Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

İzmir Satılık Ev, Satılık Ofis ve Arsa Emlak Piyasası

Son Güncellenme Tarihi : 26 Eylül 19

Ege'nin İncisi İzmir de konut fiyatları ilçelere göre değişiklik gösterse de ortalama verilere göre İstanbul'dan sonra ikinci emlak yatırımı yapılan il olarak dikkat çekiyor. İzmir'de gayrimenkul yatırımı yapmak, satılık ev, satılık daire veya bir araziye yatırım yapmak neredeyse Cumhuriyet tarihi kadar geleneksel ve karlı bir yatırımdır. Sadece yatırım için de değil İzmir'e yerleşip artık orada yaşamak için onlarca neden de satılık ev ve konutları aramak için İzmir’i cazip kılmıştır.

Havası, suyu, denizi, doğası, kendine has güzellikleri ve sosyal yapısı ile İzmir, İzmirli olmayan herkes için gelecekte yaşamak istedikleri şehirlerin başında gösterilir. Uygun fiyatlı ve güzel bir ev almanın kolay olduğu İzmir kira getirisi yüksek ev çeşitleri ile yatırımcıların gözdesidir. En güvenli şehirler arasında ilk sıralarda olan İzmir, havasının güzel ve temiz oluşu, üniversitelerinin kalitesi, doğası, denizi ve ulaşım kolaylığı gibi özellikleri ile yatırım için karlı bir il olarak gösterilmektedir.

Kendi ve ailesi için satılık ev arayanlar için her zevke uygun ev tiplerinin olduğu İzmir, balkonlu-balkonsuz, bahçeli-bahçesiz, müstakil veya lüks daireleri ile gayrimenkul alacak ve yatırım yapacak herkesin bütçelerine hitap edecek emlak tiplerine sahiptir. Bu bir çok neden İzmir’de emlak yatırımı yapmayı, ev sahibi olmayı her zaman cazip kılan motive edici güçtür. En son olarak ta yeni İstanbul-İzmir otoyolunun açılması ile İzmir’in emlak piyasasının daha da hareketleneceği varsayılmaktadır. İstanbul’un zengin kesiminin İzmir’de emlak yatırımı yapacağı beklentisi satılık daire, ev ve satılık villa yapımını arttırmıştır. Uygun fiyatlı ve güzel bir ev almanın kolay olduğu İzmir, kira getirisi yüksek ev çeşitleri ile yatırımcıların gözdesidir. En güvenli şehirler arasında ilk sıralarda olan İzmir, havasının güzel ve temiz oluşu, üniversitelerinin kalitesi, doğası, denizi ve ulaşım kolaylığı gibi özellikleri ile yatırım için karlı bir il olarak gösterilmektedir. Geçmiş yıllarda yatırımcıyı en çok memnun eden ilçeler arasında Bornova, Konak, Karşıyaka gibi merkez ilçeler gelirdi. Halen de kira getirisi yüksek olan satılık dairelere konusunda halen daha bu ilçeler başta yer alır. Bu ilçelerde yatırımın amortismanı oldukça hızlı olurdu. Bu sıralamaları daha sonra Çeşme, Urla, Güzelbahçe, Seferihisar ve Narlıdere ilçeleri değiştirmeye başlamıştır.

Satıştaki gayrimenkullerin de şehir dışından gelecek talebinin yükseleceği beklentisi ise inşaat piyasasındaki son yıllarda yaşanan durgunluğa rağmen fiyatların inmemesinin bir sebebi olarak görülebilir. İzmir’in gayrimenkul kıymetlerine olan güvenilir beklenti, elinde imkanı ve maddi gücü olan her kesim için satılık ev, arsa, ofis piyasasını canlı tutar.

İzmir’de Nereden Ev, Ofis veya Dükkan Satın Almak Daha Doğrudur?

İzmir’in emlak piyasasını anlatmaya merkez ilçelerden başlamak gerekir. Genel olarak merkez ilçelerde satılık ev, satılık arsa veya satılık ofis konusunda fiyat artışı kesintisiz yükselme eğilimindedir. Merkez ilçelerde ev almak isteyen İzmir yerlisi için nedenlerinin başında toplu ve bireysel ulaşıma yakın olmak gelir. Ancak merkez ilçeler bir yönde daha talep görmektedir. Bu ilçeler satılık ofis ve rezidans müteahhitlerinin de gözdesi haline gelmiştir. Özellikle İzmir Belediyesi’nin gelecek planlarında Bayraklı ilçesinin bir gökdelen cenneti olması planlanmaktadır. Bir çok gökdelenin İzmir’in en merkez yerine dikilmesi ile satılık ofis, satılık dükkan piyasası oldukça değer kazanmıştır. Bir çok maddi gücü yerinde olan alıcı bu gökdelenlerden kiraya vermek üzere ofis ve dükkan toplamaya başlamıştır. Gelecek düşünüldüğünde bu çokta karşılıksız bir yatırım değildir. Bu öngörüyü satıcılarda paylaşmaktadır. Bazı yatırımlara o kadar güven duyulmaktadır ki bir çok satılık ofis ve satılık büro, dükkan, kiracı garantili olarak alıcılara sunulmaktadır.

Merkez İlçeleri Satılık Emlak Yönünden İncelersek;

Konak İlçesi, toplu ulaşımın en rahat olduğu ilçedir. Bunun yanında özel ulaşım için için bir cennet değildir. Hatta araba sevdanız bu ilçede otururken yavaş yavaş bir kabusa dönebilir. Bireysel otopark sıkıntısı en büyük ilçedir. Özellikle Çankaya, Alsancak, Basmane semtleri araç parkı konusunda bu bölgede ev sahibi olan kişiler için en şansız semtlerdir. Yine de araç kullanmaya hakim iseniz ve otopark ücretleri sizin için çok dert değilse çaresiz bölgeler de değildir. Kesinlikle İzmir’in en eski iş merkezi Konak ilçesidir. Kemeraltı çarşısı ile beraber en yoğun ticaretin sürdüğü ilçelerin başında gelir. Bu bölgede satılık dükkan sahibi olmak büyük avantajları yanında getirir. Konak ilçesi için Alsancak’tan Göztepe’ye kadar olan sahil kesimi de her zaman en pahalı satılık ev ve satılık dükkanların olduğu semtlerdir. 

Bayraklı ilçesi ise açıkçası gayrimenkul yatırımı açısından en tercih edilen ilçelerden biridir. Bornova ilçesinden ayrılmasına neden olarak bile yerleşimi gösterilebilir. Daha düz bir alana daha geniş şekilde yapılmış bir çok siteden oluşan rahat bir yerleşimi vardır. Elbette istisna olan sokak ve caddeleri olsa da genel yapısı ızgara arsa yapısıdır. Sokaklar geniştir. Otoparkları olan sitelerden oluşmuş bir ilçedir. İzmir dışından ev satın almak istediğiniz oturacağınız ev hem şehir içinde olsun hem ferah olsun istiyorsanız Bayraklı ilçesi size çok idealdir. Satılık ofis yatırımı içinde biraz önce bahsettiğimiz sebeplerden dolayı alıcılara çok büyük avantajlar sağlar. Ege'nin ilk yerleşim yerlerinden olan Bayraklı kentsel dönüşüm projeleri ile de İzmir emlak piyasasına yön veriyor. 80'li yıllarda kimsenin dikkatini çekmeyen ilçe günümüzde İzmir'de en popüler yerleşim yeri olarak ön plana çıkmaktadır. Özetle Bayraklı’nın geneli satılık ev ve satılık daire arayanlar için popüler bir ilçe olarak öneriliyor.

Karşıyaka, Bornova, Karabağlar ilçeleri bazı yönlerden benzediği için beraber anlatılabilir. Bazı bölgeleri geniş ve rahat iken eski yerleşimlerin olduğu alanlar sıkışık, eski ve sorunludur. Bornova merkez mahalleleri Ergene ve Erzene, Bornova’nın en eski yerleşiminin olduğu yerlerdir. Binalar genel olarak eski ve sokaklar dardır. Evka 3, Forum Bornova Arkası bölgelerinde ise villa tipi evlerden oluşan çok daha zengin bir yerleşim vardır. Karşıyaka’da da durum neredeyse aynıdır. Sahil kesimleri sıkışık sokaklardan oluşurken Bostanlı, Mavişehir, Atakent semtleri çok daha zengin kesime hitap etmektedir. Şemikler, Soğukkuyu gibi semtler ise gelir seviyesi olarak orta seviye kesimlerin tercih ettiği semtleridir. Her iki ilçede de satılık ev fiyatları diğer ilçelere nazaran her zaman yüksektir. Bornova da bunun genel sebebi öğrencilerin çokluğu, Karşıyaka da ise sahile yakınlık gösterilebilir. Üç ilçede Bornova en şanslı toplu ulaşım nimetlerinden faydalanan ilçedir. Metro sayesinde toplu ulaşım nispeten kolaydır. Karşıyaka’da İzban sayesinde toplu ulaşımdan faydalanır. Karabağlarda ev satın almak isteyen kişiler için uyarımız metro hattının Üçyol semti ile sınırlı kaldığı olacaktır. Bu ilçede metrodan indikten sonrasında ise sıkışık sokaklar ve kalabalık caddeler sizi karşılar. 

Biraz daha merkezden uzak ilçeler Balçova, Gaziemir, Buca ve Çiğli ise yine beraber anlatılabilir. Bir çok özellikleri benzerdir. Ev satın almak isterseniz bir sokaktan bir sokağa her şey farklı olabilir. Genel olarak araba ulaşımı kolay olsa da yollar sürekli kalabalıktır. Bulunduğunuz yere göre park sorunu yaşayabilirsiniz. Bazı bölgelerinde ise site yerleşimleri düzenli şekilde olduğundan yaşaması kolayda olabilir. Satılık ev ve satılık dükkan tercihi için sokak sokak her şey değiştiği için iyi araştırılması gereken ilçelerdir. Daha çok yatırımdan ziyade içinde yaşamak için ev alınan ilçelerdir.

Bu ilçelerin sınırları içinde kalan merkezden daha uzak olan Ulukent, Egekent semtleri ile Gaziemir’in dış mahalleleri ise satılık ev değerlenmesi son yıllarda en hızlı artan semtler olmuştur.

Narlıdere ise tatil yerleşimlerinden bir önceki ilçedir. Hem iş piyasasını hem İzmir yerel insanlarını barındırır. Hem merkeze yakın olması hem tatil bölgelerine yakın olmak istenirse ev yatırımı için tercih edilebilir. Metronun da bu ilçeye ulaşması ile evlerin değerinin artacağını öngörmekte yanlış olmaz.

Emlak Almak İçin Potansiyeli Yüksek İzmir İlçeleri

İzmir'in hangi bölgelerinde gayrimenkul prim yapacak ve değer kazanacak açıklayarak devam edelim. Bornova, Karşıyaka ve Bayraklı ilçeleri satılık daire arayanların her zaman gözdesi olmuştur. Bu ilçelerde satılık emlak fiyatlarının düşeceğini düşünmek çok gerçekçi olmaz. Bu ilçelerin yanında Çiğli, Konak, Balçova ve Narlıdere gibi birçok ilçe satılık ev, daire veya villa almak için yatırımcıların halen ilk baktıkları yerler olmaya devam etmektedir.

Halen, hemen her evin doğa ve deniz manzaralı olduğu sahil kesiminden ev veya villa almak gelecekte en çok kazandırması umulan bir yatırım olarak tercih ediliyor. Düzenli yerleşim alanı, prestijli oluşu ve doğası ile Balçova ve Narlıdere ev  alımında en çok tercih edilen bölgelerdendir. Bu ilçeler de 1+1 dairelerden, 3+1 satılık evlere hatta 4+1 daireler, 5+1 dairelere kadar her zevke ve her bütçeye hitap eden ev ve daireler bulunur. Bölgede hayata geçirilen ulaşım projeleri ve AVM açılışları da son birkaç yılda yatırımların prim yapmasını sağlamış, yatırımcıların bu bölgeye kaymasında rol oynamıştır.

Bununla beraber İzmir emlak piyasası, hem İzmir yerlileri için hem şehir dışından deniz sever tatilciler için daha çok şehir merkez yerleşim alanlarından dış ilçelere doğru da kaymaktadır. Son yıllarda yapılan köprü bağlantıları, kentsel dönüşüm ve otoyol çalışmaları şehir dışından hatta ülke dışından gayrimenkul yatırımcılarını İzmir'de yoğunlaştırmıştır. Emlak değeri yüksek olan ilçeler, gelecekte kar getirecek olan yerler olarak yatırımcıları o bölgelere yönlendirmektedir. Seferihisar'da villa satışı ön plana çıkarken, Urla ve Çeşme kesinlikle tatilcilerin en gözde ilçeleridir. Çeşme Alaçatı ile yıldızı sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’de parlayan ilçedir. Ancak buradan herhangi metrekare bir yer satın almak için bile artık gerçekten zengin olarak anılıyor olmanız gerekir. Güzelbahçe, Urla, Çeşmealtı yerleşimleri de yakında emlak piyasası olarak Çeşme ilçesini yakalayacak yerlerdir.

Satılık ev veya daire değil de satılık villa düşünenler için ise önerilen Seferihisar ilçesidir. Son dönemlerde villa tipi konut projelerinin ön plana çıktığı bir daha sakin bir ilçedir. İzmir’in kıyı ilçesi olan Seferihisar, en önemli turistik ilçelerden biri olup emlak yatırımcılarının da gözbebeğidir. Denize sıfır villalar yanında doğa ve deniz manzaralı villaları ile dikkat çeken ilçede emlak yatırımı son derece karlı görülür. İnsanların giderek büyük şehirlerden kaçtığı günümüzde denizi, doğası ve giderek değerlenen konutları ile konut yatırımında ilk tercihler arasında yer almaktadır.

Yatırım için Satılık Ev, Villa ve Satılık Arsa ve Arazi Arayanlara Sürpriz Öneriler

Emlak piyasası için en sürpriz yapan ilçe Torbalı ilçesidir. İzban trenlerinin ilçeye ulaşması ile beraber ilçede emlak piyasası oldukça hareketlenmiş durumdadır. Menderes, Ayrancılar semtinden başlayarak Pancar bölgesine kadar hızlı yükselen bir gayrimenkul piyasası vardır. Elbette bunun nedeni sadece tren hattı değildir. Organize sanayi bölgelerinin bu alanlarda kurulması bu ilçeleri canlandırmıştır. Bu vesile ile iş dünyasına bir not olarak satılık fabrika alanı, satılık arsa arayanlar için bu semtler ve ilçeler halen bakir kalan yerlere sahiptir.

Yine kuzey hattında Aliağa ilçesi son 10-15 senede hem satılık ev hem kiralık ev anlamında en hızlı gelişen ve fiyatları artan ilçe olmuştur. Bundan ana sebep Tüpraş, Petkim rafinerilerine ilave olarak Socar Star rafinerilerinin bu ilçede bulunuyor olmasıdır. Bu ilçeler ülkenin diğer işi sınıfına göre daha zengin bir işçi kesimi için yerleşim bölgesidir. Rafineler sebebi ile artan gelir düzeyinin buradaki satılık emlak piyasasına yansıyacağını ve satılık ev ve satılık arsaların daha da değerleneceğini öngörmek bir şans veya kumar olmayacaktır.

Kuzey hattında Eski Foça ve Yeni Foça olarak iki yerleşimden oluşan Foça ilçesini de gayrimenkul yatırımcılarının gözünden kaçmaması gereken ilçe olarak not etmekte fayda vardır. Bu bölgelerde satın alınacak villa, yazlık ve evler çok değer yapmaya müsaittir. Özellikle Eski Foça ve Yeni Foça arasında muhteşem güzellikte bir sahil kesimi bulunmaktadır. Buradan yatırım olarak satın alınacak ev, arsa ve hatta tarlalar çok değerlenmeye müsait yatırımlar olacaktır. Maalesef stabilize yol sebebi ile halen bir çok İzmirli’nin dahi bilmediği bu alan göz kamaştırıcı bir yol manzarasına sahiptir.  Genel olarak Foça ilçesinde satılık ev ve arazilerin fiyatlarındaki artışın yavaş olmasındaki temel sıkıntı hala yolunun geliş gidiş tek şerit olmasından kaynaklanmaktadır. Deniz ulaşımı ile bir nebze emlak piyasası hareketlenmiş ilçeye eğer düzgün bir karayolu kazandırılırsa bu ilçe emlak yatırımcılarının İzmir’de bir numaralı gözdesi haline gelecektir.

Çiğli Harmandalı bölgesi de gelecekte en çok değer kazanacak bölgeler arasında gösterilmektedir. Çöp sahası ile anılması İzmir Belediyesi'nin yatırımları ile son bulmuştur. Buda arazilerin değerini arttırmıştır. Alsancak ve Halkapınar şeridi son yıllardaki gelişimi ile yatırımcıların dikkatini çekiyor. Özellikle DAP ve Folkart gibi büyük emlak markaları da bu şeride yatırım yapmaya başlamışlardır.

Detaylı olarak anlattığımız İzmir emlak ve gayrimenkul piyasası ülke şartları gerçekten çok çok kötüleşmedikçe emlak yatırımcısına daima kazandıracak gibi gözükmektedir. İzmir dışından biriyseniz satılık ev, satılık yazlık veya sadece 1+0 ofis dahi arıyorsanız, sizin de araştırmalarınız sonucu ilk tercih edeceğiniz il İzmir olacaktır.Diğer Haberler