Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Ev Alırken Hangi Cephe Olmalı?

Son Güncellenme Tarihi : 15 Eylül 20

Ailenizle huzurlu bir hayat geçirmek üzere alacağınız evin konumu, işinize yakınlığı, muhiti, yakınlarında bulunan sosyal imkanlar, hastaneler, otoparklar, marketler yaşam konforunuz açısından çok önemli kriterlerdir. Bunlardan her biri, o evde huzurlu ve mutlu bir hayat için titizlikle incelenmesi gereken unsurlardır. Yaşamayı planladığınız ilin mevsim koşulları da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir unsurdur çünkü ısıtma ve soğutma konusu her evde büyük önem arz eder.

Almayı planladığınız ev için dikkat etmeniz gereken kriterlerden bir diğer önemli kriter ısıtma ve soğutma konusuyla doğrudan ilgili olan evin hangi cephede olduğudur. Cephe, hem o evde yaşanılan sürede içinde bulunan sizin ve aileniz için kaliteli bir yaşam alanı olması, hem de bir gün evinizi satmayı planladığınızda değerli bir emlak olması açısından değerlendirilmesi gereken çok önemli bir kriterdir. Evinizin hangi yön baz alınarak inşa edildiği konusunu değerlendirilirken temel olarak iki yön ön plana çıkmaktadır. Bunlar; kuzey cephe ve güney cephedir.

Kuzey Cepheli Evlerin Avantajları ve Dezavantajları

Kuzey cepheli evlerin temel özelliği salon ve yatak odası gibi odaların kuzeye doğru bakıyor olması ve evin hemen hemen her noktasının gün içerisinde çok az güneşe maruz kalması veya hiç güneş görmemesidir. Bu sebeple pek çok kuzey cepheli ev, güney cepheli evlere göre daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Kışların ılıman geçtiği yerlerde kuzey cephe tercihi çok soğuk ve yağışlı bölgelerdeki kuzey cepheli evlere göre daha mantıklı bir seçim olabilir.

Diğer bir yandan, sonbahar ve kış aylarının çetin geçtiği bir yerde yaşamayı planlıyorsanız kuzey cephe sizin için iyi bir seçenek olmayabilir çünkü bu, yakıt için fazlaca masraf edebileceğinize dair size fikir vermelidir. Bu sorunun önüne geçmek için evin yalıtımının çok iyi olması gerekir. Eğer pencerelerde ısı yalıtımı iyi yapılmadıysa sizin pencerelere çift cam taktırmanız veya panjur gibi ekstra masraflar yapmanız gerekebilir. Duvar yalıtımı iyi yapılmadıysa da bu yine sizin ısınmak için daha fazla yakıt harcamanıza sebep olabilir. Tüm bunların sonunda, evinizi uygun bir fiyata aldıysanız bile bu gibi harcamalarla zarara geçebilirsiniz.

Güney Cepheli Evlerin Avantajları ve Dezavantajları

Kuzey cepheli evlerin aksine, güney cepheli evlerin oturma odası, yatak odası veya diğer odaları günün büyük bir bölümünde güneşe maruz kalırlar. Her zaman aydınlık bir evde oturmak isteyenlerin tercihi genellikle güney cephe evlerden yana olmaktadır. Kışın ısıtma konusunda daha az sorun yaşayan, odaları güneye konumlandırılmış evlerde yalıtım çok iyi olmasa dahi kuzey cephe evlere göre daha az yakıt masrafı oluşmaktadır.

Bir diğer açıdan bakacak olursanız güney cepheli evler yazın çok sıcak olabilmektedir. Klima gibi ekstra enerji kaynakları kullanılmadan yaşamak bazı güney cepheli evlerde zor olabilmektedir.

Özetle

Ev almak başlı başına zor bir karardır. Değerlendirilmesi gereken pek çok özelliğin içinde belki de en önemlisi evin cephesidir. Bu karar verilirken yaşanılacak ilin mevsim koşulları ve ailenin önem verdiği diğer faktörler de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.Diğer Haberler