Yeni Emlakçılar İçin Deneyimli Meslektaş Tavsiyeleri

Son Güncellenme Tarihi : 13 Ocak 23

Başka hiçbir sektör emlak sektörü gibi yüksek karları o derece hızlı karlı sağlamaz. Ama başka hiçbir sektör gibi de büyük karları o derece hızlı avucunuzun içinden kayıp gitmesine neden olmaz. Yanlış bir hesap, başta düşünülmeyen bir hesap hatası hatta müşteriye edilecek tek bir yanlış kelime işi berbat etmenize neden olabilir.  Emlak komisyonculuğunu bu sebepler ile çok cazip görüp meslek olarak seçmiş olabilirsiniz. Emlak işine kararlı olarak atılmış, bazen ise hayat sizi buraya getirdiği için gelmiş de olabilirsiniz. Ama her iki halde de bu yola yeni çıktınız ve yolda çok şey öğreneceksiniz. İşinde iyi bir kariyer sahibi olacaklar her tecrübeyi yaşayarak dersler çıkaracak. Ancak işinde harika olacaklar ise başkalarının tecrübelerinden de dersler çıkaranlar olacak. Harika bir kariyer için her iyi veya kötü deneyimi yaşamak zorunda değilsiniz. Sobanın sıcak olduğunu elle kontrol ettiğiniz bebeklik zamanlarınızda olmadığınıza göre en iyi tecrübe başkalarının tecrübeleridir felsefesini hayatınıza adapte etmek ilk tavsiyemiz olacak. Bu yüzden emlak temsilcilerinin kulağa küpe tavsiyelerini bu yazımızda derlemeye çalıştık.

Her Şeyi Yazılı Hale Getirin

Anlaşma yapmak söz konusu olduğunda, her şeyi yazılı hale getirmenin çok önemli olduğunu anlamak emlak işinde başarı için ilk şarttır. İmzalanana, mühürlenene ve teslim edilene kadar hiçbir şey nihai değildir. Bu nedenle, bir şeylerin ters gitme olasılığını azaltmak için, her zaman her şeyi, özellikle de komisyonunuzu imzalı ve yazılı olarak başta tutun. Arkadaş arasında dahi olsa her şey yazılı sözleşmeye dayalı olmalıdır. Çok samimi arkadaşınız dahi olsa ve defalarca sözlü iş yapmış olsanız dahi son bir iş de her şeyin bozulması mümkündür. Şaşırmak, küskün olmak, para kaybetmek ve arkadaş kaybetmektense tedbirli olmak daha iyidir.

Deneyimli Bir Emlak Temsilcisinden Danışmanlık Alın

Güvenilir ve sağlam bir emlak temsilci tarafından danışmanlık alın. Çok yetenekli emlak temsilcileri sizi pek çok hatadan yaşamadan kurtarmayı öğretecektir. Bu paha biçilemezdir ve bu işte başarılı olmak için tekerleği yeniden icat etmeye gerek te yoktur.

Başarısız Olmayı Öğrenin

Çok çabuk başarısız olmayı, sık sık başarısız olmayı ve özetle başarısız olmayı öğrenin. Başarısızlık büyümenin en iyi yoludur. Çoğu insan başarısızlıktan korkar. Emlakçıların gayrimenkul sektöründeki ilk yıllarınızdaki başarılarının büyük bir kısmı, kendilerini başarısızlık içinde yer almaktan ve başarısız olmaktan geldi. Böylece bu hatalardan ders alabilir ve bu dersleri gelişmek ve zanaatınızı mükemmelleştirmek için kullanabilirsiniz.

Rutin Oluşturun

Bir süreç ve rutin oluşturun, ona bağlı kalın ve ona güvenin. Yön, hızdan çok daha önemlidir ve her gün sürekli olarak aramalar yapıyor, piyasayı inceliyor ve ilişkiler kuruyorsanız, başarı bunu takip edecektir. Pek çok insan, ilk olayda sadece bir esnemeye daha ihtiyaç duyduklarını söyleyip ve bunu aşamamaktadır. Ve pes etme eğilimindedir. Siz pes eden olmayın ve rutininizi çıkardığınız derslere göre geliştirip, sürdürün.

Hayır Diyenleri Takip Edin

Çok az temsilci takibin önemini gerçekten anlıyor. Emlak temsilcilerinin pek çoğu her gün potansiyel müşteri ararken ve her gün yalnızca yeni müşteriler aramaya odaklanmak yerine, geçmişte "hayır" diyenleri takip etseler ve bu ilişkileri beslemeye çalışsalar, o zaman takip etmenin ne kadar doğru olduğunu görürlerdi.  Ve bu potansiyel müşteriyle görüşmek daha fazla dönüşüm ve satışa yol açabilir. Emlakçıların büyük çoğunluğu sadece geri dönmeyerek masada çok şey bırakma eğilimindedir. Çok basit gerçek: Zaten hayır diyenler ile daha önce bir kez konuştunuz. Şimdi konuşmayı takip etme zamanı. Yeni bir telefon görüşmesinin kime ne zararı olacak ki? Takip sanatında ustalaşın. Bu işte ne kadar ilerlediğinizi belirleyecektir. Bir müşteriyi haftada bir takip ettiniz ve belki dört ay boyunca onlardan haber alamadınız. Bu, 16 e-posta, birkaç telefon görüşmesi ve birkaç kısa mesaj demek! Ama emlak sahibi 16. e-postayı yanıtladı, o daireyi tekrar listelemenizi istedi ve sizden çok daha büyük başka bir yatırım amaçlı gayrimenkul bulmalarına yardım etmenizi istedi. İşte o gün takibin önemini anlayacağınız gün olacak!

En Önemli Beceriniz Dinleme Olsun

En önemli tüm araştırma, analiz, pazarlama, müzakere ve hazırlıktan daha önemli olan dinleme, en kritik becerilerden biridir. Müşterinizin gerçek hedeflerini belirlemenin yolu budur. O zaman yukarıda belirtilenlerin hepsine odaklanabilirsiniz. Verimli olun ve insanların zamanına duyarlı olun. Kıt bir kaynaktır.

Zaman Yönetiminde Ustalaşın

Zaman yönetimi de ustalaşmak için çok önemlidir. Zamanınız tüm hayatınızdır. Zamanınız cebinizdeki ve bankadaki paranızdır.

Tavuklarınızı Yumurtadan Çıkmadan Önce Saymayın

Pek çok komisyoncu pek çok kez kutlar. Sözleşme kapanışına ve komisyonunuzu alana kadar kutlama yapmayın.

Küçük Fırsat Yoktur

Bazen, en küçük fırsatlar en büyüğünüze dönüşür. Bir emlak komisyoncunun, yıllar sonra 100 milyon TL dolarlık bir satışa yol açan küçük bir kiralama anlaşması yaptığını duymak alışılmadık bir durum değildir. O müşteri ya daha iyi bir mali duruma gelir ya da onlara iyi davrandığınız ve harika bir iş çıkardığınız için birini yönlendirir. Bu nedenle, işinizin komisyonla ilişkilendirilmesine asla izin vermeyin. Herkese sizinle 100 milyonlarca lira harcıyormuş gibi davranın.

Sıkı Çalışın Kararlı Olun

Gerçekten yapmak istediğiniz şeyin bu olup olmadığına karar verin. Emlak işinin göz alıcı olduğunu düşünüyorsanız, öyle değil. Kolay olduğunu düşünüyorsanız, öyle değil. İlk yılınızda milyonlarca lira kazanacağınızı düşünüyorsanız, bu işi yapamazsınız. Sizden ev almak isteyen 10 arkadaşınız olduğunu düşünüyorsanız, buna bel bağladıysanız bunu da düşünmeyin, öyle olmayacak. Son derece sıkı çalışın ve kararlı olun. Hırslı olun. Bu mesleği kesinlikle sevin. Emlakçılar insanların hayatlarında olumlu bir fark yaratabilir. Yani ne kadar çok çalışırsanız çalışın mutlaka böyle hissetmeye çalışın. "Sevdiğin işi yap ve hayatında bir gün daha çalışmayacaksın". Elbette bu ifade pek çok zorlu nedenden dolayı zamanın sınavına girecek!

Öğrenmeyi Asla Bırakmayın

Her gün okumaya devam edin. Meraklı kalarak işte ve hayatta başarıya imza atın. Günlük haber bültenleri ve seçilmiş uyarılar size çok yardımcı olacak.Diğer Haberler