Giriş Yap Üye Ol Ücretsiz İlan Ver

Uzun Ömürlü ve Kârlı Müşteri İlişkileri Nasıl Oluşturulur

Son Güncellenme Tarihi : 06 Haziran 20

Bir emlakçı veya gayrimenkul danışmanı iseniz bir sözleşmeyi bitirdiğinizde bu müşteriyle de işinizin bittiğine mi inanıyorsunuz? Elbette Yanlış! Bu emlak işine yeni giren emlak temsilcileri için büyük bir yanlış anlamadır. İşlemlerin sona ermesi, müşteri-aracı ilişkisinin de sona ermesi gerektiği anlamına da gelmez. Aslında yakın bir bağlantı kurmaya devam etmek istemelisiniz. Çünkü müşteri tarafında nelerin doğru gittiğini gitmediyse ilk kimi bulmaları gerektiğini göstermiş olacaksınız. Ve daha da önemlisi, akılda kalıp size başkalarını yönlendirmelerini bu şekilde sağlayacaksınız. Dolayısıyla, işinizin en kazançlı kısmı olarak sözleşmenin imzasını görüyorsanız yanılmayın, işin daha karlı kısmı henüz başlamadı. İyi bir müşteri zincirinin oluşması ve devam etmesini sağlamak için bu ipuçlarını izleyin.

İlgi Duyun

Ever ilgi gerekli ama bu ilgi gerçek olmalı. Bir emlak satış temsilcisi iseniz bilmelisiniz ki kimse bir yıl sonra temsilcilerinden haber almak istemez. Müşterilerinizin zaman zaman arayarak hayatlarında neler olup bittiğini takip edin. Bir emlak müşteri ilişkileri yönetim programı yardımıyla onların yıldönümleri ve doğum günleri gibi önemli olayları takip edin ve onları kutlayın.

Sohbet Edin

İster satılmasına veya alınmasına aracılık ettiğiniz gayrimenkul olsun ister müşterinizin hayatı ile ilgili olsun, sadece bir iş yapan değil konuşabilir birisi olduğunuza müşterinizi ikna edin. Gerçekten daimi bir müşteriniz olmasını istiyorsanız ve bir izlenim bırakmak istiyorsanız bunu yapmanın yolu budur. Sohbet edin ve müşterilerinizin sizinle bağlantı kurmasına izin verin. Sadece insan olun. Onlara benzer şeyler yaşadığınızı gösterin ve uygun olduğunda rehberlik veya destek sağlayın.

Buralarda Olun

Müşterilerinizin yaşamlarında sürekli bir varlık olmalısınız. Bu, onları günlük veya haftalık olarak arayın veya e-postalar ile taciz edin demek değildir. Ancak üç ayda bir birkaç temas noktası yaratmanız ilişkinizi gerçekten güçlendirebilir. Onları topluluk etkinliklerine veya müşteri takdir toplantılarına davet edin. Bir film, konser biletleri veya kampanya gibi bir fırsatlarınız varsa, bu küçük fırsatları geçmişteki müşterilerinize ulaşmak ve onlardan geri bildirim almak için kullanın.

İşlemler sırasında müşteriler ile ilişkiler kolaydır. Zor olan birlikte çalışmadığınız zamanlarda onlar ile olan ilişkilerinizin soğumamasını ve geliştirilmesini sağlamaktır. Bunu başardığınız zaman tüm emekleriniz emlak işinizde başarıyı getirecektir.Diğer Haberler