Evinizi Satmak İçin Bir Emlakçı İle Nasıl Anlaşmalısınız?

Son Güncellenme Tarihi : 03 Haziran 22

Emeklilik, küçülme ve büyütme, evinizi satmanın nedenlerinden bazılarıdır. Belki de kiralamayı bırakıp hayalinizdeki evi satın almanın zamanı gelmiştir. Her iki durumda da, bir emlakçı, evinizi hemen satın almanıza veya satmanıza yardımcı olabilir.

Ancak ilk kez bir emlakçı seçiyorsanız, süreç göz korkutucu olabilir. Ancak, düşündüğünüzden daha kolay olduğunu da bilmelisiniz. Nasıl olduğunu bilmiyor musunuz? Sizin için dikkat edeceğiniz maddeleri sıraladık. İşte bir emlakçıyı nasıl işe alacağınız.

1)    Ailenizden ve Arkadaşlarınızdan Tavsiye İsteyin
Kolay gibi görünebilir, ancak bir emlakçıyı işe alırken her zaman tavsiye istemelisiniz. İster inanın ister inanmayın, sevdikleriniz doğru acenteyi önerebilir. Onlara evlerini listelemekten mülkü kapatmaya kadar olan deneyimlerini sorun. En iyi emlakçılar, müşterilerini tanımak için zaman ayırır ve işlemden önce ve sonra her adımda onlara rehberlik eder.

2)    Potansiyel Emlak Acentelerini Karşılaştırın
Doğru uzmanı bulmak için, potansiyel emlakçılarınızı çevrimiçi olarak aramalısınız. Web sitelerine ve müşteri referanslarına bir göz atmak istiyorsunuz. Müşteri incelemelerini okumak, acenteyi işe aldığınızda ne bekleyeceğiniz konusunda fikir verebilir. Siteleri ayrıca hizmetlerini listeleyecektir. Bazı emlakçılar, potansiyel alıcılar için evinizi hazırlamanıza bile yardımcı olur. Emlak Sitem araştırma anketlerinden çıkan sonuçlara göre bir ön eleme yapıp tercih edeceğiniz emlak danışmanlığını bulmak satış fiyatınızı %15'e kadar artırabilir.

3)    Mahallenizi Bilen Emlakçıları Düşünün
Bölgenizde emlakçı olmak için gereken kimlik bilgilerine sahip olmak işin yarısıdır. İster inanın ister inanmayın, bazı acenteler belirli pazarlara hizmet etme konusunda uzmanlaşmıştır. Tercih ettiğiniz pazarda uzmanlaşmış bir emlak uzmanıyla çalışmak, hayalinizdeki evi bulmanıza veya mülkünüzü daha hızlı satmanıza yardımcı olacaktır.

4)    Sözleşmenizi İncelemeyi Unutmayın
Bir emlakçıyı işe almak, bir sözleşme imzalamayı gerektirir. Noktalı çizgiyi imzalamadan önce belgeyi iyice okuyup analiz ettiğinizden emin olmalısınız. Emlak komisyoncusunun komisyon oranı, sözleşmenin süresi ve acentenizin görevleri, sözleşmenizde yer alan bazı detaylardır. Emlak danışmanınızla anlaştığınız her şeyi detaylandırdığından emin olun.

5)    En Az 3 Emlakçı ile Görüşme
Bir emlakçı seçerken, yaklaşımları hakkında fikir edinmek için oturmalı ve onlarla görüşmelisiniz. En iyi seçeneğinizi işe aldığınızdan emin olmak için en az üç emlakçıyla görüşmeyi düşünün. Doğru temsilci sizi tanıyacak ve beklentilerinizi anlayacaktır. Onlarla görüşmeden önce, gayrimenkul işleminizde süreç ve istediğiniz sonuçla ilgili tüm sorularınızın bir listesini yapın. Onlara lisans kimlik bilgilerini de sorduğunuzdan emin olun. Bölgenizdeki müşterilere hizmet verebilecek bir emlakçı kiralamak çok önemlidir.
Emlakçı Nasıl İşe Alınacağını Biliyor musunuz, Şimdi Ne Olacak?
Bir emlakçıyı nasıl işe alacağınıza dair en iyi ipuçlarını öğrenmek, işleminiz için doğru oyun kurucuyu seçmenizi sağlayacaktır. Doğru emlakçı, bir sonraki evinizi satmak veya satın almak için A'dan Z'ye bir yaklaşım benimseyecektir.
 Diğer Haberler