Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Yeni Emlak Yönetmeliği Ne Gibi Yararlar Getiriyor?

Son Güncellenme Tarihi : 15 Eylül 20

31 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe giren “Taşınmaz Mal Ticareti ile İlgili Yönetmelik” ile beraber Gayrimenkul Uzmanları, Emlak Danışmanları Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan emlak ilanı vermek istediklerinde yüksek idari para cezaları ile karşılaşacaklar.

Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi için başvuranlar ise belli kriterleri yerine getirmeden bu belgeyi alamayacaklar. Devletin ana amacı emlak danışmanlığı mesleğini belli kriterlere bağlayarak sektöre bir düzen getirmek. Bu düzenleme ile emlak danışmanlığı mesleğinin saygınlığı daha da artmış olacak. Diğer yandan emlak danışmanları arasında işini iyi ve kötü yapanlar veya bu mesleği kötü niyetlerini saklamak için kullanan kişilerinde yapması bir nebze engellenmiş olacak. Oluşacak tartışmalı durumlarda daha kolay çözüme kavuşmuş olacak.

Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesinin Önemi ve Avantajları Nelerdir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan emlak danışmanları olmayan kişilerin yarattığı haksız rekabet ortamından bir nebze korunmuş olacak.

Emlak danışmanları mesleki yeterlilik belgeleri ile kendi iş yerlerini açabilecekleri gibi birçok emlak ofisinde de mesleki bilgilerini kanıtlayan bu belge ile daha rahat iş bulabilecekler.

Aynı şekilde emlak ve gayrimenkul ofisi ve acentaları, emlak danışmanlarını işe alımlarında önemli bir öncelik veren bu belge ile kimin gerçekten meslekte uzman olmak isteyen kimin gayri resmi meslek ile ilgilendiğinin ayrımını yapabilecek. Nitelikli emlak uzmanlarının yetişmesi ve sayılarının artmasının önü açılmış olacak.

Mesleki yeterlilik belgesi devletin onayladığı bir belge olduğu için emlak acentası işverenleri bu belge sahibi kişileri işe aldıklarında devletin sağladığı pek çok teşvik ve avantajdan da yararlanabilecek.

Emlak sektörü için daha da önemlisi uygulamalar ve işleyişte hizmet verme belli standartlara bağlanmış olacak.Diğer Haberler