Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Kovid-19 Salgınında Psikolojinizi Sağlıklı Tutmanın İpuçları

Son Güncellenme Tarihi : 20 Mart 20

Kovid-19 hakkında yeni raporlar giderek arttıkça insanların endişeleri de artıyor. Kişisel kaygı yönetimimiz ise giderek zorlaşıyor. Tüm gelişmeleri tam bir perspektife koymanıza ve olumlu bir ruh hali sürdürmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşmak istedik.

Her şeyi perspektif içinde tutun. Derin bir nefes alın ve Kovid-19 virüsüne yakalanan her insanın ölümle yüz yüze kalmadığını çoğunun hafif semptomlar yaşadığını hatırlayın. Yaşlılar ve sağlık sorunları olanlar için tüm ülkede bir farkındalığın geliştiğini koronavirüse savunmasız olabilecek kişilere yardımcı olmak için çalışmaların da yapıldığını göz ardı etmeyin.

Asıl meseleniz ailenizi ve sevdiklerinizi sağlıklı tutmak için gerekli önlemleri almanın önemidir. Gerçekleri öğrenin. Koronavirüs hakkında haberleri takip ederken daha analitik bir yaklaşım benimsemekte fayda vardır. Her duyduğunuzu ve okuduğunuzu teyit edin. Ailenizden, arkadaşlarınızdan veya sosyal medyadan aldığınız bilgileri doğrulamak en mantıklı yoldur. Devlet, yerel veya halk sağlığı kurumlarından ve hatta aile doktorunuzdan yararlı ve saygın bilgiler de bulabilirsiniz.

Çocuklarınızla iletişim kurun. Koronavirüs haberlerini dürüst ve yaşlarına uygun bilgilerle tartışın. Ayrıca ebeveynler kendilerini çocukların rutinlerine ve programlarına odaklayarak hem kendi hem onların sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çocukların bu süre zarfında kendi duygularını nasıl yöneteceklerine dair ipuçlarını sizin davranışlarınızı ve duygularınızı gözlemleyerek elde edeceğini unutmayın.

Online kalın. Sosyal ağlarda olmak bir normallik duygusu geliştirebilir ve duyguları paylaşmak ve stresi azaltmak için değerli çıkışlar yaratır. Telefonla konuşarak, mesajlaşarak veya sosyal medya platformlarındaki kişilerle sohbet ederek virüs bulaşma riskini artırmadan sosyal hayat ile bağlantıları koruyabilirsiniz. Resmi web sitelerinde bulduğunuz yararlı bilgileri arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktan çekinmeyin. Kendi kaygılarıyla başa çıkmalarına yardımcı olacaktır.

Ek yardım isteyin. Ezici bir sinirlilik, kalıcı bir üzüntü veya iş performanslarını veya kişilerarası ilişkileri olumsuz yönde etkileyen diğer uzun süreli reaksiyonlar hisseden bireyler eğitimli ve deneyimli bir akıl sağlığı uzmanına danışmalıdır. Psikologlar ve diğer akıl sağlığı yetkilileri, insanların aşırı stresle baş etmelerine yardımcı olabilir. Bu profesyoneller, sıkıntıları yönetmek için sizin ile beraber çalışarak daha etkili yollar bulabilirler.Diğer Haberler