Daha Küçük Bir Eve Taşınmak İçin 3 Adımlı Küçülme Planı

Son Güncellenme Tarihi : 06 Ocak 22

Daha küçük bir eve taşınmak pek tercih edilmese de her zaman kötü nedenlerden dolayı gerekmeyebilir. Bir ev satın almak ve bu sebeple şu an kirada oturduğunuz evden bu küçük ama kendinize ait eve geçmek zorunda kalmak gibi iyi nedenleriniz de olabilir. Veya daha minimal bir yaşam sınırları çizmek için daha küçük metrekareli evlere taşınmak istiyor olabilirsiniz. Farklı sebepler içinde olsa daha küçük bir eve taşınma zamanı geldiğinde, bu ipuçları yeni yerinizdeki dağınıklığı en aza indirirken gerekenleri ve anılarınızı kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni Bir Eve Taşınmak
Yeni bir eve taşınmak genellikle biraz acı biraz tatlı bir deneyimdir. Değişim için heyecanlısınızdır ama hatıralarla dolu bir evden ayrıldığınız için de üzgün olabilirsiniz. Bunun yanında taşındığınız ev küçük ise alan küçültmek daha da zor olabilir. Daha küçük bir yer, mevcut tüm eşyalarınız için yeriniz olmadığı anlamına gelir.
Ancak küçülme aynı zamanda yenilenmek ve yeniden başlamak için bir fırsattır. Dağınıklıktan kurtulursanız, yeni yerinizi gerçekten sevdiğiniz şeylerle doldurabilir, kendinizi tam manası ile evinizdeymiş gibi hissedebilirsiniz.

İşte anlamlı eşyalarınızdan ödün vermeden yaşam alanınızı küçültmek için üç adım.

1. Bir Plan Yapın
Yeni taşınacağınız küçük ama güzel yerinize bir gezi yapın ve odalarınızın ve depolama alanlarınızın boyutunu ölçün. Bu, yanınıza ne kadar alabileceğiniz konusunda rehberiniz olacaktır. Fazla tahmin etmektense daha düşük ölçüler almak daha iyidir.

Neyi tutacağınıza ve nelerden kurtulacağınıza karar verirken, her seferinde tek bir oda ile ilgilenin. Taşınmak büyük bir iştir. Her detayı her eşyayı bir anda halletmeniz gerekmez. Her gün biraz biraz iş yapmayı planlayın ve aceleye gelmemek için fazladan zaman bırakın.

Önce mobilyanıza karar verin. Büyükten küçüğe gitmek, doldurmanız gereken daha ne kadar alan kaldığı konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Bir kitaplığı yanınıza alamıyorsanız, üzerinde bulunan her şey için yeniden alan bulmanız gerekecek demektir.

2. Eşyalarınızı Sıralayın
Hangi eşyayı kullanacak sınız? Etiketleri hala üzerinde olan o 10 yıllık gömleği hala giyebileceğinize kendinizi ikna etmek kolaydır. Ancak bir eşyayı geçen yıl kullanmadıysanız, muhtemelen asla da kullanmayacaksınızdır.
Ayrıca, çoklu eşyalardan kurtulun. Birden fazla cezveniz veya birkaç set tabağınız mı  var? Bir seferde yalnızca birini kullanabiliyorsanız, ikisini birden tutmanıza gerek yoktur.
Listeyi yaparken katı bir evet/hayır politikası izleyin, “belki”lere izin vermeyin. Bir “evet” ve bir “hayır” yığını yapın ve kendinizi seçim yapmaya zorlayın. Öğenin eveti hak ettiğinden emin değilseniz, o zaman o eşya için bu seçim “hayır”dır. “Belki” yığınları daha sonra sizin için daha fazla iş anlamına gelecektir. “Hayır” yığınınızı nasıl böleceğinize karar verin. Bu öğeleri artık istemeyebilirsiniz veya bunlara ihtiyacınız olmayabilir, ancak muhtemelen başka birisi için yararlıdırlar. Özel eşyalar arkadaşlara veya aile üyelerine devredilebilir. Mobilyalar, ev eşyaları, giysiler ve iyi durumdaki diğer eşyalar internet üzerinden Letgo gibi sitelerde satılabilir. Veya, yeniden kullanılabilir ürünleri, belediyeler ve hayır kuruluşlarına bağışlamayı seçerek işinizi çok daha basit hale getirebilirsiniz. Hasar görmüş veya onarılamayacak kadar yıpranmış herhangi bir şey geri dönüşüm kutusuna veya çöp kutusuna gitmelidir.

3. Anıları Koruyun
Yer kazanmak için fotoğrafları dijitalleştirin ve ailenizle paylaşın. Fotoğraf albümleri çok yer kaplıyor ve onları ne sıklıkla gözden geçiriyorsunuz? Bir dijital çerçeve alın ve dönen bir slayt gösterisinde tüm fotoğraflarınızın keyfini çıkarın veya TV'niz veya bilgisayarınız için bir slayt gösterisi ekran koruyucusu oluşturun.
Güzel anıları canlandıran, ancak artık yeriniz olmayan öğelerin fotoğraflarını çekin. Eşyaları saklamadan hatıralara bakabilirsiniz.
Bu değerli eşyaların güvenli ellerde olduğundan emin olmak için çocuklarınıza, torunlarınıza veya yakın arkadaşlarınıza verin. Hediyeleri herkes sever. Ve bu eşyaların tekrar kullanıldığını görmekten keyif alacaksınız.

Başka bir strateji, hatıralara yeni bir hayat vermektir. Zanaat yapmayı seviyorsanız, eski film taslakları, mektuplar ve fotoğraflar gibi öğelerden daha küçük alan kaplayan başka eşyalar yapın veya yaptırın. Anılarınızı tek bir yerde toplamak, keyfini çıkarmayı her zamankinden daha kolay hale getirecektir. Yaşam alanınızı küçültmek duygusal bir süreçtir. Yıllardır görmediğiniz eşyaları keşfedecek ve onlarla ne yapacağınıza karar vermek zorunda kalacaksınız. Hatırlamak için kendinize biraz zaman verin ve sonra bir karar verin. Alan sınırlamalarınızı unutmayın. Gerçekten değerli olanı yanınıza alın. Onsuz yapamayacağınıza yalnızca siz karar verebilirsiniz.

Sadece hayal edin: Taşınmayı bitirdikten sonra, ev hissi ile çevrili yeni yerinizin keyfini çıkarabileceksiniz.Diğer Haberler