Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Yeni Emlakçılar için Emlak Portföyünü Geliştirecek 8 Önemli İpucu

Son Güncellenme Tarihi : 09 Mart 20

Başarılı olmak, gerçekleştirmek ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilidir. En önemli çıkarım şudur; çoğu emlakçının yaptığı en basit hatalar korkmak, rahatlık alanlarından çıkmamak ve bu önyargılarına sıkı sıkıya bağlı kalarak emlak listeleri için istekte bulunmaktan korkmaktır.

Yeni emlakçıların karşılaştığı en büyük sorun satılık ve kiralık emlaklar için portföy oluşturmaktır. İlk olarak unutmayın ki portföyleri oluştururken de sözleşme yapmak esastır. Emlak satıcı ile çalışırken komisyonunuzu sözleşmesiz garanti etmeniz bir nebze mümkündür. Satıcıların siz emlak listelerinizi kullanmaları mülkün satılması durumunda komisyon almanızı garanti eder. Fakat bir alıcıyla çalışıyorsanız ve bir alıcı ile sözleşmeniz yoksa, müşterinizi ve dolayısıyla komisyonunuzu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ne yazık ki, bu gayrimenkul sektörünün acı verici bir gerçeğidir.

Yeni bir emlakçı olarak sektörde yer almak istiyorsanız aşağıdaki sekiz ipucunu değerlendirmenizi öneririz.

1. Tanıdığınız Herkesi Arayın

Telefonunuzu alın ve kişilerinizi aramaya başlayın. En iyi arkadaşlarınızı da arayın çok az tanıdığınız adamı da. Neredeyse tanımadığınız kişilerle kahve ya da muhabbet etmek olsa bile yapabileceğiniz iyi bir yol herkesi aramak ve iş ağınızı yavaşça oluşturmaktır.

Onlarla gayrimenkul hakkında konuştuğunuzda taşınmayı planlayıp planlamadıklarını, gayrimenkulle ilgili başka bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını ve nerede yaşadıklarını sorun.

Bağlantılar bu işin anahtarıdır. Çünkü şu anda yardımınıza ihtiyaç duymasalar bile, yardımınızı ileride kullanabilirler ya da size başvurabileceklerini artık biliyorlar.

Müşteri listenizi büyütmek sabır ve zaman alacaktır. Ancak herkes arkadaşlarını ve arkadaşlarının arkadaşlarını size göndermeye başladığında buna değecektir.

Kişilerinizi takip etmek de çok önemlidir. Bu nedenle Excel'de bir e-tablo oluşturun ve potansiyel müşterilerinizin her birinin nerede olduğunuzu bildiğinizden emin olun.

2. Gayrimenkul Hakkında Konuşurken Şahsen Konuşmaya Özen Gösterin

Şahsen görüşmek, müşterilerinizle olan bağlantınızı sağlamlaştırmanıza yardımcı olur ve daha güçlü bir güven seviyesi oluşturur. Telefon görüşmeleri, e-postalar ve kısa mesajlar hızlı görüşmeler için mükemmeldir. Ancak mümkünse, gününüzden fazla zaman ayırmanız gerektiği anlamına gelse bile, bu konuşmaları şahsen karşılamaya çalışın.

Müşterilerinizin onlarla ilişki kurmak için gösterdiğiniz çabayı takdir edeceğini garanti ediyoruz. Size güvenirlerse, sizinle çalışmaya devam etme olasılıkları daha da yüksek olacaktır.

3. Büyük İnşaat Müteahhitleri ve Geliştiriciler ile İletişim Kurun

Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak bölgenizdeki bir veya iki müteahhit ve geliştiriciyi tanımayı hedeflemelisiniz. Bu kişiler zaten başka bir emlakçılar ile çalışıyor olabilirler. Ancak sizden hoşlanırlarsa, yeni emlaklar için size yardımcı olmaya karar verebilirler. Ancak dikkatli olun. Emlak sektörü çok bölgesel bir oyundur. Konuşmada fiyat kırdırmak için ağız ağrıyor olabilirler. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, nazik ve kibar kalmak ve niyeti iyi okumaktır.

4. Soğuk İlanları Takip Edin ve Kapı Çalın

Bu liste almanın en zor yoludur, ancak sürekli çalışıyorsanız işe yarayabilir. Süresi dolmuş ilanları takip edin. Hala Emlaklarının satılık olup olmadığını öğrenin. Bunun için en iyi yol mümkünse sabah olduğunca erken aramaktır. Mülk sahipleri genellikle onları çağıran birinci veya ikinci emlak acentesi ile ilgilenirler. Bu yüzden ısrarcı olun ve erken ve sık sık arayın. Mümkün olduğunca erken bir yüz yüze ilişki kurabilirseniz, onlarla yüz yüze görüşmeyi teklif edin. İlerlemenizi izlemek için Excel'de kimi aradığınıza ve arayacağınıza dair bir e-tablo oluşturun. Bu sözleşmelerini izlediğinizden ve kapattığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

5. Sosyal Medyada Yayınlayın

Sosyal medya, yalnızca satışlar için değil aynı zamanda tanınma için son derece güçlü bir araçtır. İnsanların sizinle evleri için hemen size çekmeyebilir. Ancak müşterileri yavaş ve emin bir şekilde size getirecektir.

6. Önerileri Toplayın

Kendinizi tanıtmanıza gerek kalmayacak kadar çok çalışın. Birkaç satış yaptıktan sonra, mutlu müşterilerinizin kartınızı arkadaşlarına geçireceğini ve adınızın kulaktan kulağa yayıldığını fark edeceksiniz. Bu nedenle, daha geniş bir kitleye ulaşabilmeniz için ağınızı ve istemci listenizi oluşturmak özellikle önemlidir.

7. Yerel Emlak Ofislerine Gidin

İçeri girin ve kendinizi tanıtın. Bir sonraki gayrimenkul müttefiklerinizin nereden geleceğini asla bilemezsiniz. Gayrimenkul sektöründe olmak, nefes almak, yaşamak ve gayrimenkul hakkında hayal kurmak demektir. Utanmayın, insanlara gidin, kendinizi tanıtın ve kartınızı dağıtın. İlişki kurmak oyunun adıdır ve bilgisayar ekranının arkasında yapılmaz.

8. Kendinize Reklam Yatırımı Yapın

Reklamlar basit bir süreç değildir. Bir marka ile rahatlık yaratmak ve oluşturmak çok fazla izlenim gerektirir. Ucuz değil, ancak reklamlar, el ilanları, kartvizitler veya e-posta patlamaları olsun, kendiniz için yatırım yaptığınız her şey sonunda masrafını geri ödeyecektir.

Başarılı bir emlakçı olmak, sihirli bir formülle ilgili değildir. Sürekli gelişme ve takip demektir. Bu olayları gerçekleştirmek ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilidir. Her zaman dürüst davranın ve asla çok çalışmayı bırakmayın. Emlak listeleriniz sonunda uzamaya başlayacaktır.Diğer Haberler