Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Satın Almak İçin Doğru Evi Bulduğunuzu Anlamanın 9 Yolu

Son Güncellenme Tarihi : 23 Temmuz 20

Bir ev satın almak için kılı kırk yarmak çok normaldir. Sonuçta, bir ev satın almak büyük bir yatırımdır ve mümkün olan en iyi kararı verdiğinizden emin olmak istersiniz. Doğru mülkü bulduğunuzu nasıl anlayacağınız kişiye göre değişebilir. Bazı insanlar bu konuda yetkin içgüdülere sahiptir. Diğer kişilerin ise ikna olmak için çok uğraşması gerekebilir. Fakat ev satın alırken deneyimleyeceğiniz ortak bazı göstergeler sizin için doğru mülkü bulup bulmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Doğru Evi Satın Almak Üzere Olduğunuzu Bilmenin 9 yolu

1) Bu gösterge evi gördüğünüzde çok güçlü bir çekim kadar basit olabilir. Çünkü bu yeni yer size geçmişinizde mutlu hissettiğiniz bir yeri hatırlatıyordur ve bu yeni evi hemen geçmiş ile ilişkilendirip seçimleriniz içinde üst sıralara taşırsınız. Ancak bunu kelimelere dökmek bir başkasına anlatmak ya da söylemek biraz daha çaba gerektirebilir.

2) İlk izlenimler her şeydir. Satın alacağınız yeni bir evin içine girmek zaten başlı başına harika bir histir. Satın alacağınız evlere bakmanın heyecanının ilk kısmı, daha kaldırıma çıktığınızda yeni evin hangisi olabileceğini bilmemekten gelir. Soldaki yer mi, yoksa sağdaki yer mi aradığınız ev? Eğer daha kaldırımda sağdaki evden soldaki eve göre daha çok hoşlanmışsanız bu ilk işaret olabilir. Bu evle ilgili bir şey size hitap ediyor demektir. Satın almak istediğiniz ev daha içeri girdiğiniz anda sizi kucaklar. Girdikten sonraki üç saniye içinde sıcak ve rahatlatıcı olup olmadığını anlayacaksınız. Ev sizinle konuşuyor gibi mi görünüyor? Sizi keşfetmeye davet ediyor mu? Ev gibi mi geliyor? Eğer öyleyse, muhtemelen aradığınız o ev, o evdir.

3) Odalarda kendinizi rahatsız hissedip hissetmiyor musun? Bazen alıcılar odanın içinde o kadar rahatsız hissederler ki odaya girmezler. Dışarıda dururlar, kapı çerçevesini sınır alırlar ve bir dakika boyunca sadece kafalarını içeri sokarlar. Fakat banyoya yürümek ve duş kapısını açmak veya mermerleri incelemek zorunda hissediyorsanız bu yeni evinizdir.

4) Bu yeni satılık evler içinde ilk olarak sadece bir seçenek olan bu ev için savunmacı hisseler geliştirmeye başladınız mı? Belki emlakçınız evi gösterirken bir, iki ya da beş kusura işaret eder ve “Mutfak lavabosunda bir leke var” ya da “Bunu, bunu ve bunu şu şekilde düzeltebilirsiniz, şu sorun çözülür gibi bilgiler verir. Kendinizi bu açıklamalara hak verirken bulup evi için savunma yaparken bulursanız, bu satılık evi düşündüğünüze dair bir işaret olabilir. Sanki yer zaten sizin gibi hayal kurmalar önemli bir göstergedir. Sadece bu kusurları düzeltmenin ne kadar zor (veya çok zor değil) olduğunu unutmayın. Çünkü sonunda onlarla yaşayamayacağınızı fark edeceksiniz.

5) Evde dolaşırken mobilya düzenlemesini düşünmeye başlıyorsunuz. Ebeveyn yatak odasına girerseniz ve yatağınızı belirli bir duvara hemen görebiliyorsanız, bu eviniz olabilir. Kendinizi oturma odası penceresinin ışığından nasıl yararlanacağınıza dair düşüncelerde buluyorsanız eve zaten bağlandınız. Ya da belki de kendinizi işyerinde zor bir günün ardından sokağa çıkarken görebilirsiniz. Caddenin karşısında köpeğini gezdiren bir komşu var ve bu sizin tanımak istediğiniz insanlar olabileceğinizi düşünmeye başlamışsanız bu da iyi bir göstergedir. Çünkü bir ev için mahalle mobilya yerleşimi kadar önemlidir.

6) Tesisat ile ilgili kontrollere başladınız mı? Satılık ev istek listenizdeki her özelliğe sahip olmayabilir, ancak temel gereksinimleri karşılıyordur. Temel olarak ihtiyacınız olan oda ve alana sahiptir. Belki bir otoparkı yoktur ama o aydınlanma anında, bu evi satın aldığınızda başka çözümler bulabileceğinizi ve evin otoparklı olmasının a o kadar da önemli olmadığını düşünmeye başladıysanız bu da evi satın almak istediğinize dair bir göstergedir. Aniden esnek olma dürtüsü, doğru yerde olduğunuzu gösteren iyi bir işarettir.


7) Başka evlere bakmayı bırakmak istiyorsunuz. Baktığınız diğer tüm evler artık size hitap etmiyor. Ziyaret ettiğiniz her yeni mülkü bu mülkle karşılaştırıyorsunuz ve bunlar ölçülmüyor. Daha önce "No. 2" olarak değerlendirdiğiniz evler şimdi "No. 8" derecesine düştüler, çünkü diğer satılık ev seçenekleri bu eve göre artık kafanızda oldukça solgunlar.

8) Bu evi satın aldığınız için övünmek için sabırsızlanıyorsunuz.  Zaten birkaç fotoğraf çektiniz ve Instagram'da yayınladınız mı? Arkadaşlarına anlatsın diye annenize ev hakkında mesaj attınız mı? Bu evi satın alacağınıza dair çok iyi bir işaret.

9) Emlakçınız evi gezdirdikten sonra buraya tekrar geri dönmeyi planladınız mı? Arabaya bindiğinizde, eşinizle sohbet ederken bir sonraki ziyaretinizi hemen planladıysanız, bu ev bir sıfır önde demektir. Şu an evi günün farklı saatlerinde görmek veya bir sonraki sefer annenizi veya en iyi arkadaşınızı yanınıza almak istiyorsunuz. O zaman mali konular içinde evin tüm detayları için emlakçınızdan bilgi almayı ve açıklama göndermesini istemeyi unutmayın. Çünkü muhtemelen satın almak istediğiniz o evi buldunuz.Diğer Haberler