Endüstriyel Depo Yatırımlarına Bakış

Son Güncellenme Tarihi : 28 Nisan 22

Sanayi sektörüyle ilgili yakın tarihli bir rapor, bu sektörü kaydeden bazı gerçekleri ve eğilimleri vurguladı. İşte bu emlak yatırımlarının niş alanı için en son istatistik verilere dayanarak yeni fırsatlar doğuruyor.

Türkiye’nin endüstriyel depo alanlarının sadece yüzde 5'i boş kalmış durumda. Bu, son yıllardaki inşa edilen milyonlarca metrekarelik yeni alana rağmen ülkemiz tarihindeki en düşük orandır. Bu, dünya ekonomisindeki dramatik olarak tabir edilen işleyişindeki temel bir değişimin sonucudur. Mevcut sistem artık teslimat hızına odaklanıldığından bu tip depolama envanteri barındırmak için çok daha fazla sayıda yapıya ihtiyaç vardır. Bu tip endüstriyel depo ve stok binalarını gerektiren daha birçok öğe emlak danışmanlarının envanterinde yer tutmalıdır. Çevrimiçi endüstrinin henüz emekleme aşamasında olduğunu anlamalısınız. Ve bu tip endüstriyel depo emlak yatırımları arama eğiliminin onlarca yıl daha istikrarlı şekilde devam edeceğini de ön görebiliriz.

Ekonomik darboğaz sıkılaştıkça ithalat yapmanın lojistik sorunları arttıkça  üreticilerin nakliye ve vergi avantajlarından yararlanmak ve sürekli artan diğer tarifelerden kaçınmak için faaliyetlerini ülke içinde geri taşıma eğilimi var. Ayrıca, bazı çevrimiçi pazarlardaki çalışan maliyetlerinin de diğer sektörlerdeki çalışan maliyetlerine göre düştüğünü de fark etmek gerekiyor. Sürekli olarak artan bir internet alışveriş çılgınlığı kurye sayısını da hızlı bir şekilde artırıyor. Özellikle çevrim içi yiyecek ve içecek sektörünün beklenmedik patlama yapması da işi birebir mağazacılıktan sadece endüstriyel alanlara taşımaya teşvik etti. Çoğu kişi yemek siparişi verdiği yeri dahi hayatlarında bir kere bile görmemiş olacak. Çevrimiçi hale gelen daha farklı işlerde endüstriyel binalar için daha fazla talep yaratıyor.

Daha fazla kişi internetin bu kolaylığını ve bu özelliği kullanmayı öğrendikçe çevrimiçi satın almalar çıldırdı. Telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan alışveriş yapmanın vergi, zaman ve ve mağazalara gidip gelme benzin maliyetleri gibi pek çok noktada avantajları var. Ve gelecekteki fırsat çok daha büyük. Sadece Türkiye sınırları içinde Nisan 2019'da çevrimiçi alışveriş, tüm gıda dışı satın alma faaliyetlerinin %50'sini aştı. Bu oran, çevirim içi alışverişin faydalarını daha fazla kişi fark edip sürece daha aşina hale geldikçe teorik olarak iki katına çıkabileceği anlamına geliyor.

Trenyol, Hepsiburada veya Amazon gibi birçok şirket bu alanlara odaklandığından, daha genç nüfuslu kentsel yerlerde endüstriyel depo alanları son derece talep görüyor. Bu tip büyük şirketler arzuladıkları yeteneğe sahip, daha genç ve daha teknoloji meraklısı pazarlar için yıllarca araştırma yaptı. İnternetin yeni milenyum kuşağı için bir endüstri olarak kabul edildiği ve bu şirketlerin bu alanlara yerleşmeye çalıştığı için bu devam eden bir trenddir.

A sınıfı endüstriyel alan kiraları, önceki yıla göre de yaşam alanı metrekare fiyatlarına göre çok daha fazla artış gösterdi. Artan talep nedeniyle gelecekte çok daha yüksek kiralar bekleniyor. Talep arttıkça fiyatlandırmanın da arttığı basit bir arz ve talep kuralıdır. Endüstriyel depo ve stok alanlarına talep, aslında, yeni inşaat hızından daha fazla artıyor ki bu da kiraların bu kadar çarpıcı bir şekilde artmasına neden oluyor. Üstelik şehirler genişledikçe yakın vade fırsatları kadar orta ve uzak vade fırsatlarının da genişlediğini fark etmek gerekiyor. Hali hazırda şehrin kenarında olan nispeten daha ucuz ve geniş metrekare alanlarına sahip endüstriyel depo gayrimenkullerinin çok iyi birer orta vade fırsat olduğunu görebilirsiniz. 

Ülkemizde pandemi ile beraber her yıl bir önceki yıla göre %20'lik bir artışla endüstriyel ve sınai mülk satışı gerçekleşti. Bu veri dahi endüstriyel depo alanları pazarının ne derece karlı bir yatırım olabileceğini ortaya koyuyor.Diğer Haberler