Karlı Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Son Güncellenme Tarihi : 13 Ocak 23

Hepimiz arsa yatırımları yapmanın gelecekte bize getirisinin oldukça yüksek olabileceğini biliyoruz. Peki doğru arsa yatırımı yapmak için kurallar nelerdir?

1)    Büyük İnşaat Şirketleri ile Komşu Olmak
İnşaat şirketlerinin çalışma alanları arsa üzerindeki değerleri arttırmaktadır. Arsa yatırımları gelişmekte olan bölgelerin gelecek analizleri ile oldukça verimli ve yüksek kazançlı olabilmektedir. Öne çıkan bölgeleri takip ve analiz ederek yapılan yatırımlar yüksek kazançlar ile sonuçlanmaktadır. Büyük inşaat firmaların çalışma alanlarına yakın arsalar ilerleyen süreçlerde kat karşılı olarak değerlenebilir.

2)    Planlı Kentleşme Olan Bölgelerin Tercih Edilmesi

Planlı kentleşme olan bölgelerin hitap ettiği kişilerin gelir seviyesi genelde yukarda olur. Bu gibi durumlarda arsanıza uygulanacak projenin gelir seviyesi yüksek insanlar için dizayn edileceğini düşünmeliyiz. Büyük projeler ile yaptığınız anlaşmalardan daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Bu bölgelerde arsa satışları oldukça kolaydır.

3)    Göç Alan Bölgeler Çok Kazandırır

Kentlere göç gün geçtikçe artmaktadır. Artan göç konut talebinde yükselişe geçirmektedir. Göç alan bölgelerde aldığımız arsalar konut talebi ile değerlenmektedir. Değerlenen arsalar talepten dolayı yüksek fiyatlara satılmaktadır.

4)    Gelir Seviyesi Yüksek Kesime Komşu Olun

Son yıllarda gelir seviyesi yüksek insanlar metropole yakın ama bir o kadarda metropolün dışında yerlerde az katlı konutlar inşa ederek yaşamayı seviyorlar. Gelir seviyesi yüksek olan yerleşim alanlarına yakın arsalar tercih edilen konut refahı için güzel kazançlar ile satılmaktadır. Gelir seviyesi yüksek kesim tarafından tercih edilen arsaların fiyatları yükseliş göstermektedir.

5)    Teşvik Arsa Fiyatlarını Yükseltir

Bir kent için artan yatırım teşvikleri kent nüfusunu arttırdığı için yeni konut ve iş yeri ihtiyaçları açığa çıkarır. Teşvik alan bölgelerde alınan arsalar teşvikler beraberinde fiyat yükselişini de getirir. Teşvik alan illerde ve bölgelerde ihtiyaçları göz önünde bulundurarak arsa yatırımı yapılabilir.

6)    Hızla Büyüyen Kentlerde Arsa Alın

Hızla büyüyen illerde alınan arsalar kent büyümesi arttıkça ihtiyaç duyulan konut ve iş yeri sebebi ile değerlenir. Hızlı büyüyen kentlerde fiyat artışları gözlemlenmektedir. Arsa tercihleri hızlı büyüyen kentlerde olmalıdır.

7)    Faizlerde Düşüş Arsa Fiyatlarını Yükseltir

Faizlerde düşüş konut fiyatlarında hızlı artışlara sebep olur. Arsalarınızı faiz düşüşünden önce alıp faiz yükseldiğinde satış yapmalısınız. Bu gibi ekonomi dalgaları sizin kazancınızı oldukça arttıracaktır. Düşen faizleri bu şekilde fırsata çevirebiliriz.

8)    Ulaşım Projeleri Değeri Artırır

Ulaşım arsa değerini çok hızlı arttırabilir. Alacağınız arsa yakınlarındaki meydana gelecek ulaşım projelerini öğrenmelisiniz. Ulaşım projeleri gerçekleşen bölgelerde konutlar hızlı yükselişe geçer ve nüfus bir anda artabilir sizde ulaşım projeleri ile bağlantılı arsalar ile kazanç sağlayabilirsiniz.

9)    Ana Caddeleri Tercih Edin

Ana caddede yer alan bir arsa arkasındaki arsaya göre çok daha hızlı değer kazanacaktır. Ana cadde üzerinde yer alan arsalar yapılacak konut ile meydana gelebilecek iş yeri gibi taşınmazlar ile oldukça fazla değer kazanacaktır.

10)    Resmî Kurumlara Yakın Olsun

Eğer gelişim sürecinde olan bir bölgeden arsa alıyorsanız resmî kurumlara yakın olması oldukça önemlidir. Okul, hastane, kaymakamlık gibi devlet kurularının yapılacağı bölgeyi imar planlamasından tespit ederek yaptığınız yatırım, çok hızlı değerlenecektir. Resmî kurumlara yakın olan arsalar hızlı satılır ve üzerine yapılan konutların kiralanması oldukça kolaydır.

11)    Cephesi Geniş Olsun

Cephesi geniş olan arsalar üzerine yapılacak konut ve iş yerlerinin caddeye olan cephesinin büyüklüğü nedeni ile yüksek kiralar ile hızlı bir gelir salar. Kiralamasında oldukça kolaydır.

12)    Çevresindeki Yolları Önemseyin

Etrafından geçen yolar arsanızı değerlendirme konusunda oldukça etkilidir. Etrafından yol geçen veya etrafı yollar ile sarılmış herhangi arsa bile sizi büyük bir servete ulaştırabilir. Dört tarafından yol geçen arsalar çok hızlı değer kazanabilir.

13)    Yaya Geçitlerini Tercih Edin

Yaya geçidi ve ışıkların olacağı bölgedeki arsaları imar planlamalarına bakarak bulabilirseniz çok hızlı değer kazanır. Yaya geçidi ve ışıkların olduğu alanlar hızlı merkezleşir. Merkezleşen bölgelerde iş yerleri ve ticari merkezler oluşur. Bu durum arsanıza hızlı ve devamlı değer kazandırır.

14)    Endüstri Tesislerine Dikkat Edin

Endüstri merkezlerine yakın olan arsalar çevresinde yaşanacak konut ihtiyacından dolayı hızlı değer kazanacaktır. Arsanız etrafında bir endüstri merkezi kurulumu arsanızın değerine değer katacak ve konutlaşma için çok önemli bir hale gelecektir. Hızlı bir şekilde değer kazandırmaya devam edecektir. Endüstri merkezleri büyürken bulundukları konumda konut ihtiyaçları ortaya çıkarırlar. Oluşan konut ihtiyaçlarından kaynaklı arsanız değer kazanacaktır. Kazanan değer ile kat karşılığı müteahhitler ile çalışabilirsiniz. Direk arsa satışı ile de kazanç elde edebilirsiniz.

15)    Ormana Yakın Olmayın

Ormana yakın arsalar konutlaşma konusunda katı kurallara ve imar problemleri ile karşılaşabilir. Ormana yakın arazilerde denetimler oldukça sıkı olabilir. Kazançlı bir arsa yatırımı için ormanlardan uzak durmak gerekir.

16)    Kriz Dönemlerini Fırsat Bilin

Kriz dönemlerinde konut ve işyerlerinden önce arsa fiyatları düşer ekonominin kötü olduğu dönemlerde aldığımız arsalar, ekonomi normale döndüğünde oldukça iyi kazanç elde etmemizi salar. Sizde ekonominin kötü olduğu dönemlerde aldığınız arsalar ile kazanç sağlayabilirsiniz.Diğer Haberler