Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Arsa ve Arazi Nasıl Satın Alınır? Doğru Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Son Güncellenme Tarihi : 30 Eylül 20

Emlak yatırımları, dünya ekonomisinin itici gücü olan yatırımlardır. Sürekli kalabalıklaşan nüfus sebebi ile emlak yatırımları zaman çizgisi içinde değerlendirildiğinde her zaman kazandıran yatırımlar olmuştur. Her insan maddi varlıklarını değerlendirip kendi ömrü içerisinde veya aile üyelerinin geleceğine yönelik bir gayrimenkul yatırımı yapmak ister. Yalnız “nereye yatırım yapılmalıdır”, “bu yatırımlardan makul süreler içinde nasıl kazanç sağlanır” gibi sorular hep insanların kafasında soru işareti olarak kalır. Ve gayrimenkul yatırımı yaparken pek çok seçenekte vardır. Bir daire satın alabilirsiniz. İyi bir mevkide bir müstakil bir ev satın alabilirsiniz. Kiraya verebileceğiniz bir ofis veya dükkan almakta doğru gelebilir. Beklenti bu alanların satın alınan değer ile emlak yatırımları ve emlak dışı yatırımlardan seneler içinde daha fazla bir gelir getirmesidir. Bu şekilde satın alınan gayrimenkul değerlenen ve iyi bir yatırım olarak kabul edilir. Gayrimenkul yatırımlarında da gerekli bilgi ve doğru strateji ile her zaman doğru yatırım yapılabilir.

Arsa veya Arazi Nasıl Satın Alınır?

Gayrimenkul yatırımları içinde de arazi satın almak, arsa satın almak pek çok insanın hayalinde vardır.

Bu tür arsa ve arazi satın alımları illa ki paraya yönelik yatırım gibi de düşünülmez. Belki de hayalinizdeki evi doğal güzelliklerle çevrili ve şehrin karmaşasından uzakta inşa etmek istiyorsunuzdur. Belki de her zaman doğal bir çiftlik hayatını veya bitki veya hayvan çiftçiliğini denemek istemişsinizdir.

Bunun yanında ileriki yaşlarınızı ve çocuklarınızın geleceğini garantiye alacak, imar değer artışı olarak çok hızlı yükselmiş bir bölgenin yüksek ihtimalle o bölge kadar değerlenecek, hemen dışındaki daha henüz gelişmemiş bir araziye yatırım yapmak isteyebilirsiniz. 

Sebep ne olursa olsun, birçok insan arazi mülkiyetiyle ilgilenir. Fakat doğru tahmin, doğru koşullar olmadığında arazi yatırımları beklenen kar ve yarardan çok sürekli vergi ödenen, bütçenize yük birer kötü yatırıma da dönüşebilir.  

O yüzden bir arazi satın almadan önce bazı önemli noktalar vardır. Peki nedir bu önemli noktalar?

Arazileri Mümkünse Nakit Satın Alın

Öncelikle bir arazi satın almanın en doğru zamanı başka yerlere borçsuz olduğunuz bir zaman da bu yatırıma girmektir. Genellikle bireysel arsa ve arazi yatırımları kısa vade de değer artışı sağlayacak yatırımlar değildir. Elbette uygun fiyatlı, şehir içinde, çok hızlı bir şekilde üzerine çok katlı bir yapı yaptırabileceğiniz arsa veya arazi satın alma fırsatınız varsa bu tip istisnalar bu önermeden hariçtir. Fakat genel olarak, arazi yatırımları işiniz müteahhitlik değilse, şehir merkezinden biraz daha uzak bölgeler için yapılan yatırımlardır.    

Bu durumda böyle bir arsa alımını en doğru yolu nakit satın almaktır. Hemen geri dönüşü olmayacak bir arsa için borcun altına girmek ekonominizi sarsacaktır. Hayaliniz içinde bu arsaya aynı zamanda bir ev inşa etmek varsa ve hem arazi alımını, hem de inşaatı finanse etmeyi planlıyorsanız, borçlu bir halde iken daha büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir.  

Doğru Araziyi Bulun

Paramız var, arazi arıyoruz. O zaman arsa satın alırken paranızın karşılığını aldığınızdan emin olmak istersiniz. Gayrimenkul söz konusu olduğunda, her zaman, kısa zaman içinde değeri artacak mülkler satın almak en iyi yoldur. Fakat bu seçim gerçekten yanıltıcı olabilir. Kötü bir konumdaki araziyi sadece fiyatı uygun diye almayın. Her gayrimenkul yatırımında ilk üç madde, konum, konum ve konumdur. Alacağınız arazinin konumu güzel olsun. Bu durumda güzel konumlu arsa tanımını açıklamamız gerekir.

Güzel Konumu Olan Arsa Neresidir?

Yeni yapılaşmanın olduğu bir arsa satın alıyorsanız, kararlar nispeten basittir. Ancak bir altyapı olmayan ve bu gelişmenin henüz dışında bir arazi satın aldığınızda, bir geliştiricinin veya inşaatçının normalde bakacağı her şeyi araştırmanız gerekir. 

Uygarlık Belirtilerine Uzaklık

Otoyollara, hastanelere, mağazalara veya benzin istasyonları gibi en yakın uygarlık belirtilerine ulaşmak bir saatten fazla sürüyorsa, seçimi tekrar gözden geçirmek gerekir.

İmar Durumu

Bakmakta olduğunuz araziye bir ev inşa etmenin mümkün olup olmadığını ve varsa arazinin ne kadarına imar izni olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple projeyi inceleyin. Ve arazinin bağlı bulunduğu belediyenin imar yönetmeliklerine bakın. İleride arazi değerini etkileyebilecek belediyenin kalkınma planlarını mutlaka inceleyin.

Arazinin Topografyasını Değerlendirin

Bu madde araziyi ne için kullanacağınızla da yakından ilgilidir. Bir arazi alıp bitki mi yetiştireceksiniz? Yoksa o arazide yerleşecek villa tarzı yazlık mı yapacaksınız? Ve bir çiftçi veya jeolog değilseniz, arazi yapısını değerlendirmek kolay bir iş değildir.

Ama arazi ve toprak yapısını bilmek amacınız ile doğru orantılı olarak çok önemlidir! Toprağın türünü, ağaç sayısını ve arazinin yüksekliğini veya düzlüğünü düşünün. Bunların hepsi, nerede bir ev inşa edebileceğinizi ve bunun ne kadara mal olacağını etkileyecek şeylerdir. Örneğin: Sert, kayalık bir toprak, burada hayalinizdeki çiftliği kuramayacağınız anlamına gelecektir.  Ve sulak alanlarda mülk satın alırsanız, katı imar düzenlemeleri ile uğraşmanız ve pahalı bir septik sistem için ödeme yapmanız gerekir.

Çevresel Kaygılar

Evinizin güvenliğini etkileyebilecek her türlü çevresel tehlikeyi ve mülkünüzde yaşamınızı olumsuz etkileyebilecek, sel, toprak kayması, erozyon, hayvan saldırıları gibi olumsuz koşulları ifade eder. Bir heyelan bölgesine yatırım yapmadığınıza ve taşması muhtemel bir dere kenarında arazi satın almadığınıza emin olur. Bu kararı verirken tüm yakın ve uzak çevredeki güncel değişimleri bilmeye çalışın. Bir HES yatırımı veya bir maden işletmesi henüz satın almak istediğiniz arazinize yakın çalışmaya başlamış olabilir. Doğayı büyük ölçüde değiştirebilecek etmenlerin ileride arazinizin durumunu nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurun.

Yol Erişimi

Arazi satın aldığınızda, ona kolayca ulaşabilmeniz gerekir, değil mi? Bu, arazinize giden yolların başka birinin özel mülkü olup olmadığını bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Araziye ulaşacağınız belediye yolu ya da kadastro yolu var mı diye satın alınmadan önce araştırılmalısınız. Eğer parselinize ulaşan resmi bir yol yok ise komşu parsellerinden izin alarak yapacaksınızdır.  Öyleyse, bu yolları kullanmak için yasal izin (resmi terim irtifak hakkı) almanız gerekir. Yol erişimi almak için yasal izin, yol bakım maliyetlerini paylaşacağınız bir ücret ve anlaşma ile birlikte gelebilir. Evet, bu bir güçlüktür. Ancak taahhütte bulunmadan önce düşünmek inanılmaz derecede önemlidir. İrtifak hakkınız yoksa mülkünüze giremezsiniz. Yani o arsa veya araziyi satın almasanız daha iyi olur.

Kamu Hizmetleri

Arazinin şehir suyu, elektrik, kablo hatları ve şehir kanalizasyon sistemlerine erişimi olmayabilir. Kendi septik sisteminizi, su kuyunuzu veya elektrik erişiminizi inşa etmek için zaman ve para harcamanız gerekip gerekmediğini görmek için şehir sınırlarını kontrol edin. 

Gelişmemiş arazi, üzerine bir şey inşa etmeden önce çok fazla çalışmaya ihtiyaç duyulabilir. Ağaçları temizlemeniz veya vadileri doldurmanız gerekecek mi? Arazinin yıkılması gereken mevcut bir yapısı varsa, bu bütçenize dahil etmek için daha fazla zaman ve para demektir.

Bir Uzmandan Yardım Alın

Arazi satın almak karmaşık bir iştir. Yukarıda saydığımız önemli kriterleri kendiniz de karar verdikten satın almayı en doğru şekilde yapmanıza yardımcı olabilecek, arazi bölgesini tanıyan mümkünse niş işi arazi gayrimenkul danışmanlığı olan bir uzman bulun.Diğer Haberler