Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Web-Tapu uygulaması nedir? Web-Tapu uygulaması ile hangi işlemler yapılır?

Son Güncellenme Tarihi : 11 Haziran 20

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde tapu işlemlerini kolay şekilde yapılabilmesi için 27 Nisan 2020 tarihi itibari ile “WEB TAPU” online tapu işlemleri sistemi servise alınmıştır.

Web-Tapu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gayrimenkul taşınmazlarını internet ortamında incelemelerini ve yönetmeleri sağlamaya yönelik devletin uygulamaya aldığı online tapu işleri sistemdir.

Sisteme https://webtapu.tkgm.gov.tr/ linki ile ulaşabilirsiniz. Sistemi kullanmak için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

Web-Tapu sistemi ile;

Tapu bilgilerinizi görüntüleyebilmeleri için üçüncü şahıslara yetki verebilirsiniz.

Gayrimenkul taşınmazınıza beyan belirtilmesi zorunluluğu koyarak sahtecilik ve dolandırıcılıkların önüne geçebilirsiniz.

İnternet ortamında tapu işlemleri ile ilgili harçları ödeyebilirsiniz.

Ve taşınmazınızı görüntüleyebilir konumunu bulabilirsiniz.

5 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ine göre Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemini kullanan tüm emlakçılar ve emlak acentası temsilcileri ve emlak profesyonelleri bu sistemi kullanabilmektedir.

Web-Tapu Sistemi ile emlakçılarımız için getirilen yenilikler şunlar;

Gayrimenkul taşınmanızı istediğiniz her yerden kontrol edip, işleme alabilirsiniz. Tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden miras intikali, ipotek koydurma ve satış işlemleri başvurusu yapabilirsiniz. Gerekli evrakları da yine online olarak tapu müdürlüklerine gönderebilirsiniz. Böylece tapu sahibi tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler son safhaya getirilmiş olur.  

Web-Tapu ile vatandaşlar için internet üzerinden belge göndererek başvuru yapabildiği, eksik evrak ve işlemler için bilgilendirme kısa mesajları aldığı, başvuru işleminin hangi aşamalarda olduğunu sorgulayabildiği ve başvuru için gereken harç, vergi ve döner sermaye ücretlerini tapu müdürlüklerine gitmeden ödeyebildiği bir online sistem hizmete sunulmuştur.

Web-Tapu sistemi ile işlem konusuna taraf olan kişiler tapu müdürlüklerine gitmeden tapu ile ilgili tüm işlemleri son noktaya kadar getirmiş olurlar.

Web-Tapu sistemi ile tapu sahip ve malikleri kendi gayrimenkulü ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirler. Resmi yazışmalarda geçerli ve kullanılabilen tapu senedi, tapu kayıt örneği ve ipotek belgesini yine sistem üzerinden tapu müdürlüklerine gitmeden alabilirler.

Web-Tapu sistemi ile gayrimenkul alıcısı ve satıcısının beraber tapu müdürlüklerine gidip kayıt inceleme yapma zorunluluğu da son bulmuş oldu. Web tapu sistemi ile tapu sahibi ve maliki kendi gayrimenkul taşınmazına ait yasal bilgilerin üçüncü taraflarca incelenmesi için yetki verebilir. Yetki verilmiş üçüncü taraf kullanıcısı Turkiye.gov.tr üzerinden giriş yaptığı e-devlet şifresi ile web tapu sistemine girerek incelemek istediği ve incelemesine yetki verilen taşınmaza ait tapu bilgilerini görebilir.

Türkiye’nin en önemli kurumlarından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet çağının sağladığı imkanları güvenli bir ortam içinde vatandaşların hizmetine sunmuştur.  Özellikle bu yapılan sistem ile koronavirüs salgını döneminde tapu müdürlüklerinde oluşacak yoğunlukların önüne geçilmekte hedeflenmiştir.

Web-Tapu sistemi ile kişilerin tapu müdürlüklerine gitmeden tapu ile ilgili 46 adet işlemi yapabilmeleri sağlanmıştır.

Web-Tapu ticaret hayatında faaliyet gösteren firmalar ve tüzel kişiliklerinde bilgilerine ulaşmak mümkündür.

Web-Tapu sisteminde “bireysel girişi” linki altında olan hizmetler ile bireysel kullanıcılar işlem yapabilirken “kurumsal girişi” linki altından firma yetkilileri de gayrimenkul taşınmaz bilgileri için inceleme ve başvuru yapabilmektedir. Firma yetkilileri de tapu müdürlüklerine gitmeden tapu ile alakalı işlemleri yapabilmektedir.

Web-Tapu sistemi bu hali ile hizmete açıldığı gibi farklı uygulamalar ile de geliştirilmeye devam etmektedir. Bu gelişmeleri Emlaksitem.com üzerinden size bildirmeye devam edeceğiz.

Web-Tapu işlemlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://webtapu.tkgm.gov.tr/Diğer Haberler