Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Bir Ev Satın Alırken En Sık Yapılan Hatalar

Son Güncellenme Tarihi : 22 Haziran 20

Hepimiz hata yaparız. Birçok durumda hayatı bu şekilde öğreniyoruz. Peki bir ev satın alanların durumu nedir? Onlar ne gibi hatalar yapıyorlar? Ev alan kişilerin yaş gruplarına göre yaptıkları hataları listeledik. Listede en yaygın emlak alma hatalarını bulabilirsiniz.

20'li yaşlarda ev satın alan kişilerin hatası, yanlış kredilendirme;

Bazı genç emlak alıcıları, düşük bir güvenilirlik oranları olduğundan kredi kuruluşları bu genelde bankalar olur, kötü faiz oranları ile satın aldıkları evlerini ipotek ettirerek emlak alırlar. Genelde bu tip alınan kredi oranları başlangıç aşamasında düşük, ilerleyen senelerde yüksek olacak şekilde finans kuruluşlarınca belirlenir. Genç emlak alıcısı ileride daha fazla kazanacağını düşünür. Bu kredi düzenlemesine imza atarken dert etmez. Ancak kredi oranları yükselirken evin değerinin düşeceğini hesaba katmazlar. Bu iyi bir satın alma değildir. Genç bir emlak alıcısı da olsanız kredi oranlarının değişken olmasından kaçınmanızı öneriyoruz. Yaşınız genç ise bir emlak satın alırken mümkün olduğunca peşinatı yüksek tutup vadeleri de düşük tutmanız yararlıdır.

30'lu yaşlarda ev satın alan kişilerin hatası; geleceği düşünmemek;

Daha henüz evli değilseniz ve bir ev satın almak üzereyseniz gelecekte bir aile kurmayı planlayıp planlamadığınızı düşünmelisiniz. Hayat hızlıca değişebilir. Bunu her daim özgür kalacağını dilinden düşürmeyen bekar insanlar bile akılda tutmalıdır. Kredi çekilerek satın alınan ve ipotekli ama şık, modern 1+1 bir daire tek bir kişi için harika bir ev olabilir. Ancak birkaç yıl içinde hiç mantıklı olmayabilir. Kredi bitene kadar da satamayacağınız için bu evde sıkışıp kalabilirsiniz. Bir ev alırken uzun vadeli düşünün.

40'lı ve 50’li li yaşların ev satın alırken hatası; bütçeleri abartma;

40'larında ve 50'lerinde bulunan ev satın almak isteyen kişiler daha fazla para biriktirme eğilimindedir. Bu da bütçelerinin olduğundan daha fazla tahmin etmelerine neden olur. Aylık ödemeleri düşündüğünüzde gerçekten göze alamayacakları ve genellikle geri ödemesi 30 sene süren evler satın alabilirler. Gerçek bütçenizi belirlemek, her yaştan, özellikle de bu yaş grubundaki ev satın alan kişiler için önemli bir adımdır.

60'lı ve üstü yaşların ev satın alırken en sık yaptıkları hata; bir tatil evine aşık olmak;

60'larınıza ve üstü yaşlara geldiğinizde emeklilik için planlar başlar. İlk plan bir yazlık veya tatil evi satın alma planıdır. Birçok emekli tatile bir beldeye gidip bu yerde bir tatil evine aşık olur. Hemen taşınma planları başlar. Fakat bir eve taşınmak ve satın almak pahalı bir süreçtir. Bu nedenle bu yaş grubunda iseniz satın almadan önce yeni yeri çok iyi bildiğinizden emin olun. Yaşınız dolayısıyla tatil eviniz tam zamanlı eviniz olabilir. Ve taşınmadan önce tüm maliyetleri hesaba kattığınızdan da emin olun.Diğer Haberler