Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Yüksek Katta Doğru Kat Seçimi: Dikkate Alınması Gereken En Önemli 10 Faktör

Son Güncellenme Tarihi : 13 Mayıs 20

Çoğu zaman bir emlak alıcısı hangi katın ev için en iyisi olduğu konusunda kararsız kalabilir. Dünyanın birçok şehrinde olduğu gibi şehirlerdeki nüfus arttıkça ve artan sayıyı barındıracak alan sınırlı olduğundan, mimari artık dikey olarak büyüyor. Bu nedenle, emlak geliştiricileri, farklı gelir gruplarında çok sayıda ev alıcısına ulaşmak için hem lüks hem de uygun fiyatlı kategorilerde yüksek katlı projeler geliştiriyor.

Yani, bir ev alıcısıysanız ve yüksek katlı bir konut projesinde veya yaşamak için en iyi kat olarak hangi katın seçileceğini ve satın alınacağını bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Yüksek veya düşük, her katın kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Bir karar vermeden önce, tüm faktörleri tartın ve yaşam tarzınıza neyin daha uygun olduğuna karar verin.

EmlakSitem olarak sizin için ev satın alma deneyiminizde size yardımcı olacak bazı faktörleri listeledik:

Manzara: Açıkçası, özellikle yüksek bina doğal bir sahaya yakınsa, daha yüksek katlar daha iyi bir görüş sunar. Bu sizin için önemliyse, daha yüksek katları tercih edebilirsiniz.

Kira getirisi: Mülk araştırmaları, insanların genellikle yere daha yakın kalma eğiliminde olduklarından, alt katların daha iyi kira getirileri verdiğini kanıtladı. Yatırım amaçlı bir mülk satın alıyorsanız, zemin kat sizin için yüksek binada en iyi kattır. Özellikle orta ölçekli şehirlerdeki insanlar üst katları tercih ederken, daha büyük şehirlerdeki alıcılar zemin katlarını tercih etmektedir. Elbette iklimsel farklılıklar da bu tercihlerdeki farkın önemli bir nedeni olarak gösterilebilir.

Mahremiyet: Sıkışık alanlarda, alt katlarda yaşamak fazla bir mahremiyet sunmayabilir. Yalnızlığı seviyorsanız ve herhangi bir istenmeyen durumlardan kaçınmak istiyorsanız, daha yüksek bir kat sizin için daha iyi olabilir.

Gürültü: Birçok ev alıcı, sokak gürültüsünü en aza indirmek veya bina içinden gelen gürültüden kurtulmak için daha yüksek katları tercih eder. Ancak, zemin kat daire ortak koridorda yer almıyorsa ve aynı zamanda asansörler, merdiven veya kulüp binasından uzaksa, gürültü sizin için çok büyük sorun olmayacaktır. Ayrıca Daha yüksek zeminler de sokak gürültüsünü sizden uzak tutabilir.

Enerji tüketimi: Bir bina da kat olarak yükseldikçe güç tüketimi artar. Bunun nedeni, yaz aylarında klimanızı (AC) daha uzun süre çalıştırmanız gerektiğidir. Ayrıca, motor pompaları kullanarak su çekmek, başka bir ağır güç tüketimi görevi olabilir.

Güvenlik: Zemin katlar, anti-sosyal unsurların, daha düşük veya alt seviyeli dairelere girmesi daha kolay olduğu için nispeten daha yüksek bir suç riski oluşturur. Aynı zamanda güvenlik, yüksek katlı yapınızın yapısına ve konut yönetimi tarafından kabul edilen ve uygulanan güvenlik önlemlerine de bağlıdır.

Erişim: Çoğumuz için asansörü beklemek zaman alıcı olabilir. Zemin katta veya alt katlarda yaşamayı seçerseniz böylece rahatça merdivenlerden de çıkabilirsiniz.

Ailenin göz önünde bulundurması: Etraftaki çocuklar ve yaşlı ebeveynlerle, evinizin alt katta olması her zaman iyidir. Güvenlik noktasının yanı sıra, kolaylık faktörünü de arttırır. Buna ek olarak, siz veya ailenizdeki biri hareket bozukluğu çekiyorsa veya yükseklik korkusu varsa, yere daha yakın yaşamayı tercih etmelisiniz.

Işık ve havalandırma: Zemin kattaki dairelerde üst katlara göre nispeten sınırlı ışık ve havalandırma vardır. Sadece bu değil, üst katlar sivrisinek saldırısına da maruz kalmaz.

Su sızıntısı: Genellikle üst katların ve zemin katların su sızıntısı ve drenaj sorunlarından muzdarip olduğu görülmektedir. Elbette bu durum kompleksinin drenajına ve sıhhi tesisatına da bağlıdır.

Bu ipuçlarının doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.Diğer Haberler