Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Geleceğin Ekolojik Evleri ve Özellikleri

Son Güncellenme Tarihi : 18 Temmuz 20

Dünyanın daha fazla ekolojik ev yaratmaya başlamasının zamanı geldi. Fosil yakıtlara çok bağımlıyız, kaynaklarımız yavaş yavaş azalıyor ve birçoğumuzun yaşama biçimi çevre üzerinde korkunç bir etkiye sahip.

Bugünün ekolojik evleri zaten oldukça şaşırtıcı, ama ne yazık ki, henüz olması gerektiği kadar popüler değiller. Belki yarının ekolojik evleri insanlara çevreye daha fazla çevre dostu şeklinde yaşamaları ve çevrenin korunmasına yardımcı olmaları için ilham verir.

İşte çok uzak olmayan bir geleceğin eko evlerinin sahip olabileceği bazı özellikler:

Geleceğin ekolojik evleri geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmakla kalmayacak, aynı zamanda sıfır atık elde etmeye de yakın olacak. Sıfır atık, hiçbir şeyi atmamanız ve her şeyi geri dönüştürmek veya yeniden kullanmak için bir yol bulmanız anlamına gelir.

Belki daha küçük olacak ve alanı daha akıllıca kullanacaklar. Gizli dolaplar, çekmeceler ve raflar, ihtiyaç duyulana kadar kendilerini gizleyecek ve duvarlar, yer alanınızı en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacak şekilde hareket edecektir. Daha küçük evler daha az emisyon üretir ve sürdürmek için daha az enerji gerektirir.

Enerji tasarrufu sağlayan araçlar giderek daha popüler olacak. Aslında sadece popüler olmayacaklar, evde herkesin sahip olduğu günlük eşyalar olacaklar. Örneğin, duşta ne kadar su kullandığınızı izleyen ve ne zaman bitireceğinizi veya akıllı elektrik fişlerini ve akıllı ısıtma cihazlarını size söyleyen cihazlar olacak.

Geleceğin ekolojik evleri için bir diğer amaç da tamamen kendi kendine yeterli olmalarıdır. Bu harika evler, yenilikçi tasarımları sayesinde pratik olarak kendilerini yöneteceklerdir. Daha az güneş olduğunda kış için kendi elektriğini üretebilecek ve fazla elektrik depolayabilecekler.

Güneş enerjisi, evlerin kendi güçlerini üretmelerini sağlayan yenilenebilir bir enerji şeklidir. Şu anda, güneş panelleri oldukça pahalıdır, ancak paranızı hemen geri kazanırsınız. Evler ayrıca yağmur suyunu toplayan ve çok çeşitli amaçlar için kullanan yağmur suyu toplama sistemlerine sahip olacak. Akıllı şebeke teknolojisi ve güneş panelleri evlerin gerçekte kullandıkları enerjinin iki katı kadar enerji üretmesine izin verebilir.

Geleceğin ekolojik evleri son derece sofistike olacak ve evde olmasanız bile enerji kullanımını izlemek için akıllı teknoloji kullanacaklar. Bu evler, güneş ortaya çıkar çıkmaz ışıkları açacak. Diğer zamanalarda ise ışıkları açmak  ve kapatmak için hareket sensörlerini kullanacaklar.

Prototip ve mevcut ekolojik evlerin çoğu doğal çevreye uygun inşa edilmiştir ve kırsal alanlarda devam etmesi muhtemel bir eğilimdir. Doğal çevresine karışan evler çevre üzerinde çok daha nazik ve hassastırlar.Diğer Haberler