Yurtdışında Yaşıyorsanız Şimdi Türkiye'de Ev Almak İçin En Uygun Zaman

Son Güncellenme Tarihi : 03 Haziran 22

Yurtdışında yaşayan site kullanıcı sayımızın artışına paralel olarak son zamanlarda yurtdışından pek çok “2022 Türkiye'de ev almak için uygun bir zaman mı” diye soran çok sayıda soru da alıyoruz. Gayrimenkul yatırım araçları içinde orta ve uzun vadeli mülkiyet arayan ve satın alanlar için  bakarsanız, her zaman iyi bir zaman olduğunu söylüyoruz. Bunun nedeni, Türkiye'nin emlak piyasasını 20. yüzyılın çökmekte olan binalarından yeniden şekillendirmek ve güncellemek için geç kalmasıdır. Bu nedenle, birçok alanda yeni yapılar ön plana çıkıyor ve yerel konseyler altyapı ve ulaşım bağlantılarına büyük yatırımlar yapıyor.

Bu nedenle, mülkünü en az beş ila on yıl tutmayı planlayan herkes, iyi bir sermaye artışı bekleyebilir. Ancak son gelişmeler Türkiye'de yatırım arayan daha hevesli alıcıları cezbetti. Gelin bu gelişmelere, geçen yıl kaç yabancının Türkiye'de mülk satın aldığına ve Türk gayrimenkulüne yatırım yapmak istiyorsanız ne bilmeniz gerektiğine bakalım.

Türkiye'de Ev Almak

Türk lirasının değer kaybı geçen yıl birçok yabancı alıcıyı Türkiye kıyılarına getirdi. 2021 yılının Kasım ayında 7363 yabancı villa veya daire satın aldı. Yabancıların 4962 mülk satın aldığı bu yılı karşılaştırın ve önemli sıçramayı görmek kolaydır. Milliyetler Orta Doğu'dan Avrupalılara ve Asyalılara kadar değişiyordu. Bu milyarlarca dolar döviz kazandırdı. Nitekim Kasım ayına kadar olan on bir ayda Türkiye, yabancılara yapılan konut satışlarından 8,5 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Tüm bunlar COVID'e rağmen oldu ve Türkiye'nin 2021'e karantina statüsünde girdiği düşünüldüğünde bu oldukça büyük bir başarı. Ancak ev fiyatları da arttı.

Türkiye'de Emlak Fiyatları Artacak mı?

Türk lirası etkisi, Türkiye'ye ithal edilen inşaat malzemelerinde fiyat artışlarına neden oldu ve bu da konut piyasalarını etkiledi. Ayrıca, Türkiye'nin büyük şehirlerinden çıkmak isteyen alıcıların artmasıyla Ege ve Akdeniz kıyılarında önemli konut fiyatları artışları yaşandı. Böylece Türkiye'de birçok konut fiyatlarının düşeceğini varsayarken, dünyadaki en önemli artışlardan birini gösterdiler. Bu nedenle, yakın zamanda düşmelerini de beklemeyin. COVID ortadan kalkma belirtisi göstermediğinden, Akdeniz ve Ege bölgeleri için hala daha fazla soru alıyoruz.

Türkiye ayrıca, küresel gayrimenkul yatırımcılarını çeken büyük otoyollara ve ulaşıma da büyük yatırımlar yapıyor. Türkiye'nin çoğu yerinde yeni inşaatlar alıcının talebini karşılayarak fiyatları canlı tutuyor. 2022'de daha önemli konut fiyatları artışları beklemesek de, özellikle Türkiye hükümeti inşaat şirketlerine maliyet ve ithal mallar konusunda yardımcı olmak için önlemler aldığından, emlak değerleri ulusal ortalamalarla artmaya devam edecektir.

Gayrimenkul Yatırımı ile Türk Vatandaşlığı

Gayrimenkul yatırımcılarını Türkiye'ye getiren bir diğer unsur ise yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı programıdır. Dünyanın en ucuz ve en kolay altın vize programlarından biri olan bu program ile alıcılar, Türkiye'deki gayrimenkullere 400.000 ABD Doları yatırım yapıyor ve en az üç yıl boyunca elinde tutacağını taahhüt ediyor. Böylece Türk vatandaşlığı alabiliyor. Ayrıca her başvuru, ev alıcısı ve eş ve müstakbel doğanlar dahil olmak üzere bakmakla yükümlü olunan kişiler için geçerlidir. Sonuç olarak, vatandaşlık gayrimenkul programı diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye ilk sırada yer almaktadır.

İyi Bir Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gördüğünüz gibi, 2021'de Türk lirası sıkıntılarına rağmen, Türkiye'nin konut piyasası hala tüm gücüyle devam ediyor ve 2022, yabancılara satılan ve dış gelir elde edilen mülk sayısında rekorlar kıracak gibi görünüyor. Ancak Türkiye'de yatırım arayan alıcılar yine de araştırmalarını yapmalıdır. Bazı alanlar diğerlerinden daha fazla umut ve sermaye büyüme potansiyeli gösterir. İşte aranacak şey.

Yerel Gelişmeler: Alışveriş, gece hayatı tesisleri, ulaşım veya sosyal alanlar olsun, diğerlerinden daha fazla umut vaat eden alanlar, topluluklarına aktif olarak geri döndü. Akdeniz Alanya, turizm pazarını büyütmeye çalıştıkları için her yıl sürekli olarak yeniden yatırım yapan böyle bir bölgedir. Ayrıca, İstanbul Kanalı konuşulmaya devam ederken, İstanbul'daki Avrupa'nın kenar mahalleleri yabancı gayrimenkul yatırımcılarını cezbetmektedir.

Likidite: Türkiye'de diğerlerinden daha fazla umut vaat eden alanlar, sadece yüksek likidite nedeniyle büyük şehirleri ve güney ve batı kıyılarını içermektedir. Bazı kıyı şeridi alanları, sadece Türk alıcıların değil, yabancıların da ilgisinden yararlanmaktadır. Tuğla ve harç yatırımınızı nakit paraya dönüştürmek istiyorsanız, evlerin ne kadar hızlı ve hangi fiyata satıldığını görmek için yerel piyasaları değerlendirin.

Devasa Evler ve Yenileme Projelerinden Kaçının: Amerika'da ve diğer batı pazarlarında, ters çevrilen evler ve yenileme projeleri kârlı bir şekilde iyi gider. Maalesef Türkiye'de bu olmuyor. Yeni başlayanlar için, nakit paraya ihtiyacı olan satıcılar doğrudan yerel emlakçılara gider ve bu anlaşmaları yalnızca bilgili alıcılar duyar. İkincisi, 2002 yılında Türkiye, mülkiyet temellerini güçlendirmek için inşaat yasalarını değiştirdi. Sonuç olarak, yeni inşaatlar daha fazla güvenlik sağladığı ve daha fazla değerlenme potansiyeline sahip olduğu için yerli alıcılar eski mülklerden kaçınmaktadır. Ayrıca yirmi yılı aşan yenileme projeleri için gerekli evrak ve yapısal değişiklikler de nakit kaybına neden olmaktadır.

Plan Dışı İnşaatlar: İstanbul'da devlet destekli bazı inşaatlarda indirimli fiyatların yanı sıra garanti verilmektedir. Ayrıca, son beş yılda nakit mevduat karşılığında %0 faiz uygulanan aşamalı ödeme planları. Bu yapılar gayrimenkul yatırımını teşvik eder ve mülk kiralamak isteyen alıcılar arasında popülerdir.

Kira Getirileri: Mülkünüzü kiralamak için Türkiye'de yatırım yapmayı planlıyorsanız, yerel piyasaları ve kira getirilerini kontrol edin. Örneğin, tatil kiralamaları bazı Ege ve Akdeniz'i doyurur ve ortalama günlük fiyatları düşürür. İstanbul'da ise uzun dönem kiralama talebi her zaman yüksektir ve istisnai kira getirisi sağlar.

Mülk Almak için Popüler Alanlar

İzmir: İzmir büyükşehir olarak Türkiye’nin Batı’ya en dönük şehri olarak bilinir. Kozmopolit yapısına rağmen Türkiye’nin en medeni şehirleri sıralamasında mutlaka ve her zaman ilk sıradadır. Bunun yanında kira getirileri ile son senelerde emlak piyasasında öne çıkmıştır. Ayrıca Çeşme gibi Türkiye’nin en değerli Turizm değerlerinden birine sahiptir. Özellikle Çeşme Alaçatı bölgesindeki emlak değerleri her sene Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde değer kazanmaktadır. İzmir merkezinde de inşa edilen gökdelenler ile sürekli olarak yatırım değeri yüksek konut ve ofisler yurtdışından emlak almak isteyenler için ideal birer yatırım olacaktır.

İstanbul: Bu büyük metropol her zaman yabancı gayrimenkul yatırımına öncülük ediyor. Yukarıda bahsedilen büyük yaşam tarzı konutlar önemli faktörlerdir. Yine de İstanbul, başkent olmamasına rağmen Türkiye'nin merkezi olduğu için, şehir iş, ekonomi, eğitim, sağlık ve turizm dahil her alanda öne çıkıyor.

Antalya Bölgesi: Türkiye'nin Akdeniz kıyılarını kapsayan bölge, daha küçük kıyı bölgelerine ayrılmakta ve ülkenin en iyi plaj tatil bölgesi olarak yer almaktadır. Satın alabileceğiniz yerler arasında golf Belek, tarihi Side, şehir merkezi ve son derece yüksek kira getirisi sunan eteklerinde lüks Kalkan yer almaktadır.

Fethiye: Halen Akdeniz kıyısına ait olan bölge, tatilcilerin yanı sıra tüm yıl boyunca Türkiye'de yaşamak isteyen gurbetçileri de cezbetmektedir. Popüler bölgeler arasında şehir merkezi, Çalış Plajı, Hisarönü, Ovacık ve Üzümlü yer alır. Birçok insan doğal güzellikleri nedeniyle Ölüdeniz'de satın almak istiyor, ancak yerel inşaat yasaları arzı düşük tutuyor.

Bodrum Yarımadası: Ege kıyısındaki Bodrum, özellikle Yalıkavak ve şehir merkezi gibi yerlerle ilgilenen lüks alıcıları kendine çekiyor. Bodrum yarımadasının bir havaalanına sahip olması onu tatil evi alıcıları arasında popüler kılmaktadır.

Türkiye'de Satılık Emlaklara Göz Atın

Türkiye, heyecan verici bir şehir hayatı, rahat bir köy hayatı veya canlı bir atmosfere sahip plaj hayatı arayanlar için her bütçeye ve yaşam tarzına uygun mülk sunmaktadır. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde satılık daire ve villa portföyümüze buradan göz atabilirsiniz. Her liste, fiyat, konum, ev özellikleri ve daha fazlasını öğrenmek için iletişim bilgileri dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi içerir.

Bir Mülk Arama ve Görme Gezisi Düzenleyin

Türkiye'de ev almak için iyi bir zaman mı sorusuna umarız cevap vermişizdir. Mülkleri görmek için zaman ve tarihler ayarlamak isterseniz veya Türk mülküne yatırım hakkında daha fazla bilgi edinmek için yerel bir acenteyle görüşmek isterseniz, bizimle buradan iletişime geçin. Aksi takdirde aşağıdaki makale işinize yarayacaktır.

Türkiye'de Emlak Nasıl Alınır: Birçok kişi satın alma sürecini soruyor. Ancak, Türkiye'de ev sahibi olmak isteyen yabancılar, hizmetlerimizi kullanırken içiniz rahat olabilir. Ev alıcıları, hazır fonlar, satın aldıkları yer ve mülk türü gibi satın alma koşullarına bağlı olarak anahtarlarını üç hafta gibi kısa bir sürede kapıya koyabilirler. Bu makale, alıcıların Türkiye'de mülk sahibi olmak için bilmesi gerekenleri ve tavsiyeleri incelemektedir.Diğer Haberler