Nasıl Satın Alabilirsiniz?

Arazi satın almak, nereden satın almak istediğinize bağlı olarak da zor olabilir. Decentraland ve Sandbox'ın kendi kripto para birimi vardır; Mana ve Sand. Decentraland'da bir arsa satın almak için Mana'ya ve Decentraland'de bir hesap açmaya ihtiyacınız var. Binance, Coinbase gibi kripto borsaları, Mana satın almanıza, satmanıza veya aktarmanıza izin verir. Coinbase'i Sand satın almak için de kullanabilirsiniz. Bu iyi çünkü Coinbase en büyük ve en güvenilir kripto para birimi kurumlarından biridir. Daha az bilinen birçok kripto para Coinbase'de işlem görmez ve hantal hale gelebilecek başka cüzdanlar bulmanız gerekir. Dünyada ve ülkemizde kripto satın alma ve satma konusunda katı kuralları vardır ve bu nedenle tüm borsaların kullanmasına izin verilmez!

Etherium'u aynı zamanda Binance borsasında bulunan ve iyi bilinen bir kripto para olan Sandbox'ı satın almak için de kullanabilirsiniz. Bunu başka borsa ve kripto cüzdanlara transfer etmeniz veya yatırmanız, araziyi satın almak için ihtiyacınız olanla  ticaret yapmanız, ardından arazinin satış için nerede listelendiğini bulmanız ve koini satış için o pazar yerine aktarmanız gerekir.

Sanal Gayrimenkul Satın Alarak Para Kazanabilir Misiniz?

Pek çok kişi sanal gayrimenkul ile çok para kazandı ama hiçbir garantisi yok ve işler şu anda çok riskli. İnsanlar çoğunlukla araziyi ucuza alıp pahalıya satarak para kazanıyorlar. Ayrıca Mana veya Sand gibi değeri artan kripto paraları da tutarak para kazandılar (Upland'ın sahip olmadığı bir avantaj). Arazinizi kiralamak da mümkündür ve Upland, sahip olduğu tüm araziler için getiri öder.

Upland'ın şu anki sorunu, dünyadan para çekmenin tek yolunun araziyi ABD dolarına satmak olmasıdır. Mülkü bir UPX tutarı veya bir dolar tutarı ile fiyatlandırabilirsiniz. Biri Dolar için satın alırsa, o dolarları hesabınıza alır ve diğer dolarlar gibi transfer edebilir ve harcayabilirsiniz. Ancak hesabınızda UPX varsa bunu dolara aktaramaz veya Coinbase gibi bir cüzdana yatıramazsınız. Upland'da mülk satın almak daha kolaydır, ancak paranızı geri almak daha zordur.

Gelecekte sanal gayrimenkul ile para kazanmak için başka birçok uygulama da olabilir. Birçok büyük marka sanal gayrimenkul satın alıyor ve bu araziyi etkinlikler ve satışlar için kullanmayı planlıyor. Sanatçıların sanal gayrimenkulde şarkı, film, resim, dijital sanat ve daha fazlasını barındırması ve ziyaret edenlerden ücret alması için uygulamalar olabilir. Pek çoğu, sanal gayrimenkulün geleceğinin, doğrudan yaratıcıya daha fazla para gitmesi için sanal olarak yaptığımız şeyler için orta adamı veya orta şirketi kesmek olduğunu düşünüyor. Bu nedenle birçok büyük marka meta veri deposuna yatırım yapmaya başlıyor.

Sanal Gayrimenkul Satın Almalı Mısınız?

Yeni olan bir şeye yatırım yapmak her zaman risk taşır. Bilmediğimiz riskler olabilir. Birçok insan kripto para birimleri ve Metaverse ile çok para kazandı, ancak birçok insan da para kaybetti. Yatırımımı belirli bir süre içinde tam olarak geri almam gerektiğini düşünerek böyle bir şeye asla yatırım yapmam. Bunun gibi yatırımlar, olası yüksek bir getiri ile yüksek risklidir.

Çözüm

Sanal gayrimenkul yepyeni bir dünya ve pek çok kişi onunla ne olacağını görmeyi bekliyor. Bazıları, erken benimseyenler olarak yararlanmak için şimdi bu dünyaya tam anlamıyla giriyor. Bazı dünyalar büyük para kazananlar haline gelebilir ve bazıları hiçbir şeye dönüşebilir.Diğer Haberler